Autor Wątek: Opony  (Przeczytany 1988 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

adamos75

  • Gość
Opony
« dnia: 20 Październik 2017, 22:18:44 »
Witam z braku funduszy zakupiłem 2 nowe opny zimowe. Teraz mam problem zakładać nowe lepiej na przód czy tył ? Proszę o podpowiedzi

Offline arni_23

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 226
Opony
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Październik 2017, 22:46:49 »
Lepsze zawsze na oś napędzaną.

Offline inprogs

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 32
Opony
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Październik 2017, 23:13:14 »
bo? po za tym że łatwiej będzie ruszyć

Generalnie lepsze opony z tyłu, lepiej jak w razie czego ucieknie ci przód, bo z wyprowadzeniem tyłu możesz mieć problem. A najlepiej jak będziesz miał wszystkie dobre :D

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1451
Opony
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Październik 2017, 00:31:00 »
Zazwyczaj też dawniej słyszałem opinie, że lepsze opony na tył. Ale sam zakładam zawsze jak wielu ludzi co znam zimówki lepsze na przód. A czemu? To proste bo wole mieć lepsze hamowanie i lepsze trzymanie przodu. Bo jeśli tył poślizgnie się to coś tam można zrobić a jak straci kierunek przód to zostaje tylko hamowanie. Oczywiście to kompromis bo lepiej mieć 4 opony dobre i nie wybierać.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Opony
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Październik 2017, 10:29:22 »
Nie jeździć aż do uzbierania na kolejne dwie na drugą oś.

Offline GRZECH

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 204
Opony
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Październik 2017, 23:11:22 »
Generalnie ważne jest mieć dobre opony na tył, by jazda była stabilna na zakrętach.
Natomiast, jeżeli ma się cztery kapcie dobre to lepsze daję na przód, gdyż szybciej się zużywają. Lepiej też wżynają się w śnieg.
Mniej więcej 2kpl na przód na 1kpl na tył.
Weźcie też pod uwagę starzenie się gumy - pękanie, twardnienie.

Offline Brt

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 866
Opony
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Listopad 2017, 13:59:23 »
Też słyszałem, że w przypadku 2 opon, lepsze zakłada się na tylną oś (niezależnie od napędu)

https://www.oponeo.pl/artykul/lepsze-opony-z-przodu-czy-z-tylu-testy-michelin-adac-i-oamtc
Jak pozakuje powyższy artykuł, nie ma optymalnego rozwiązania. Najlepiej kupić 4 nowe opony.

Offline maszp

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 8
Opony
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Listopad 2017, 01:36:31 »
Lepsze na przód. Przód hamuje. Jak rozważnie jeździsz to nie obawiaj się, że Ci dupa "ucieknie" na bok, obawiaj się, że Ci dziecko wyskoczy przed maskę i nie zahamujesz.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Opony
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Listopad 2017, 10:05:06 »
Wszystkie cztery równie dobre. I stosować rotację.

Offline Nabuknedasar

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 100
Opony
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Styczeń 2018, 23:18:41 »
Dla niedoświadczonych kierowców - lepsze na tył. Tylko profesjonaliści zakładają lepsze na przód, bo potrafią to wykorzystać w podbramkowej sytuacji. Ale jeżeli nie zwykłeś jeździć poślizgami i na granicy przyczepności,  to zakładaj lepsze na tył.