Autor Wątek: [Santa Fe SM] kody OBD II  (Przeczytany 73206 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
[Santa Fe SM] kody OBD II
« dnia: 04 Marzec 2012, 13:24:45 »
Może bardzo ogólny temat ale nie wiem to pytam  :-)

Czy kody OBD - OBD II są takie same i czy są uniwersalne dla wszystkich marek które obsługują to łącze??

Szukam opisu kodów wiadomo- do Hyundai'a i zastanawia mnie powyższy temat - czy mam szukać opisów dedykowanych??

[ Komentarz dodany przez: IgoReCzeK: 2012-03-09, 11:53 ]
Tagowanie tematu.

Hulltay

  • Gość
[Santa Fe SM] kody OBD II
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Marzec 2012, 00:09:01 »
Niestety nie pomogę, ale pozwolę sobie podłączyć się do tematu i zapytać co koledzy używają ewentualnie co polecacie w kwestii programów do diagnostyki na złączu Hyundaia? Właśnie zakupiłem interfejs i przydałby się jaki soft.

PS. Kolego Arni znalazłem coś takiego: www.ozarek.jawnet.pl/punto/OBD2.doc
może się przyda i z tego co poczytałem obd od obd II różnią się protokołami transmisji.
Znalazłem jeszcze taki opis: "Złącze OBD2 jest standartem u wszystkich producentów samochodów po 96 roku(w Europie trochę później),
W OBD1 każdy producent stosował swoje złącza,stąd różnica w kształcie i ilości pinów.

Tak więc wychodzi na to że różnica polega we wtyczkach i protokołach komunikacji, kody pozostają te same.

Offline ferudin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 89
[Santa Fe SM] kody OBD II
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Marzec 2012, 07:31:22 »
W takim razie i ja podłącze się do pytania. Jaka jest wtyczka w naszych Santach?

Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
[Santa Fe SM] kody OBD II
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Marzec 2012, 20:42:16 »
Hulltay,  dzięki - mam podobną listę kodów z innego źródła i wydaje się być taka sama, co do samego ODB II to skoro jest to standardowe łącze to może faktycznie kody będą takie same.

Mam jakiś soft do interfejsu ale jego samego jeszcze nie kupiłem więc na razie nie polecam żadnego  :mrgreen:


Nie wiem jak jest we wcześniejszych wersjach ale w moim Santku jest ODB II.

Hulltay

  • Gość
[Santa Fe SM] kody OBD II
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Marzec 2012, 22:26:51 »
U mnie też jest OBDII na chwilę obecną zaopatrzyłem się w programy: ScanTool.net 1.13, PCMSCAN 2.4.5.824, ScanMasterELM_2.1.104.771. Jak dojdzie interfejs to zaczynam testowanie i podzielę się opinią:)

Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
[Santa Fe SM] kody OBD II
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Marzec 2012, 07:50:13 »
Kupiłeś ELM'a 327 ?? - czekam na opinie :)

Hulltay

  • Gość
[Santa Fe SM] kody OBD II
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Marzec 2012, 20:32:29 »
Tak jak obiecałem to piszę:) interfejs do mnie dotarł, nawet całkiem porządnie wykonany, potestowałem na opisywanych wyżej programach, łączy się bez żadnych problemów i  zasysa dane, na szczęście żadnych errorów mi nie wykrył z czego się bardzo cieszę :). Wracając do oprogramowania to najbardziej rozbudowany wydaje się ScanMaster ale nie miałem licencji i wszystkiego nie mogłem przetestować. Generalnie jestem zadowolony no i ta świadomość że w każdej chwili mogę sobie sprawdzić autko jest przyjemna:) Warto posiadać takiego tools'a, tym bardzie że jego koszt to jednorazowa wizyta u mechanika właśnie na diagnostyce.

dibo1

  • Gość
[Santa Fe SM] kody OBD II
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Marzec 2012, 08:17:10 »
Cytat: "Hulltay"
Warto posiadać takiego tools'a, tym bardzie że jego koszt to jednorazowa wizyta u mechanika właśnie na diagnostyce.

