Autor Wątek: [Santa Fe SM] Olej do skrzyni biegów.  (Przeczytany 24078 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zkit

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 143
[Santa Fe SM] Olej do skrzyni biegów.
« dnia: 22 Kwiecień 2012, 19:56:58 »
Proponuję wymianę opinii na temat wymiany oleju w skrzyni biegów.
W instrukcji jest tylko mowa o sprawdzaniu stanu. Czy wymieniać, po jakim przebiegu i jaki wlać olej?
Chodzi o to, że od zakupu mam drobny problem z 3 biegiem. Wchodzi trochę ciężej niż pozostałe. Jednak się nie pogarsza, ale znając opinię, że skrzynia biegów to najsłabszy element tego pojazdu, zastanawiam się czy wymiana oleju na olej wysokiej jakości coś pomoże.
Jeśli może pomóc, to proszę o opinię co wlać.

jaclwapl

  • Gość
[Santa Fe SM] Olej do skrzyni biegów.
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Kwiecień 2012, 08:17:17 »
Obecnie mam automat ale co nieco wiem o manualach i tak:
-sprawdziłeś poziom oleju jaki jest obecnie?
- ten 3 bieg to wydaje mi się, że jak zmienisz olej to raczej się nic nie zmieni:) olej chroni a nie naprawia - chyba że masz go dużo za mało to może coś pomoże.
- wymiana oleju na SUPER HIPER WYPAS pomoże ale zaobserwujesz to może za ok. 150 tys km :-D ale i tak nie będziesz miał porównania. Generalnie lej to co zaleca producent - tak jak pisałem, olej chroni ale nie naprawia jak coś już jest zwalone.

mafiok

  • Gość
[Santa Fe SM] Olej do skrzyni biegów.
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Kwiecień 2012, 11:40:34 »
z tym 3 biegiem to też mam podobnie i zastanawiam się co z tym zrobić. Myślałem nawet o tych ceramizerach, ale jakoś nie znalazłem wiarygodnej opinii  czy taki zabieg ma jakiekolwiek uzasadnienie.

Offline zkit

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 143
[Santa Fe SM] Olej do skrzyni biegów.
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Kwiecień 2012, 18:59:23 »
Rozpocząłem ten temat gdyż na CENEO przy oleju przekładniowym MOTUL GEAR 300 75w/90 są dwie opinie mówiące o znacznej poprawie włączania biegów po zastosowaniu tego oleju.
Jednak czekam na ciekawe opinie posiadaczy naszych samochodów, gdyż z olejami przekładniowymi nie mam doświadczenia.

jaclwapl

  • Gość
[Santa Fe SM] Olej do skrzyni biegów.
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Kwiecień 2012, 19:59:53 »
Coś mi się wydaje, że te dwie opinie to autopromocja :-)  Jakby zasłużony użytkownik z dużym dorobkiem postów napisał jakąś pochwałę to bym uwierzył ale co do takich opinii z ceneo i innych bazarów to jestem nastawiony bardzo sceptycznie :-P

mafiok

  • Gość
[Santa Fe SM] Olej do skrzyni biegów.
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Kwiecień 2012, 20:51:50 »
jaclwapl,  mówisz o opiniach na ceneo czy o m. in. o mojej wypowiedzi?

jaclwapl

  • Gość
[Santa Fe SM] Olej do skrzyni biegów.
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Kwiecień 2012, 08:34:49 »
Cytat: "mafiok"
jaclwapl,  mówisz o opiniach na ceneo czy o m. in. o mojej wypowiedzi?

Oczywiście w mojej wypowiedzi chodziło mi o ceneo i autoreklamy producentów czy sprzedawców.

felkner

  • Gość
[Santa Fe SM] Olej do skrzyni biegów.
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Kwiecień 2012, 06:39:07 »

Offline zkit

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 143
[Santa Fe SM] Olej do skrzyni biegów.
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Czerwiec 2012, 17:53:01 »
W końcu podjąłem decyzję i wymieniłem olej w skrzyni. Zalałem go Motulem Gear 300 75W/90. Czekam czy poprawi się włączanie 3 biegu, który delikatnie ciężej się włączał.
Zlany olej ze skrzyni może wyglądał przy spuszczaniu nieźle, ale w pojemniku okazało się, że gdy odstał był bardzo ciemny i na dole były męty. Czekam tylko czy sprawdzi się nowy olej.

jaclwapl

  • Gość
[Santa Fe SM] Olej do skrzyni biegów.
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Czerwiec 2012, 08:16:54 »
Cytat: "zkit"

Czekam czy poprawi się włączanie 3 biegu, który delikatnie ciężej się włączał.


Jak już pisałem wcześniej jeżeli zaraz po zmianie oleju nie widzisz różnicy to bym nie liczył na poprawę. Olej chroni a nie naprawia.

Cytat: "zkit"

Zlany olej ze skrzyni może wyglądał przy spuszczaniu nieźle, ale w pojemniku okazało się, że gdy odstał był bardzo ciemny i na dole były męty. Czekam tylko czy sprawdzi się nowy olej.


To akurat normalne:)

Offline zkit

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 143
[Santa Fe SM] Olej do skrzyni biegów.
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Czerwiec 2012, 20:36:21 »
Przejechałem trochę kilometrów i jest lepiej tj. lżej się włącza biegi i jest lepsza synchronizacja. Jednak oczywiście nie działa jak nowa, gdyż tak stać się nie mogło. Jest na tyle dobrze, że wymiany dokonam w drugim samochodzie.

tony78

  • Gość
[Santa Fe SM] Olej do skrzyni biegów.
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Kwiecień 2015, 22:16:37 »
Część. Ja mam gorszy problembo wrzucajac 3 jest zgrzyt.....strm się jadceliminowac ten bieg i wrzucam podwójne czwórkę....zdrza się ze i na dwójkę jak wrzucam jest mały zgrzytek....ale to sporadycnie....nie wiem....ale chyba się sypie skrzynia??

martinez98

  • Gość
[Santa Fe SM] Olej do skrzyni biegów.
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Kwiecień 2015, 10:58:36 »
tony78 a jak wysprzęglisz 2 razy to też zgrzyt? Spróbuj przy zmianie biegu - sprzęglo>luz>sprzeglo pusc, wcisnij i wtedy 3 bieg.
IMHO synchronizator.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Santa Fe SM] Olej do skrzyni biegów.
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Kwiecień 2015, 19:15:34 »
Tony78 napisz na PW do Administratora o uzupełnienie profilu o samochód który nabyłeś.

Offline vanhelsing

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 409
[Santa Fe SM] Olej do skrzyni biegów.
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Kwiecień 2015, 21:16:07 »
Może kolega zkit się wypowie po tak długim czasie użytkowania oleju Motul Gear 300-czy pozytywne efekty się utrzymują,może się poprawiło albo pogorszyło???