Autor Wątek: [i20 GB] [i20 GB] Trzęsienie samochodu przy ruszaniu  (Przeczytany 14626 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline KonradZ

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 3
[i20 GB] Trzęsienie samochodu przy ruszaniu
« dnia: 25 Maj 2018, 16:58:17 »
Mam problem z moim i20, na rozgrzanym silniku często zdarza się, że samochód trzęsie się przy ruszaniu. Czuć to najbardziej wyraźnie, gdy ruszanie jest mało dynamiczne jak np. w korku. Trzęsienie występuje w końcowej fazie odpuszczania sprzęgła. Gdy przy ruszaniu dodaje więcej gazu, wtedy trzęsienie jest mniejsze albo całkowicie znika, to zależy głównie od tego, jak bardzo nasilone są akurat te trzęsienia, a są one różne, od dwóch małych dygów, po trzęsienie bardzo mocno całością. Drgania nie występują, gdy ruszam z drugiego biegu oraz na zimnym silniku.

Byłem z tym w ASO, raz po prostu z tym a drugi przy okazji przeglądu po kolejnych przejechanych 20 tysiącach. Za każdym razem jednak powiedzieli, że Oni tego nie obserwują i żeby wrócił jak się sprawa nasili. Minęło ponad pół roku od tego, kiedy to zauważyłem. Ktoś ma pomysł co z tym zrobić albo jak mogę pokazać w ASO, że taki problem występuje ?
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec 2020, 13:50:30 przez Brt »

Offline Kudłaty_1975

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 235
[i20 GB] Trzęsienie samochodu przy ruszaniu
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Maj 2018, 08:56:01 »
Problem znany z poprzednich wersji  i20. Oprócz drgań przy bardzo delikatnym ruszaniu na jedynce dodatkowo słyszalne było przy cofaniu na półsprzęgle wyraźne buczenie. Być może, że problem powrócił, tzn. znów wypuścili serię aut z defektem. Jest sporo o tym na forum, ale niestety porozrzucane po różnych wątkach.  Ja defekt zgłaszałem na trzecim przeglądzie gwarancyjnym . Wtedy ASO rozłożyło ręce i kazało dalej jeździć. Na tamten moment nie mieli żadnych wytycznych z Hyundai Polska jak postępować  przy zgłaszaniu tego typu usterek przez klientów. Generalnie nie było jasne, czy Hyundai Polska pokryje koszt wymiany sprzęgła przez ASO w okresie gwarancji. Nie ma pewności kto zapłaci, to ASO nie robi sobie kosztów bez pokrycia. Proste i zrozumiałe. Dopiero w późniejszym  okresie Hyundai Polska objęło ten problem akcją serwisową, o czym dowiedziałem się tu z forum.  Także proponuję konsekwentnie zgłaszać usterkę w ASO i przypilnować, żeby wpisali to w swoich systemach informatycznych. Że było to zgłaszane. Koniecznie!!!!!   W moim przypadku (poprzednie auto i20 z 2011roku), ponad rok po ważności gwarancji  wymienili mi sprzęgło na nowe na koszt Hyundaia. Pomogło odnotowanie zgłoszenia usterki  w ich systemach informatycznych no i lojalność wobec marki, czyli serwisowanie auta w ASO również po okresie gwarancji. Zasłyszałem też,  że Hyundai co roku przeznacza część środków na tzw. gest handlowy. Środki tam zgromadzone  przeznaczane są właśnie na takie sytuacje, czyli naprawa zgłaszanych usterek po okresie gwarancyjnym, które wcześniej były objęte akcjami serwisowymi.

