Autor Wątek: [Sonata NF] Ile wam spala ?  (Przeczytany 27565 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotrek_Sonata_V

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 8
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Marzec 2018, 19:18:47 »
Hej.
Jeśli chodzi o wskaźnik temperatury u mnie jest na identycznym poziomie.
Natomiast jeśli chodzi o spalanie to wyliczyłem, że moja sonata spala średnio 7,3 l/100 km
Swoją sonatę kupiłem jakieś pół roku temu i od stycznia zbieram paragony ze stacji benzynowych. Porównałem przebieg, kilka prostych obliczeń i taki jest mój wynik. Jeżdżę dystanse minimum 50 km, rzadko krótkie trasy w mieście, jazda raczej spokojna do maks 130 km/h. Średnia 100-110 km/h.
Spalanie rzędu 10 litrów to zdecydowanie za dużo. Przyczyn może być wiele, termostat, może ktoś wcześniej grzebał w sterowniku, wycieki, uszkodzony regulator ciśnienia na listwie wtryskowej... Tak jak mówili wcześniej. Sprawdź termostat na początku.

Offline darekn15

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 92
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Marzec 2018, 20:14:30 »
Cytat: "vitalyzd"
Wpierw to w wolnej chwili spróbuję znaleźć termostat i sprawdzić go w "szklance" . a później gdy będę jechał autostrad sprawdzę spalanie ... tylko pytanie w okolicy jakich obrotów jechać by spalanie było "optymalne " ? bo do tej pory jeździłem 150-160 km/h ... i wtedy opowiem co dalej się dzieje.


W 2.0 "optymalnie" tzn nie przekraczać 3 tyś obr, czyli licznikowych 110km/h, a najlepiej trochę  wolniej.

Offline vitalyzd

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 66
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Marzec 2018, 21:15:41 »
To powiem Wam może tak ... zanim zmienię bieg to osiągam 2.5-3 tyś obrotów na mieście następnie zmieniam bieg i tak do 70-80 ;] w dodatku jazda na krótkich odcinkach to może być efekt 16l/100km ? może powinienem zmieniać bieg przy 2 tyś obrotów ?

Offline darekn15

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 92
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Marzec 2018, 21:34:03 »
3 tyś obr to nie jest jakieś "ostre kręcenie" żeby znacząco podniosło spalanie.
Ja generalnie przy stabilnej jeździe jak mam do wyboru 3 tyś na III lub 2 tyś na IV to oczywiście wybiorę IV i 2 tyś obr.
Ale przy przyspieszaniu oczywistym jest że trzeba trochę obrotami podciągnąć na niższym biegu i wtedy zmianę robię w przedziale 3,5-4 tyś, a czasami podkręcam na II 5-6 tyś żeby ta masa ponad 1,5 tony trochę żwawiej się ruszała.

Jeszcze nie napisałeś jaki jest ten "krótki odcinek" po mieście - skrzyżowania, światła z postojami czy raczej płynna jazda. Jak skrzyżowania i postoje + zimny silnik, to chyba mniej Ci nie spali niż 15-16, w przypadku płynnej jazdy to można się jednak trochę doszukiwać problemu.

Offline vitalyzd

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 66
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #19 dnia: 14 Marzec 2018, 21:52:34 »
Dokładnie mam do pracy 3.6km  ;] teraz byłą ostra zima -5 do -15 stopni może to wynik tego wyszło takie spalanie ... poczekam na razie z paniką ... sprawdzę termostat (obawiam się ze gdy będę chciał go włożyć spowrotem bo bedzie sprawny to bedzie tak brudny - uszczelka , że bedzie to nie mozliwe) oraz pojadę niebawem na trasę ~ 100km i zobaczę jakie będzie spalanie może faktycznie z dupy problem robię a wina leży po pokonywaniu trasy

Offline Hants

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 537
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #20 dnia: 14 Marzec 2018, 23:13:52 »
Cytat: "vitalyzd"
Dokładnie mam do pracy 3.6km


Nie masz szans na porządne rozgrzanie silnika do temperatury roboczej na takim odcinku, przy podanych ujemnych temperaturach.

To jakieś 20 minut spokojnego spaceru. Szkoda benzyny i silnika na taką trasę.
Nie to żebym coś sugerował na forum motoryzacyjnym... ;)

Offline vitalyzd

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 66
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Marzec 2018, 15:28:38 »
Na 2 zdjęciu wskazówka zaczęła się podnosić po przejechaniu 1km po 2 km jak na zdjęciu natomiast po łączymy przejechaniu 4 km wskazówka została na wysoki jak na 1 zdjęciu

Offline Hants

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 537
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Marzec 2018, 21:11:25 »
I tak ma być.


Offline Yahoou

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 69
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #23 dnia: 19 Marzec 2018, 16:50:09 »
Może mój wpis da ci pewne rozeznanie .
Moja Sonata 2.0 165KM z  wozi moje dziecko codziennie rano do przedszkola i wraca do domu-dystans około 2km. Po południu pokonuje tą samą trasę i tak przez cały miesiąc. Dodatkowo okazjonalnie wyskocze czasem za miasto  (około 100k trasa). Raz w miesiącu tankuję PB za około 100 zł , czyli około 22l i wystarcza mi ba miesiąc. Komputer pokazuje mi średnie spalanie na poziomie 19l/100km.
Uważam że przy takim obciążeniu,  gdzie silnik nie na kiedy się rozgrzać,  to bardzo dobry wynik.
P.s.
Jestem zachwycony moją 9-cio letnią Sonata. Wolę nią jeździć niż moim rocznym (kupiony jako nowy) I30 crdi 110 KM...

Offline emge74

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 28
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #24 dnia: 19 Marzec 2018, 19:45:19 »
Sonata 2.0 165KM LPG
przebieg dzienny ok. 130 - 150km
spalanie 8,5-9,5 LPG tempo ekonomiczne
tempo autostradowe ok. 11,5 LPG

Offline darekn15

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 92
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #25 dnia: 20 Marzec 2018, 12:43:29 »
emge74 - jaką masz instalację IV czy V gen? Jaka firma?


przy okazji pozdrawiam elblążanina ...

Offline emge74

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 28
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #26 dnia: 20 Marzec 2018, 19:47:15 »
STAG chyba Qbox basic
z listwą Stag W02, reduktora nie pamiętam
na instalacji przejechane już ponad 50k km

Offline Hants

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 537
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #27 dnia: 21 Marzec 2018, 03:33:56 »
Pytanko tak tylko gwoli jasności, skąd Wy macie te 2 litrowe benzyny w Sonatach NF?

Zdaniem wikipedii, te silniki (G4KA [Theta] i G4KD [ThetaII] ) były dostępne tylko w Azji.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hyundai_Theta_engine
https://en.wikipedia.org/wiki/Hyundai_Sonata

Offline vitalyzd

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 66
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #28 dnia: 21 Marzec 2018, 11:53:01 »
Ja swój zakupiłem w Polsce ; ] sprowadzony 5 lat temu z Danii.

A zapytam Was od zapalenia rezerwy ile orientacyjnie mogę być jeszcze paliwa w zbiorniku?

Offline Hants

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 537
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #29 dnia: 21 Marzec 2018, 14:54:00 »
Sprawdzilem w praktyce: okolo 12 litrów.