Autor Wątek: problem z działaniem klimatyzacji  (Przeczytany 1887 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
problem z działaniem klimatyzacji
« dnia: 03 Marzec 2020, 11:14:56 »
Być może, jest temat poruszony gdzieś w innym modelu, nie szukałem aż tak skrupulatnie, tym bardzie że wyszukiwarka wskazuje wyniki baardzo ogólnie i można się utopić w lekturze na długie godziny.
W czym rzecz - od jakiegoś czasu mój Tucson po uruchomieniu w chłodne poranki, nie mroźne, bardzo długo odparowuje przednią szybę, wymieniłem filtr kabinowy - to pierwsze mi wpadło do głowy jako przyczyna - nie pomogło, zmienił się - poprawił - zapach w kabinie - to znaczy że w tym zakresie wymiana pomogła.
Nie ma śniegów, więc samochód w środku nie jest zawilgocony - nie było tego problemu gdy dywaniki były mokre od śniegu - klimatyzacja ogólnie działa, z tym nie mam żadnych problemów.
Co może być przyczyną ?? Dodam że po nawet niedługim odcinku jazdy, po wyłączeniu silnika wylatuje dużo wody z odstoju parownika.
Czytałem wzmianki o zaworze rozprężnym i osuszaczu - czy ich niesprawność/ zabrudzenie może mieć wpływ na powyższe objawy??

Dodatkowo - czy jestem w stanie samodzielnie wymienić osuszacz?? Czy jest konieczne usunięcie czynnika??

Offline Nuna

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 69
problem z działaniem klimatyzacji
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Marzec 2020, 17:20:24 »
A dmucha w ogóle na szybę (może klapka sterująca nawiewem się zacięła)?

Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
problem z działaniem klimatyzacji
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Marzec 2020, 05:38:38 »
tego nie sprawdziłem zaraz po uruchomieniu ale ogólnie działa bo po jakimś czasie pokazują się suche smugi od dolnej części szyby - od nadmuchów

Offline autoelektryk1967

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 59
problem z działaniem klimatyzacji
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Marzec 2020, 22:45:00 »
Może masz zatkany odpływ z klimatyzacji pod nagrzewnicą.

Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
problem z działaniem klimatyzacji
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Marzec 2020, 13:38:14 »
No własnie tu nie narzekam - klima się "poci" jak mało która i z tego względu zastanawiam się czy przypadkiem nie szroni za mocno a z tego co wyczytałem, za to odpowiedzialny jest wspomniany zawór

Offline autoelektryk1967

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 59
problem z działaniem klimatyzacji
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Marzec 2020, 20:18:35 »
A jeździsz na automacie czy ręcznie regulujesz obroty nagrzewnicy bo może cały czas chodzi sprężarka i na raz masz grzanie i chłodzenie wtedy możesz mieć duzo wody w klimatyzacji.

Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
problem z działaniem klimatyzacji
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Marzec 2020, 06:03:02 »
Nie mam klimatronica - manualna klima

Offline autoelektryk1967

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 59
problem z działaniem klimatyzacji
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Marzec 2020, 16:24:00 »
Niby manualna ale jak przekręcisz nawiew na nogi szyba i szyba to się automatycznie włącza sprężarka (zaświeca się dioda w pokrętle).

Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
problem z działaniem klimatyzacji
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Marzec 2020, 19:03:39 »
To że włącza się sprężarka po przełączeniu na nadmuch na szybę to jest normalne, nic w tym dziwnego, po to własnie tak działa żeby szybciej odparować szybę.
W tym problem że właśnie w tym ustawieniu, odparowanie działa dużo dłużej niż zwykle - poza tym klima działa normalnie.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
problem z działaniem klimatyzacji
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Marzec 2020, 21:12:18 »
Właśnie w automatycznej się to nie dzieje. Moim skromnym zdaniem, jest to zupełnie niepotrzebne.

Offline autoelektryk1967

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 59
problem z działaniem klimatyzacji
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Marzec 2020, 21:51:51 »
Przypomniałem sobie że jest taki czujnik oblodzenia oszronienia w chlodniczce klimy w aucie ma za zadanie nie dopuścić do zamarznięcia tej chłodniczki zazwyczaj jest zamontowany w chłodniczce gdyby np się wysunął to mogło by sie wytwarzać nieco więcej zmarzliny i wtedy z racji że jest ciepło by sie pojawiała para ale to przy założeniu że pracuje sprężarka. Co do funkcji klimy A/C nie powinno się włączać tylko na żądanie kierowcy co innego gdyby to był automat ale takie coś sobie wymyślili i tak jest, jak będę miał okazję to rozbiorę sterownik i zobaczę czy nie da się tego zmienić.

Offline vanhelsing

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 409
problem z działaniem klimatyzacji
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Marzec 2020, 18:21:51 »
Cześć. Prawdopodobnie problemem jest zawór rozprężny. A raczej wada konstrukcyjna układu klimatyzacji w Tucsonie i bliźniaczym Sportage. Wszystko pokrywa się lodem i zawór wyłącza klimę,mimo, że niby pracuje. Dlatego też pod autem np. w lecie woda leje się jak z wiadra-bo ten szron czy nawet lód jet w dużej ilości i jak się topi to wiadomo-dużo wody. Jeśli to coś pomoże to daj znać czy rozwiązałeś problem i jak. Pozdrawiam.

Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
problem z działaniem klimatyzacji
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Marzec 2020, 09:26:14 »
Tak jak przypuszczałem, zakładam że nie obejdzie bez wizyty w specjalistycznym warsztacie.

Offline sonicja

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: problem z działaniem klimatyzacji
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Lipiec 2022, 13:08:50 »
I co się okazało ?