Na pocieszenie napiszę, że mamy służbowe i30 które już ma ponad 97 tys. przebiegu, w którym wprawdzie nie ma szarpania przy ruszaniu na jedynce, ale jest słyszalne to charakterystyczne buczenie przy cofaniu na półsprzęgle. Jak do tej pory objawy się nie nasiliły i nic się dodatkowo nie zepsuło. Jeździ dalej i ma się wyśmienicie ;-)

Offline wafel

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 33
[i20 GB] Trzęsienie samochodu przy ruszaniu
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Maj 2018, 22:38:09 »
Witam.
Stary temat niestety w I20 II mam to samo. Przy delikatnym ruszaniu na zimnym szarpie czyli drga. Jeżeli przy ruszaniu dodam więcej gazu szarpania nie ma. Wkurzające w nowym aucie. Nie jeżdżę na pół sprzęgle nie ruszam dynamicznie z piskiem nie ciągnę przyczepki. W jedynce miałem buczenie przy cofaniu i wymienili sprzęgło na gwarancji. Zapis w biuletynie. Ja w swoim I20 II zauważyłem jeszcze jeden ciekawy przypadek związany ze sprzęgłem. Przy włączonym silniku jeżeli wcisnę sprzęgło do oporu i wrzucę jedynkę lub dwójkę czuję jak autem delikatnie szarpnie do przodu. Jeżeli po wciśnięciu sprzęgła odczekam ok. 5 sekund zjawiska nie ma. W necie znalazłem taki sam przypadek opisywany przez właściciela nowego forda mondeo.  :-/

Offline Kubas_i20

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 2
[i20 GB] Trzęsienie samochodu przy ruszaniu
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Czerwiec 2018, 14:33:38 »
Mam podobne odczucia, i20 II szarpie przy ruszaniu. Bylem w ASO, pan ze mną pojeździł i stwierdził, że nic nie czuje :) Powiedział, że może to być spowodowane przez asystenta ruszania, czy jakoś tak. Hyundai ma takie magiczne urządzenie, które wspomaga ruszanie. Jak się puszcza delikatnie sprzęgło, bez gazu, to słychać że obroty są większe. I prawdopodobnie to powoduje ruszanie. Kazał jeździć, a jak się coś popsuje albo nasili to zgłaszać.
No to jeżdżę, ale mam wrażenie, że nie umiem ruszać.
Jak dodam za mało gazu, to szarpie, a jak za dużo, to się dławi i skacze.

Tesla

  • Gość
[i20 GB] Trzęsienie samochodu przy ruszaniu
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Lipiec 2018, 14:00:41 »
Witam
A już myślałem że jestem w tym temacie odosobnionym przypadkiem.
Mam podobne uczucie, jak poprzednicy, że nie potrafię jeździć tym autkiem. Szarpie gdy za mało gazu, dławi i skacze gdy za dużo. A do tego od kilku miesięcy pojawił się dziwny problem ze sprzęgłem. A mianowicie przy wciskaniu i wyciskaniu słychać "klikanie". Nie jest to za każdym razem ale podczas jazdy do i z pracy (średnio około 20 km w jedną stronę) kilka razy się zdarza, do tego stopnia że zaczyna to być denerwujące.
Na kwietniowym przeglądzie OT2 zwróciłem uwagę serwisantowi ale nie odkrył nic. Popsikał i kazał obserwować. No to obserwowałem. A problem sie pojawił już następnego dnia i nasila się w zależności od temperatury otoczenia (gdy ciepło słychać bardziej, gdy chłodno prawie nie słyszalne).
Czy mam szansę na jakąś wymianę na gwarancji?

Offline Dzonus64

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 3
[i20 GB] Trzęsienie samochodu przy ruszaniu
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Październik 2018, 17:46:20 »
Witam. Dotknął mnie ten sam problem co opisany przez Was. Moj i20 ma 17kkm przebiegu. Czy udało się wam poznać przyczynę problemu?

