Autor Wątek: [Elantra MD] [Elantra MD] Felgi i opony a czujniki ciśnienia  (Przeczytany 2513 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline chris_1234

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
[Elantra MD] Felgi i opony a czujniki ciśnienia
« dnia: 10 Czerwiec 2018, 10:39:56 »
Witam wszystkich,

od niedawna posiadam Elantrę 2014 r. ver. po face-liftingu.
Auto zakupiłem na alufelgach 16" oraz oponach (zimowych) 205/55/ R16.
Jako że zimówki są w bardzo dobrym stanie chciałbym jak najszybciej wymienić na letnie - do tej pory w innych autach zawsze kompletowałem zestaw felgi+opony i robiłem tylko przekładki. Znalazłem jakieś najprostsze opony za ok. 150 / szt. i zacząłem szukać felg (stalowych) - i tutaj problem, bo przez czujniki ciśnienia w salonach/serwisach najczęściej podają kwoty kilkuset zł za felgę (z wymianą) i informują, że przekładka to także kilkadziesiąt zł od koła (co roku).

Stąd moje pytanie do posiadaczy - jak w ogóle samodzielnie znaleźć felgę pod te czujniki, albo czy założenie zwykłych felg może zaszkodzić (poza kwestią OC/AC) oraz czy dobrym pomysłem jest - co usłyszałem w każdym salonie - założyć całoroczne i nic nie wymieniać aż do zniszczenia?

Dla mnie najwygodniejsze byłoby przełożenie zimówek na felgi stalowe oraz nowych letnich na obecne alufelgi i przekładanie coroczne, tylko obawiam się czy to się zwróci przez koszty tych przekładek.

Z góry dziękuję za porady  :-)
« Ostatnia zmiana: 30 Lipiec 2020, 13:00:17 przez Brt »

Offline Tomaszn1987

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 33
[Elantra MD] Felgi i opony a czujniki ciśnienia
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Czerwiec 2018, 01:05:22 »
Ja kupilem na zime felgi stalowe bez czujnikow cisnienia. Po prostu zima swieci mi sie caly czas kontrolka. Nie sadze zeby to mialo cokolwiek wspolnego z AC i OC. Moge podac doklade dane felgi. Nowe i nie chinskie kosztowaly cos okolo 900zl. Jezeli chcesz drugi komplet stalowy z czujnikami to przygotuj sie na dosc spory wydatek. Czujniki oryginalne kosztuja okolo 200zl za sztuke. Felgi pewnie tez beda odpowiednio drozsze. Mozesz kombinowac z innymi tanszymi czujniki ale nie wiem jaki bedzie efekt trzeba by zglebic temat. Dla mnie szkoda zachodu i kasy.

[ Dodano: 2018-06-12, 01:12 ]
Jezeli chodzi o kwestie ekonomiczne to dla mnie sprawa jest dosc prosta.
Samochod uzytkuje okolo 10 lat i zawsze kupuje dwa komplety felg i opon. To w perspektywie tylu lat jest najtaniej i najwygodniej bez stania w kolejkach przy zmianie opon. Kosz wymiany to z grubsza 70zl x 2 kazdego roku. Co do opon calorocznych sam musisz odpowiedziec sobie na to pytanie ile i jak jezdzisz. Opona caloroczna w nojej opini nie jest tak dobra jak letnia latem i zimowa zima

Offline chris_1234

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
[Elantra MD] Felgi i opony a czujniki ciśnienia
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Czerwiec 2018, 18:49:41 »
Wielkie dzięki za odpowiedź, pozostaje tylko zajrzeć do kilku serwisów i dostać ostateczne wyceny przekładek / montażu itp.  :-)
Podaj proszę dane Twoich felg, będę wiedział czy mi chociaż nie wciskają nieodpowiednich.

Offline Tomaszn1987

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 33
[Elantra MD] Felgi i opony a czujniki ciśnienia
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Czerwiec 2018, 19:48:27 »

Offline chris_1234

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
[Elantra MD] Felgi i opony a czujniki ciśnienia
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Czerwiec 2018, 14:01:08 »
Bardzo dziękuję za pomoc!
Od siebie mogę dodać, że w końcu po analizie cen oraz przemyśleniu, iż nie chciałbym jeździć bez czujników (po coś tam są) wybrałem kupno samych opon.
Całoroczne z tego co się dowiadywałem wytrzymują max. 2 sezony letnie, wobec czego wybór padł na Zeetexy - nowe z ubezpieczeniem i przekładką wyszły 712 zł.  :-)
Temat chyba do zamknięcia.