Autor Wątek: Co to za błąd? Palą się 3 kontrolki  (Przeczytany 2358 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 40
Co to za błąd? Palą się 3 kontrolki
« dnia: 04 Styczeń 2018, 10:42:05 »
Cześć drodzy forumowicze.
z początkiem grudnia zakupiłem używanego Hyundaia I30 (1,6 benzyna) z 2011 roku. Auto wygląda na zadbane - także to nie jest żaden szrot, mimo że używany.
Jest to moje pierwsze auto i jak się domyślacie, dopiero się uczę obsługi mechanicznej auta i diagnozowania różnych jego dolegliwości.

Ostatnio tuż przed zakończeniem jazdy, zauważyłem palące się kontrolki (załącznik do posta). Paliła się kontrolka oleju, akumulatora i EPS + zanim zdążyłem zrobić zdjęcie świeciła się także kontrolka immobilizera (pomarańczowe aut z kluczykiem).
Błąd pojawił się tuż pod blokiem, a dokładniej wydaje mi się, że pojawił się po dynamicznym ruszeniu ze skrzyżowania z niewielkim zerwaniem przyczepności przednich kół.

Po wyłączeniu silnika i ponownym uruchomieniu błąd zgasł, a samochód pracuje jak zawsze (w tym wspomaganie). Błąd pojawił wtedy po raz pierwszy i więcej (póki co) nie wrócił.
- Po 10 minutach odstania sprawdzałem olej - stan bliski maxa, ale mieści się w widełkach
- wspomaganie pomimo błędu działało poprawnie

Czy ktoś ma pomysł co to może być? Chochlik elektroniki?  

dzięki za wszelką pomoc i sugestie, co sprawdzić etc:)

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Co to za błąd? Palą się 3 kontrolki
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Styczeń 2018, 18:20:39 »
Sprawdź akumulator.

Naładuj akumulator.

Sprawdź przewody od akumulatora.

Offline Michał

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 40
Co to za błąd? Palą się 3 kontrolki
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Styczeń 2018, 18:36:23 »
tak zrobię - czekam na mikrometr, który przedwczoraj zamówiłem online.  

Sprawdź przewody od akumulatora. -> masz na myśli czy klemy nie są zaśniedziałe? - jak już będę sprawdzał aku mikrometrem to mam zamiar lekko przejechać papierem ściernym po wnętrzu klem i po bolcach w aku.

Twoim zdaniem problem może leżeć w aku?

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Co to za błąd? Palą się 3 kontrolki
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Styczeń 2018, 18:44:03 »
Przewody trzeba sprawdzić po kątem pęknięć (szczególnie masowy), ale nie tylko przy akumulatorze.

Akumulator sprawdza się testerem.

Offline Michał

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 40
Co to za błąd? Palą się 3 kontrolki
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Styczeń 2018, 19:13:06 »
czyli mikrometr za dużo  mi nie powie;/?
Rozumiem, że taki tester to sprzęt mocno specjalistyczny i za 50 złotych go raczej nie kupie, także pozostaje jedynie wizyta w warsztacie?

Ogólnie problemów z aku nie zauważyłem - auto odpala od razu, lampa aku sama sie wogóle nie świeci... jedyne co to jeszcze zauważyłem, to fakt że ekranik komputera pokładowego miga po odpaleniu samochodu - nieco bardziej widoczne na światłach automatycznych, ale także po przełączeniu się na światła do jazdy na twardo. Po kilku minutach jazdy ekranik przestaje migać.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Co to za błąd? Palą się 3 kontrolki
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Styczeń 2018, 19:48:03 »
Tester będą mieli w każdym warsztacie.

Offline bobekos

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 673
Co to za błąd? Palą się 3 kontrolki
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Styczeń 2018, 19:51:02 »
Może to być grubsza sprawa z "zegarami deski" ale ja bym jeździł do końca... :)

Offline Michał

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 40
Co to za błąd? Palą się 3 kontrolki
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Styczeń 2018, 22:49:16 »
nie strasz mnie:/.... byc moze to kwestia zasniedzialych stykow?.... problem w tym ze sam sie do wtyku nie dostane:/ bo za malo umoejetnosci, czasu i miejsca. ale to na inny temat jest

Offline bobekos

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 673
Co to za błąd? Palą się 3 kontrolki
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Styczeń 2018, 11:35:18 »
Kolego jeździj z tym do końca, wypadku nie spowodujesz...

Offline Nabuknedasar

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 100
Co to za błąd? Palą się 3 kontrolki
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Styczeń 2018, 23:44:19 »
Któraś wiązka elektryczna traci styk jak na mój gust. Zacznij się martwić jak takie choinki zaczną się częściej pojawiać. A teraz możesz jeździć spokojnie. Tylko zatankuj go wreszcie

Offline Samick

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 2
Co to za błąd? Palą się 3 kontrolki
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Lipiec 2018, 08:34:56 »
Hej , mam podobny problem z tymi 4 kontrolkami, możesz napisać jak u Ciebie się to skończyło? czy był to problem z akumulatorem? U mnie te kontrolki zapalają sie podczas pracy na biegu jałowym w trakcie jazdy- dojazd do świateł na luzie , gdy zasprzeglam samochód kontrolki gasną po czym  na moment pojawia się kontrolka check engine i szybko gaśnie i wszystko wraca do normy ....