Offline KonradZ

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 3
[i20 GB] Trzęsienie samochodu przy ruszaniu
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Październik 2018, 18:35:26 »
Dzięki wszystkim za odpowiedzi, popchnęły mnie One żeby nacisnąć na ASO i wymusić z nich reakcje. Nie było łatwo ich przekonać że taka praca przy ruszaniu nie jest normalna ale w końcu przyznali mi rację i wymienili sprzęgło. Było to parę miesięcy temu jednak problem nie znikną - przeniósł się na drugi i wsteczny bieg. Generalnie objaw są takie że w końcowej fazie odpuszczania sprzęgła, pedał sprzęgła mi drga. Mam też wrażenie że w momencie wrzucania na skrzyni biegów 1 i 2, skrzynia wydaje klekot, wydaje mi się że wcześniej tego nie było. Jednak ze względu na to że na tych biegach jest to problem dużo mniej uciążliwy to chwilowo odpuściłem. Do tego jak wspomniałem o tym w ASO około 2 tygodnie po wymienia sprzęgła to powiedzieli że być może coś się jeszcze musi dotrzeć.

Macie może pomysł co to może być tym razem ? Czy to jakaś pochodna poprzedniego problemu ?

Z innych pytań: wymiana sprzęgła nie została zanotowana w książce serwisowej, dopiero jak o to poprosiłem to dostałem krótki wpis na końcu książki: "wymiana sprzęgła" data, podpis. Czy to jest normalne ?

Offline Dzonus64

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 3
[i20 GB] Trzęsienie samochodu przy ruszaniu
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Listopad 2018, 22:01:24 »
Witam ponownie.
Być może informacja o tym co było przyczyną problemu przyda się innym w przyszłości dlatego opiszę swój przypadek. Udałem się do ASO we Wrocławiu i tam pracownik serwisu odbył że mną jazdę kontrolną gdzie dokładnie wskazałem mu problem jaki zauważyłem. Po jeździe stwierdził, że przyczyna leży w sprzęgle a nie w układzie wspomagania ruszania lub sterowaniu silnikiem jak niektórzy piszą na innych forach. Lojalnie uprzedził, że jeżeli tarcza sprzęgła jest nadmiernie starta lub przegrzana to niestety naprawa gwarancyjna nie wchodzi w grę. Trochę miałem obawy, nie z uwagi na swoją technikę jazdy ale ze względu na fakt, że demontaż sprzęgła odbywa się bez mojej obecności i praktycznie serwis może powiedzieć co chce na temat stanu tarczy. Obawy okazały się bezpodstawne. Przyczyną był wyciek z jednego uszczelniacza i zaolejenie tarczy sprzęgła. W ramach gwarancji wymieniono kompletne sprzęgło tj. tarczę, docisk, koło zamachowe, i oczywiście wszystkie uszczelniacze. Po wyjeździe z ASO auto rusza jak nowe, żadnych szarpań. Naprawa trwała 1dzień.Oczywiście po jeździe testowej czekałem pół miesiąca ale w tym czasie ASO zamówił potrzebne części i nie było przestoju w naprawie. Z obsługi w ASO we Wrocławiu jestem bardzo zadowolony.

Offline GregoryPralka

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 2
[i20 GB] Trzęsienie samochodu przy ruszaniu
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Listopad 2018, 15:52:25 »
Witam, u mnie pojawił się podobny problem.

Tytułem wstępu: auto z 2017 roku, po przejechaniu ok 17 tysięcy kilometrów zaczęło szarpać przy ruszaniu na rozgrzanym silniku. Pierwszy raz objawiło się to po dość długiej jeździe w korku.
Po ostudzeniu silnika ruszanie znowu było gładkie i pojawiało się dopiero po dłuższej jeździe (ok godziny).

Auto trafiło do serwisu - Motortest w Warszawie..
Usterka została zdiagnozowana jako "źle ułożony silnik", co prawda mechanik z ASO przyznał się, że nie miał czasu zajrzeć do sprzęgła, ale poprawił owe "złe ułożenie" i stwierdził, że powinno to zlikwidować zjawisko szarpania przy ruszaniu na rozgrzanym silniku.


