Autor Wątek: [i30GD] Check engine (błąd p2096, zbyt uboga mieszanka)  (Przeczytany 13247 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Evil

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 3
Posiadam Hyundai i30 z 2015r z silnikiem 1.4 w benzynie, jestem jego pierwszym właścicielem i az do przebiegu 44kkm nie było problemów. Przy pierwszych delikatnych mrozach pojawiła sie kontrolka check engine. Po sprawdzeniu kodu pojawil sie blad p2096, czyli problem z sonda za katalizatorem i zbyt uboga mieszanka. Po konsultacjach u trzech mechaników kazali zacząć od wymiany świec. Po ich wymontowaniu okazaly sie już zużyte wiec zostały wymienione i blad skasowany. Niestety po 100km kontrolka i blad pojawily sie od nowa. Tym razem padla decyzja o wymianie sondy. Niestety i tym razem po 200km blad pojawil sie ponownie. Jedyne objawy jakie sa po zapaleniu sie bledu to "zamulenie" w przedziale prędkości 70/100km/h, potem samochod jest dalej zrywny. Mial moze ktos taki problem lub powie gdzie szukac przyczyny dalej?

Offline Hants

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 536
[i30GD] Check engine (błąd p2096, zbyt uboga mieszanka)
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Luty 2018, 20:40:20 »
Obejrzyj dokładnie filtr powietrza i cały dolot.

Sprawdziłbym równiez ciśnienie na listwie paliwowej i wydolność filtra paliwa.

Jeżeli wszystko z powyższymi jest OK, no to wówczas pozostaje sprawdzenie kata

Składu mieszanki nie da się przewidywalnie regulować ani śrubokrętem ani komputerem* - za AFR (air to fuel ratio) odpowiada ECU.

Cytat: "Evil"
Jedyne objawy jakie sa po zapaleniu sie bledu to "zamulenie" w przedziale prędkości 70/100km/h
To akurat dość przewidywalna sprawa, ECU myśli, że jest lean i podaje większe ilości benzyny. To niezbyt dobre dla kata i filmu olejowego w cylindrze... Przypuszczam, że zauważysz wzrost spalania.



*nie dotyczy cziptjuningu na czujniku temperatury

Offline Evil

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 3
[i30GD] Check engine (błąd p2096, zbyt uboga mieszanka)
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Luty 2018, 22:12:11 »
Co do zużycia paliwa jest poki co na normalnym poziomie. Jak tylko wrócę za dwa tygodnie do domu wtedy zabiorę sie za,sprawdzenie wszystkiego.

Offline Slay75

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 249
[i30GD] Check engine (błąd p2096, zbyt uboga mieszanka)
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Luty 2018, 00:20:46 »
Witam.
U mnie też ostatnio zapalała się kontrolka check engine, byłem 3x w aso, za każdym razem kasowali błąd, najpierw mówili że to sonda lambda, potem, że może wtryski, ale muszę im zostawić auto na parę dni, oni je wymontują, wyślą do sprawdzenie. I wtedy nerwa złapałem, dostałem kontakt do warsztatu gdzie chłopaki znają się na rzeczy i powiedzieli, że jest do wymiany czujnik ciśnienia w kolektorze ssącym, koszt 280zł z wymianą. Jutro jadę odebrać auto.
U mnie po podłączeniu do komputera wyszło, że jest zbyt bogata mieszanka na biegu jałowym jak i pod obciążeniem.