Witam.Proszę "zapodaj" linka do sprzedawcy tego ELM-a i napisz jeszcze coś więcej o Twoich próbach diagnostyki przy użyciu tego ustrojstwa.Mirek

Hulltay

  • Gość
[Santa Fe SM] kody OBD II
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Marzec 2012, 08:36:28 »
Jasne proszę bardzo to jest nr aukcji z alledrogo (bo tam nabyłem): 2168982015, aukcja trwa jeszcze 20 dni. Tak jak już napisałem z wykorzystaniem opisywanego softu łączy się bez problemu i odczytuje wszystkie parametry, dopiero wczoraj wieczorem znalazłem złamaną wersję  Scanmastera więc najciekawsze testy jeszcze przedemną:)  postaram się oczywiście to opisać.

darlew

  • Gość
[Santa Fe SM] kody OBD II
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Marzec 2012, 15:34:30 »
Witam
Będzie mały problem bo ja w styczniu kupiłem na alledrogo u tego samego i niestety moja santka się nie łączy. W opisie ma że interfejs jest kompatybilny z naszymi santkami ale jak pisałem do gościa o co kaman to stwierdził że nasz rocznik się nie połączy.
Być może że ja coś źle robię ale kombinowałem już na różne sposoby.
Sprawdzałem na kilku programach, zmieniałem porty, aktualizowałem sterowniki itd.
Po prostu nie widzi auta.
Jeżeli możesz to napisz co i jak krok po kroku.
Jaki system w kompie, na jakich programach działa, czy zmieniałeś ustawienia itd.
Z góry dzięki.

Hulltay

  • Gość
[Santa Fe SM] kody OBD II
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Marzec 2012, 15:50:42 »
Oczywiście nie ma sprawy, interfejs podłączyłem do kompa z win7 zainstalowałem sterowniki (2 urządzenia) skonfigurowałem port COM wg instrukcji i sprzęty się "zobaczyły". Pierwszy na testy poszedł scantool.net tam w programie ustawiłem odpowiedni COM zgodnie z konfiguracją z Menadżera urządzeń, zmieniłem ustawienie z US na metric, prędkość portu zostawiłem bez zmian, interfejs podpiąłem do gniazda w Sancie usb do pc, odpaliłem program, on z kolei rozpoznał komp w aucie i nawiązał połączenie - na uruchomionym silniku, nie miałem żadnych problemów, wszystko poszło gładko za pierwszym razem. Sprawdź może jeszcze raz konfigurację portu COM jeżeli nie ma żadnej komunikacji. Powodzenia jak będę mógł jeszcze jakoś pomóc to pisz. Jeżeli chodzi o soft to korzystałem z takich jak podałem kilka postów wyżej.

Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
[Santa Fe SM] kody OBD II
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Marzec 2012, 15:56:01 »
Może być kwestia samego ELM'a - może jest uszkodzony, ja swojego Santka sprawdzałem u elektryka, podłączył swój interfejs - nie był to ELM - coś bardziej procesjonalnego - i połączył się - elektryk stwierdził że skoro on podłączył się swoim to śmiało można kupić właśnie ELM'a, podał mi nawet jakiegoś usera na Alledrogo.

darlew

  • Gość
[Santa Fe SM] kody OBD II
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Marzec 2012, 16:51:49 »
Komp z interfejsem się widzi ale interfejs nie gada z autem. Dlatego doprowadza mnie to do białej gorączki i kombinuje na różne sposoby.

Może mam skopane gniazdo w aucie?

Hulltay

  • Gość
[Santa Fe SM] kody OBD II
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Marzec 2012, 18:13:17 »
Może też i tak być, a diody na puszcze interfejsu od komunikacji coś migają? po podłączeniu do usb świeci się czerwona a reszta mruga po podłączeniu i w trakcie transmisji. A przetestuj może interfejs w innym aucie, będzie pewność co do jego sprawności.

darlew

  • Gość
[Santa Fe SM] kody OBD II
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Marzec 2012, 22:06:16 »
Tak czerwona się świeci a reszta mruga gdy próbuję połączyć się przez jakiś program.
Postaram się sprawdzić na jakimś innym aucie ale wygląda na to że jest coś nie tak z moim.