Autor Wątek: Biegi cięzko wchodzą podczas jazdy  (Przeczytany 6875 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zzoff

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
Biegi cięzko wchodzą podczas jazdy
« dnia: 26 Lipiec 2020, 09:14:50 »
Witam. Taka rzecz - pół roku temu był wymieniony olej w  skrzyni. Nie wiem czy ma to z tym związek, ale ostatnio podczas jazdy biegi jakby ciężej wchodziły (praca drążka). Jak auto jedzie to komfort wrzucenie danego biegu zależy jak by od prędkości. Drążek pracuje zwyczajnie na postoju. Wydaje się, że sprzęgło pracuje prawidłowo i "wysprzęgl"a do końca. W czym może być rzecz?

Offline MikiKacpi

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 28
Odp: Biegi cięzko wchodzą podczas jazdy
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Lipiec 2020, 10:33:17 »
Mogę coś podpowiedzieć co było u mnie,  bo konstrukcja skrzyń pewnie bardzo podobna.
Mechanik wlał olej Mobil SHC 75w90 (75W90 niby odpowiedni jest do SantaFe) - z trudem mogłem wrzucić 2-kę , więc jeszcze raz zmiana (po przekopaniu forum) i wyszło , że należy wlać też 75W90, ale tylko Castrola Syntrans (jakoś tak nazwa) 75W90
(mimo , że jeden i drugi 75W90 to różnią się innymi parametrami typu lepkość kinematyczna czy coś takiego). Od tej pory skrzynia działa perfekcyjnie.

Offline zzoff

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Biegi cięzko wchodzą podczas jazdy
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Lipiec 2020, 21:42:44 »
Tak też zrobiłem i... pomogło.
Wcześniej zalałem skrzynie olejem Ravenol MTF-1 SAE 75W-85 (zalecany, certyfikaty Hyundai-a itp). Coś mi ne grało bo niby spełniał normy API-GL4 i GL5, w opisie producenta, że nie reaguje z metalami kolorowymi, ale jednocześnie podawali stopień reakcji z miedzią. Na maila z pytaniem gdzie tu sens - nie odpisali.
Po zmianie na zalecany na forum Castrol Syntrans Multivehicle 75W90 jest wyczuwalna różnica.

Offline arapaho

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 75
Odp: Biegi cięzko wchodzą podczas jazdy
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Październik 2020, 23:35:26 »
U mnie podobnie zaczyna się dziać. Panowie, a ile tego oleju wchodzi do skrzyni ?

Offline zzoff

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Biegi cięzko wchodzą podczas jazdy
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Październik 2020, 10:14:45 »
Do 5 biegowej w/g zaleceń producenta wchodzi 2,15 l. W praktyce jak wlewasz to przy 1,9-2,0 l zaczyna już wypływać z otworu. Ja zrobiłem to tak, że po dokładnym spuszczeniu starego (rozgrzanie skrzyni, wyssanie pozostałości) lekko podlewarowałem od strony kierowcy i wlalem dokładnie 2,15 l. Z tego co wyczytałem na forach zachodnich 100 ml nie czyni różnicy, ale chyba lepiej aby było tyle ile producent podaje.

Offline arapaho

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 75
Odp: Biegi cięzko wchodzą podczas jazdy
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Listopad 2020, 23:56:42 »
Olej wymieniony ale "2"  podczas redukcji nadal wskakuje ciężko. Myslałem że może linka od biegów ale wówczas wszystkie biegi raczej by ciężko chodziły...

Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
Odp: Biegi cięzko wchodzą podczas jazdy
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Styczeń 2021, 10:25:34 »
Mogę coś wtrącić z mojego doświadczenia - jakiś czas temu remontowałem skrzynię, opisywałem w innym wątku.
Zalali mi skrzynię olejem Fuchs .... nie pamiętam jakim - jestem w pracy a dokumenty mam w domu, od tego czasu miałem problemy z 1 i 2 biegiem.
Zakładałem że to może być kwestia nowych łożysk, uszczelniaczy itp, dzwoniłem nawet do serwisu i powiedzieli mi to samo.
Po półtora roku "docierania"  na poważnie zacząłem się tym martwić.
Podjechałem do lokalnego serwisu który zajmuje się stricte olejami wszelkiej maści, zabrałem ze sobą papiery serwisowe ze skrzyni i co się okazało - do tej skrzyni (silnik G4GC ) mają zastosowanie 2 typy oleju Fuchs - do rocznika 2006 inny a do nowszych inny - rzadszy.
U mnie zastosowali oczywiście ten z roczników do 2006 :( i z tego powodu były problemy.
Po zalaniu właściwym olejem - skrzynia chodzi jak nowa :)
Jak nie zapomnę, sprawdzę i napiszę o jakie oleje chodzi :)