Problem jednak cały czas występował i z czasem zaczął sie nasilać i szarpanie przy ruszaniu pojawia się wcześniej.
Auto własnie jest drugi raz w serwisie (przebieg ok 19 tysięcy km) i przed chwilą dostałem diagnozę - źle przykręcone poduszki pod silnikiem oraz zalecenie wymiany świec zapłonowych.

O ile poduszki mają zostać wymienione w ramach naprawy gwarancyjnej o tyle wymiana świec ma już być płatna (45zł od sztuki + robocizna).
Dostałem przez telefon zapewnienie, że sprzęgło zostało rozebrane przez mistrza serwisu i nie stwierdzono żużycia ani usterek.

Dam za jakiś czas znać czy tym razem udało się pozbyć usterki. Mam nadzieję, że to już ostatnia wizyta w ASO w tej sprawie.


PS. swoją drogą dużo usterek jak na auto z takim przebiegiem (poduszki, świece, ułożenie silnika)...

Offline Ty-grysek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
[i20 GB] Trzęsienie samochodu przy ruszaniu
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Listopad 2018, 15:59:24 »
Witam,

Widzę że to dość "modny" problem. Mam to samo - po dłuższej jeździe wariuje sprzęgło(?). Z początku (4kkm - autko całkiem nowe!) tylko na jedynce a teraz (5,5kkm) także na dwójce i trójce. Samochód musi odstać parę ładnych godzin, żeby problem ustąpił - oczywiście do czasu.
Problem zgłoszony w ASO, zobaczymy co powiedzą.

Offline wafel

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 33
[i20 GB] Trzęsienie samochodu przy ruszaniu
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Grudzień 2018, 17:08:38 »
Witam.

Ja dodam jeszcze do tego blokowanie wstecznego. Zostawiam na noc samochód na wstecznym bez ręcznego. Na drugi dzień wciskam sprzęgło chcę dać na luz i nic z tego. Muszę delikatnie go przetoczyć lub odpalić na sprzęgle. A co do szarpania. W poprzednim I20 po wymianie sprzęgła okazało się , że przygrzane było  koło zamachowe. Ciekawe. Oczywiście widziałem tylko zdjęcie na telefonie  :mrgreen:  Trzeba zaznaczyć , że materiały teraz używane do produkcji okładzin sprzęgła są eco. Czyli kiepskie. Jeszcze jedna rzecz na którą zwracam uwagę. Płyn hamulcowy i dokładna jego wymiana  w wysprzęgliku (siłowniku).

Offline Ty-grysek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
[i20 GB] Trzęsienie samochodu przy ruszaniu
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Luty 2019, 11:40:28 »
W serwisie stwierdzono nieszczelność uszczelki skrzyni biegów i wyciek oleju. Z tego co zrozumiałem olej dostawał się także do sprzęgła - stąd problem. Usterka usunięta w ramach gwarancji. Jest zdecydowanie lepiej, choć jeszcze sporadycznie przy ruszaniu zdarza się problem - tym razem tylko na zimnym silniku. Póki co zakładam że to resztki oleju w sprzęgle lub moje przewrażliwienie...

Offline Patryk8713

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
[i20 GB] Trzęsienie samochodu przy ruszaniu
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Luty 2019, 16:48:18 »
Sprzęgło kompletne na 100% było wymienione więc piszesz bzdury o tej pozostałości oleju

Offline wafel

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 33
[i20 GB] Trzęsienie samochodu przy ruszaniu
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Marzec 2019, 18:01:21 »
Przy ruszaniu dodawaj więcej gazu.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1451
[i20 GB] Trzęsienie samochodu przy ruszaniu
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Marzec 2019, 23:32:26 »
A nie założono może jakiegoś najtańszego sprzęgła. Nie raz tanie sprzęgła szarpią i ludzie narzekają. Dlatego myślałem o zakupie taniego polskiego zestaw sprzęgła Statim ale często ludzie pisali na forach szarpaniu po niewielkich przebiegach.