Autor Wątek: [Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach  (Przeczytany 110310 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

mar_p

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #135 dnia: 19 Grudzień 2014, 13:04:49 »
Cytat: "Arni71"
Przymierzam się do kupna Pirelli Scorpion


Arni71 z oponami pirelli wcale nie jest lepiej, jeśli chodzi o prędkość zużywania się. Miałem letnie w poprzednim aucie i starczyły na 2 sezony. Teraz w santa fe mam całoroczne pirelli scorpion STR jak kupiłem to były w całkiem dobrym stanie, a teraz po roku są już prawie łyse. Przyznać natomiast trzeba że właściwości jezdne mają b. dobre i w lecie i w zimie! (w zimie praktycznie jak zimówki, przy 4WD ciężko zerwać przyczepność)

Po waszych wypowiedziach zastanawiam się teraz także nad tymi Vredesteinami, są niestety jeszcze droższe.

[ Dodano: 2014-12-19, 13:23 ]
A to ciekawe bo według etykiety te Vredestein Quatrac 3 SUV 225/70 R16 mają klasę przyczepności na etykiecie tylko E. Jak to jest że opona za 500 zł ma klasę E tak samo jak ta za 300zł to jakiś pic na wode z tą etykietą

Offline vanhelsing

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 409
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #136 dnia: 19 Grudzień 2014, 21:13:14 »
Zaskakują mnie poprzednie wpisy. Mam opony Pirelli Scorpion Ice&Snow. Kupiłem nowe i jeżdżę na nich od jesieni ub.roku. Przelot 17 tys.km. Są to pony zimowe/ wielosezonowe M+S chociaż nazwa sugeruje, że to zimówki. Żeby była jasność-jeżdżę na nich przez cały rok, również w lecie przy +30 st.C. i zużycie roczne to 1 mm. Mam dynamiczny styl jazdy i nie oszczędzam opon, poza tym 4 razy w miesiącu latam po szutrowej drodze z wystającymi dosyć ostrymi kamieniami. Poprzednio miałem Vredestein Wintrac 4Extreme i zużycie  było identyczne. Tak że nie wiem co koledzy robią z oponami, że je zajeżdżają po 1-2 sezonach? Drift raczej nie wchodzi w grę :mrgreen:  Ciekawe :-?

Watcher

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #137 dnia: 27 Styczeń 2015, 20:05:15 »
Panowie mam pytanie co do ciśnienia w oponach. W instrukcji do Santa Fe jest napisane, że rekomendowane jest 30 psi (ok 2.07 bara). Zimowe opony, na których teraz jeżdżę, mają opisany max na 44 psi (ok 3 bary). Do jakiej wartości można bezpiecznie je napompować?

Offline vanhelsing

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 409
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #138 dnia: 27 Styczeń 2015, 20:21:24 »
Bardzo dobre pytanie. Ciśnienie w oponach zależy też od rozmiaru, ale z tego co zauważyłem to sugerowane jest od 2,1 bez ładunku do 2,3 z ładunkiem. Taką wlepkę mam we wnęce drzwi. I tu jest problem, bo na moje oko to przy ciśnieniu 2,1 opony wyglądają na lekkiego "flaczka". Kolega prowadzi serwis opon i mówi, że tak ma być, bo "naturalne ugięcie pod obciążeniem itp" ale ja pompuję cały czas na 2,3. Trzy bary wydaje mi się trochę za wiele, bo wtedy gumy będą się szybciej zużywały w środkowej części bieżnika. Myślę, że 2,5 to max. Chyba, że takie jest zalecenie producenta, to o.k.

Watcher

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #139 dnia: 27 Styczeń 2015, 20:32:13 »
Rozmiar to standard dla Santa Fe - 225/70 R16.

Offline Dareq36

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 38
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #140 dnia: 28 Styczeń 2015, 08:43:33 »
Ja na Pirelli Scorpion STR ( całoroczne) daje 2,4 -2,6 .

mar_p

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #141 dnia: 29 Styczeń 2015, 11:38:13 »
Tak napisał vanhelsing instrukcja podaje 2,1 z przodu i tyłu. Ale instrukcja podaje również że trzeba pilnować ciśnienia i stanu opon tak aby średnica zewnętrzna była identyczna na wszystkich kołach. Co za tym idzie uważam że z przodu trzeba dać troszkę większe ciśnienie bo przód cięższy i bardziej siada. Tak więc ja daję z przodu 2,2-2,3 a z tyłu 2,1 (Pirelli Scorpion STR). Może to się oczywiście delikatnie różnić w zależności od opon i masy silnika i skrzyni, ale raczej to bardzo mała różnica.

l_isek

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #142 dnia: 29 Styczeń 2015, 18:11:07 »
Do santafki pompuję wg wytycznych producenta, ale do vectry B kombi pompowałem po 3,0 przód i 2,7 tył. Tak żeby oponka dobrze (w sensie bez flaka) wyglądała i po ekspresowce się lepiej jeździło.
No i zastanawiam się czy do santafki nie pompować więcej.

Offline volcan

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 540
    • http://www.prace-geologiczne.pl
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #143 dnia: 30 Styczeń 2015, 12:35:53 »
Wszystko zależy od opony (sztywniejszy bok opony daje mniejsze ugięcie i większą stabilność w zakręcie), ale np. Vredestein Quatrac SUV (typowe 225/70R16) pompuję do mniej więcej 2,5 bar przód i 2,3 bar tył (+/- 0,1) - przy 2,1 bar auto w zakrętach "pełznie", przy równym 2,5 bar przód i tył ma lekką tendencję do nadsterowności.

Wszystko oczywiście do normalnej jazdy po suchym, na błoto i trudniejsze warunki lepiej jest dać minimalnie mniej - myślę, że 2,3 wystarczy na przodzie i jakieś 2,1 z tyłu.

Mam wersję CRDi z ASB, więc chyba wersję z najcięższym przodem - i chyba stąd potrzeba dmuchnięcia ciut więcej do przednich opon.

Kotły i ekogroszek Jelcz

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #144 dnia: 07 Luty 2015, 11:38:00 »
Hmm muszę to sprawdzić bo też mam ciężką wersję 3,5 z ASB

Dotąd pompowałem po 2,2 wszędzie, ale sprawdzę jak będzie przy 2,5/2,3 bo auto także jeżdzi głównie na asfalcie.

l_isek

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #145 dnia: 05 Kwiecień 2015, 13:39:21 »
Hej nie wiecie czy gdzieś pojawiły się testy opon letnich do SUVów?

Offline vanhelsing

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 409
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #146 dnia: 06 Kwiecień 2015, 16:47:16 »
W ostatnim Motorze nr 14/15 masz testy letnich 17-tek.

Nie cytujemy (szczególnie w całości) wypowiedzi, na którą odpowiadamy, jeśli jest ostatnim postem w wątku. Usunięcie cytatu. tekla

marcinrm

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #147 dnia: 19 Wrzesień 2015, 12:48:45 »
Mam oryginalne felgi stalowe  r15 w chwili obecnej kończą się na nich oponki 215/70/r15 mam pytanie czy wejdą mi oponki Barum 235/75/r15 na te felgi bo nie chciałbym ich wymieniać a oponki mogę mieć nówki w b. dobrej cenie. Miejsca w nadkolu jest dużo ale co z szerokośćią opony i felgi?

cineline

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #148 dnia: 20 Wrzesień 2015, 22:51:08 »

santa claus

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #149 dnia: 21 Wrzesień 2015, 11:42:15 »
marcinrm Poczytaj dokładnie ten wątek...post nr 69...
Wkładaj, jeździj.