Autor Wątek: Przewód hamulcowy pęknięty  (Przeczytany 2484 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline AnnaP.

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 47
Przewód hamulcowy pęknięty
« dnia: 12 Sierpień 2018, 22:12:35 »
Witam.Mam mały problem,otóż w moim Santku pękł przewód hamulcowy(ten idący na tył) . Potrzebuję na szybko załatwić sprawę,i jutro jadę po odbiór złącznika do przewodów. Czy ktoś takim łącznikiem naprawiał pęknięty przewód- pytanie na jak długo wystarczy? (chcę to zarobić póki co takim łącznikiem,a za ok 3-4 tyg.wymienić cały przewód)
Drugie pytanie -śmiało mogę zamówić miedziany przewód do Santka ? i moje pytanie- czy jest gdzieś w necie filmik jak wymienić cały przewód tylni?? i czy jest to bardzo trudne?
p.s: jeśli temat gdzieś jest to bardzo przepraszam,ale szukając nie zauważyłam.

Offline Hants

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 537
Przewód hamulcowy pęknięty
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Sierpień 2018, 14:42:02 »
Tak tylko w kwestii formalnej: u Anglosasów rozróznia się "brake pipe" od "brake hose" - pipe jest miedziana, albo stalowa (wymóg w USA), hose jest zawsze gumowa.
Przeto, jeżeli masz problem z rurką - jest to bardzo prosta i przyjemna naprawa, niezbędne jest jednak kilku narzędzi i nieco wprawy. Po pierwsze potrzebujesz urządzenia do kielichowania rurek, czegoś do ich cięcia i "deburrowania". No i końcówki, łączniki itp. Miedź dogina się bardzo łatwo.

Jeżeli masz pęknięty przewod gumowy, to pod żadnym pozorem go nie naprawiaj! Tylko wymiana.


W obu przypadkach niezbędne będzie odpowietrzenie układu, pilnowanie poziomu w zbiorniczku i może nowe klipsy do prowadzenia rurki.

Filmik pierwszy z brzegu:


Offline AnnaP.

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 47
Przewód hamulcowy pęknięty
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Sierpień 2018, 19:18:05 »
Hants, mam przewód stalowy, więc tymczasowe naprawienie złączką wchodzi w grę jak czytam i rozumuję ;)
Narzędzi nieco mam,wprawę raczej też bo sporo sama przy aucie robię,choć fakt że akurat takiego problemu jeszcze nie rozwiązywałam. Natomiast oglądając filmik myślę że z dużą dozą cierpliwości, spokoju i kawą w przerwie dam radę, skoro to prosta i przyjemna sprawa. W końcu nie mogłoby być inaczej robiąc przy swoim aucie ;)
O odpowietrzaniu wiem,spokojnie to ogarnę,bo robiłam to już w santku.

A co do samego przewodu wczoraj na szybko przeszukałam allegro i np to -> https://allegro.pl/przewody-hamulcowe-sztywne-hyundai-santa-fe-kpl-i6821197664.html nadawałoby się?

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1459
Przewód hamulcowy pęknięty
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Sierpień 2018, 19:56:02 »
To co zajmie czas z zabawą z złączką to lepiej kupić gotowy przewód w sklepie i założyć od razu nowy. O ile wiem przewody stalowe nawet w sklepie nie chcieli mi zarobić końcówki bo tylko miedź robią. Przewód kupuje się o odpowiedniej długości gdzie nawet na miejscu dorabiają.
Odkręca się przy kole i na grodzi tylnej. Nie jest to trudne ale potem trzeba odpowietrzyć.
Są nawet fajne kluczyki oczkowe do główek przewodów by nie mordować się zwykłym.

Offline Hants

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 537
Przewód hamulcowy pęknięty
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Sierpień 2018, 01:03:01 »
Woow! Białogłowa zabiera się za taką robotę?

Dobra, to jeszcze kilka tipsów:
-Kup gumowe zatyczki do uszu - po ściśnięciu świetnie nadają się do tymczasowego zatkania otworów w przewodach
-Uważaj, żeby nie zapowietrzyć pompy ABS


- Co do łączenia stali z miedzią - da się ale, potrzebować będziesz sprzętu do kielichowania obciętej rurki stalowej.
Ja korzystam z czegoś takiego - wystarczy Ci na całe życie:



- łączyć można na wiele sposobów. Tu masz chyba wszystkie możliwe łączniki. Generalna zasada inżynierii podpowiada, im mniej elementów, tym mniej defektów:



Droga ta rurka w PL.. Raczej kupiłbym 5 metrów i ciął wedle uznania, aniżeli liczył na to, że pan w sklepie dobrze odmierzy odcinki...


Przepraszam wszystkich forumowych Januszy.  :lol:

Offline AnnaP.

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 47
Przewód hamulcowy pęknięty
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Sierpień 2018, 08:58:53 »
Hants, Dzięki za świetne zobrazowanie  :-D i rady  :-)
Białogłowa nie boi się wyzwań,wręcz przeciwnie- jestem zdania że im więcej sama zrobię-to co mogę i na co pozwalają mi moje narzędzia, tym więcej wiem i "rozumie"auto.(ot,taka mała dygresja :P)
W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak postawić Santka na kanał i spędzić z nim kilka przyjemnych chwil przy naprawie, bo wszystko czego na dany moment potrzebuję to mam- łącznie z zatyczkami do uszu  :mrgreen:

Offline Hants

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 537
Przewód hamulcowy pęknięty
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Sierpień 2018, 11:39:02 »
Pozostaje mi tylko nieśmiało przypomnieć, abyś założyła końcówki na rurki przed kielichowaniem (hehe) i życzę miłej dłubaniny!

Offline AnnaP.

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 47
Przewód hamulcowy pęknięty
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Sierpień 2018, 15:15:02 »
He he dobra rada. Nie raz przy jakichś rzeczach człowiek zapomina, więc tu lepiej nie dopuścić do tego błędu ;-)
Dzięki!

Offline marunio

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 63
Przewód hamulcowy pęknięty
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Sierpień 2018, 21:07:11 »
Nie wiem jak jest w dieslu, ale ostatnio miałem przyjemność wymiany tylnej rurki i wymagało to demontażu zbiornika paliwa. Ja na całe szczęście miałem wszystko rozebrane bo konserwowalem  podwozie.

Offline AnnaP.

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 47
Przewód hamulcowy pęknięty
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Sierpień 2018, 19:45:16 »
marunio, czy bardzo problematycznym jest demontaż zbiornika? Możesz mniej więcej conieco opisać jak to wygląda? Ja jak się położyłam pod Santkiem to faktycznie przewód mi "znika", więc zapewne będzie jak i u Ciebie.
Ja miałam robić auto, ale dopadly mnie zatoki i do soboty muszę się grzać, więc auto czeka :/

Offline marunio

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 63
Przewód hamulcowy pęknięty
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Sierpień 2018, 21:07:09 »
Demontażu zbiornika to w sumie nic trudnego dokładnie 2 śruby, zaopatrz się w długą 17 na tryczke, a napęd masz na przód czy na 4? Bo zostaje kwestia wału napędowego do demontażu

Offline AnnaP.

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 47
Przewód hamulcowy pęknięty
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Sierpień 2018, 22:01:35 »
4x4 mam napęd. Mówisz wał napędowy...  :-?

Offline marunio

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 63
Przewód hamulcowy pęknięty
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Sierpień 2018, 16:01:09 »
No to wal do demontażu, ale idzie naprawdę dobrze bez większych trudności 15 min roboty 😉