Autor Wątek: [Sonata NF] 2008 2.0 DOHC -Gdzie te 164 konie? ??  (Przeczytany 1960 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Yahoou

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 69
[Sonata NF] 2008 2.0 DOHC -Gdzie te 164 konie? ??
« dnia: 01 Grudzień 2017, 13:05:07 »
Witam. Ponieważ planuję zakup Hyundaia Sonata z 2008-2009r z silnikiem benzynowym 2.0 163 (4) km postanowiłem zasięgnąć opinii posiadaczy takiego auta tutaj na forum...
Otóż przejechałem się takim i nie zabardzo czuje te 160-kilka koni... (Niestety warunki pogodowe i okoliczności nie pozwoliły na swobodne operowanie pedałem gazu). Czy te silniki trzeba kręcić wysoko pod 4000-5000 obr/min żeby doświadczyć tej mocy,  czy trafiłem na felerny egzemplarz? Do tej pory jeździłem doładowanymi dieslami i być może za dużo oczekuje od tego silnika w blisko 1600 kilogramowym samochodzie..? Ludzie chwalą, że mocny, elastyczny,  a ja kiedy jadę ekonomicznie około 90 km/h na 5 biegu i depnę pedały gazu w podłogę to niewiele się dzieje, zeby nie powiedzieć,  ze nic...  Czy tutaj do sprawnego wyprzedzania konieczna jest redukcja biegu?  Jak należy jeździć tym samochodem aby mieć frajdę.  Dodam, że silniczek bardzo ładnie mruczy, jest bardzo cichy, a na biegu jałowym prawie niesłyszalny. Przy ekonomicznej jeździe na trasie (na totalnego emeryta) spala około 7-8 l/100 km.
Proszę o opinie posiadaczy Sonaty z tym motorem. Dziękuję.

marsaw

  • Gość
[Sonata NF] 2008 2.0 DOHC -Gdzie te 164 konie? ??
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Grudzień 2017, 18:04:45 »
Już kilka lat jeżdżę taką Sonatką  i jak każdego benzyniaka ( bez turbo) trzeba kręcić na wysokie obroty. Przy 90 km/h jak chcę dynamicznie wyprzedzić to nawet na 3 bieg redukuję... Ogólnie auto polecam. Jest duże, wygodne i nie mam z nim praktycznie żadnych problemów, a jak już jakieś wystąpią spokojnie samemu można sobie z nimi poradzić.

Offline Yahoou

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 69
[Sonata NF] 2008 2.0 DOHC -Gdzie te 164 konie? ??
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Grudzień 2017, 10:35:22 »
Ok. Dzięki Marsaw. Rozwialeś moje obawy ☺

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Re: [Sonata NF] 2008 2.0 DOHC -Gdzie te 164 konie? ??
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Grudzień 2017, 11:10:05 »
Cytat: "Yahoou"
Do tej pory jeździłem doładowanymi dieslami

I tu jest sedno problemu. Silnik w tym aucie ma zapewne mniej niż 200 Nm, które rozwija przy około 4000 rpm. Jakiś mały diesel (poniżej 100 KM) ma podobny moment obrotowy, ale dostępny przy 2000 rpm, stąd wrażenie, że jedzie dużo lepiej niż duży silnik wolnossący.

Niestety, magia koni działa i dlatego wiele parametrów papierowych nie przekłada się na realną jazdę, z przyspieszeniem 0-100 na czele (nikt tak nie będzie jeździł, zwłaszcza benzyną bez turbiny, bo spalałby 25l/100).

Wielkiebary

  • Gość
[Sonata NF] 2008 2.0 DOHC -Gdzie te 164 konie? ??
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Grudzień 2017, 23:26:34 »
Możesz deptać i deptać i nic się nie będzie działo. Najlepiej znajdź sobie wykres mocy i momentu obrotowego i będziesz wiedział o co chodzi.Ja akurat jeżdżę całe życie wolnossącą benzyną i dla mnie diesel jest wynalazkiem i nie potrafię nim jeździć. W dieslu masz kopa przez moment i  zaraz trzeba zmieniać bieg. Zresztą biegi trzeba zmieniać cały czas co dla mnie jest nie do przyjęcia. Jest ten efekt wgniecenia w fotel przez chwilę i człowiek nie wiadomo co sobie wyobraża. A wolnossąca benzyna rozwija tą moc płynnie i liniowo. Taki silnik zaczyna dopiero solidnie ciągnąć przy 3500-4000 obrotów i ciągnie prawie do czerwonego pola.  Taki już urok. Skutkiem ubocznym tego jest pusty portfel przy tankowaniu na stacji benzynowej.

Najlepszy przykład kiedy mój ojciec posiadający 163 konne Volvo wsiadł do mojej 235 konnej Sonaty. Jedzie jedzie i nagle mówi " To auto w ogóle nie przyśpiesza ".  Dopiero jak dał mu buta i skrzynia zrobiła kickdown z 5 na 3 to zobaczył jak to auto grzeje. Tylko spalanie od razu skoczyło na około 20l/100. Dlatego wolnossące silniki prawie odeszły do lamusa bo uturbione motory mają znacznie przyjemniejszą charakterystykę pracy przy codziennej jeździe.

Offline Yahoou

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 69
[Sonata NF] 2008 2.0 DOHC -Gdzie te 164 konie? ??
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Grudzień 2017, 00:44:58 »
Dzięki panowie, już wszystko jasne ☺

Moc silnika164 KM (121 kW) przy 6200 obr/min
Maksymalny moment obrotowy 197 Nm przy 4200 obr/min.

Trzeba będzie go pokręcić w okolicach 4000 obr/min