Autor Wątek: Adaptacja zaworu EGR ?  (Przeczytany 2190 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nkon

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 23
Adaptacja zaworu EGR ?
« dnia: 06 Lipiec 2021, 11:08:00 »
Witam
Przymierzam się do wymiany w swoim IX35 1.7 CRDI 116 KM zaworu EGR na zamiennik firmy ACKOJA. Stary chyba już nie domaga (tryb awaryjny, max 3000RPM, błąd P0404, wyczyszczenie zaworu nie pomogło).
Czy po wymianie będzie konieczne wykonanie adaptacji nowego zaworu ? Czy komputer sam się "nauczy" ?
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi 

Offline yoda

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Adaptacja zaworu EGR ?
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Lipiec 2021, 16:39:27 »
Zawór pewnie jest dobry a kanały są zapchane. Wymiana niczego nie zmieni. Trzeba wyczyścić kanały EGR.

Offline nkon

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Adaptacja zaworu EGR ?
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Lipiec 2021, 08:24:14 »
Cały zawór EGR był czyszczony. Jakie kanały masz na myśli ?

Offline yoda

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Adaptacja zaworu EGR ?
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Lipiec 2021, 15:29:04 »
Kanały EGR a jak myślisz którędy do kolektora ssącego trafiają spaliny podawane przez zawór EGR? Poczytaj zapoznaj się.

Offline nkon

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Adaptacja zaworu EGR ?
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Lipiec 2021, 15:35:00 »
Napisałem na tym forum po to aby czegoś się dowiedzieć od bardziej doświadczonych użytkowników, z pominięciem zbędnych odpowiedzi jak ta ostatnia którą usłyszałem od Ciebie. Nie jestem super mechanikiem, tylko zwykłym użytkownikiem. Więc proszę o wyjaśnienie albo odpuszczenie dalszego komentowania mojego wątku i oszczędzenie nerwów sobie i mnie  :)

Offline yoda

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Adaptacja zaworu EGR ?
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Lipiec 2021, 15:36:23 »
Oczywiście niczego nie wykluczam kto wie może i się uszkodził zawór ale przerabiałem to niegdyś w benzyniaku. Wszyscy albo zaślepiają EGR albo wymieniają zawór a to niczego najczęściej nie zmienia ponieważ kanały które znajdują się za kolektorem ssącym są zapchane i mimo tego że zawór puszcza nie docierają do kolektora. Błąd w moim starym aucie co prawda była to benzyna to "Nieprawidłowy przepływ spalin" Też kombinowałem z zaworem. ale tam nie ma co się popsuć.

Offline yoda

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Adaptacja zaworu EGR ?
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Lipiec 2021, 15:40:58 »
Też jestem zwykłym uzytkownikiem nie mam z mechaniką nic w wspólnego. Aby to zrobić trzeba zdjąć kolektor ssący zaopatrzyć się w uszczelkę kolektora dolotowego pewnie stalową i wyczyścić  kanały ale jak wspomniałem nie jestem mechanikiem i nikt tu nie powie ci na 100%.  Musisz się udać do cykniętego mechaniora. Najczęściej kanały zapychają się jak auto bierze olej.

Offline yoda

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Adaptacja zaworu EGR ?
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Lipiec 2021, 15:41:47 »
Kolektor dolotowy.

Offline yoda

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Adaptacja zaworu EGR ?
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Lipiec 2021, 16:10:17 »
Nie mam pojęcia jak jest zbudowany układ EGR w Hyundaiu więc opieram całą wiedzę na starym benzyniaku.

Offline nkon

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Adaptacja zaworu EGR ?
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Lipiec 2021, 16:12:12 »
Dziękuję za obszerniejsze wytłumaczenie. Dam znać mechanikowi aby wyczyścił również ten element. U mnie występuje błąd
P0404
System recyrkulacji spalin (EGR) Zakres obwodu / wydajność.
Dodatkowo byłem w ASO Hyundaia gdzie stwierdzili ze klapa zaworu lekko się przycina. W 1.7 CRDI egr jest tak jakby "podwójny" : jest zawór elektroniczny i zawór podciśnieniowy. Stąd też moje pytanie z tematu czy konieczna jest adaptacja zaworu po jego wymianie.


Offline yoda

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Adaptacja zaworu EGR ?
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Lipiec 2021, 16:13:39 »

Ten układ to cały mechanizm dość skomplikowany z chłodnicą. Do tego dochodzi kolektor.

Offline yoda

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Adaptacja zaworu EGR ?
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Lipiec 2021, 16:17:48 »
Niestety tego nie wiem. Ale to zrobi ci każdy magik dysponujący adapterem z oprogramowaniem diagnostycznym.