Autor Wątek: [i40 VF] Okresowe "zwiechy" klimatyzacji  (Przeczytany 2791 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline beny

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 25
[i40 VF] Okresowe "zwiechy" klimatyzacji
« dnia: 01 Sierpień 2017, 07:32:37 »
W całym okresie użytkowania auta (akt. przebieg 45000) dwa razy klimatyzacja (automat dwustrefowy) zaczęła się dziwnie zachowywać. Przy temp. w okolicy 35 stC i długotrwałej jeździe klima stopniowo zaczęła tracić wydajność, kolejnym krokiem było samoczynne załączenie obiegu zamkniętego (to akurat jest logiczne), z kratek słychać było syczenie, a powiew był ledwo wyczuwalny (tak jakby klapy się zamknęły, wentylator ręcznie ustawiony na max też dawał tylko lekki podmuch). Pomagało - ale tylko na kilka minut - wyłączenie AC i choćby po kilku sekundach ponowne załączenie. Wykluczam niski poziom czynnika, gdyż w następnym dniu podróży w takich samych warunkach było wszystko ok. Przy okazji przeglądu nie stwierdzono błędów w sterowniku klimy.
Ma ktoś jakiś pomysł?

1igor1

  • Gość
[i40 VF] Okresowe "zwiechy" klimatyzacji
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Sierpień 2017, 20:29:12 »
Miałem tak samo, po otwarciu maski okazało się że przewody od klimy są oszronione i to tak po kilka centymetrów, więc na pewno i parownik zarósł lodem. po krótkim wyłączeniu klimy lód stopniał nawiew zaczął działać, ale po chwili to samo. W serwisie stwierdzili że pewnie zawiesił się zawór rozprężny, ale że stało się tak tylko raz nic mi nie naprawili.

Offline struksik

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
[i40 VF] Okresowe "zwiechy" klimatyzacji
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Sierpień 2017, 13:51:19 »
Dopisuję się do problemu, podczas wypadu rok temu do Chorwacji miałem identyczną sytuację. Od momentu zakupu samochodu wydarzyło się to na szczęście tylko raz. Wyglądało to w ten sposób, że klimatyzacja stopniowo zaczynała coraz mniej chłodzić, zatrzymaliśmy się na trasie wyłączyłem silnik i odczekaliśmy trochę. Pod samochodem rozlała się kałuża wody, to też domyśliłem się że coś musiało być nie tak. Serwis podobnie po zgłoszeniu tego incydentu powiedział że skoro działa normalnie to oni nic nie będą sprawdzać i zbagatelizowali sprawę.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
[i40 VF] Okresowe "zwiechy" klimatyzacji
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Sierpień 2017, 14:11:44 »
Cytat: "struksik"
Pod samochodem rozlała się kałuża wody, to też domyśliłem się że coś musiało być nie tak.

Kaluza to jak najbardziej wszystko tak. Wylaczyles obieg powietrza, to wszystko skroplilo sie nagle pod autem. Z odplywu do tego przeznaczonego. Mam zwyczaj wylaczac klimatyzacje na kilka minut przed wylaczeniem silnika, dlatego takich kaluzy nie widuje. Chyba ze zapomne wylaczyc albo nie wiem dokad jade.

Offline Piotras85

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 40
[i40 VF] Okresowe "zwiechy" klimatyzacji
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Wrzesień 2017, 23:41:50 »
Witam.
Ja też miałem taką zwieche klimy.
Wentylator słychać było że chodzi jak wściekły a z kratek nie leciało nic. Nie było różnicy czy był obieg wewnętrzny czy zewnętrzny , agregat AC czy włączony czy wyłączony. Fotele też nie chłodziły. To tak jakby jakaś klapa byłą zamknięta - zawieszona.

Czy ktoś już to przerobił ?

Zawór rozprężny ??? !!! Igor1 ?   Co ma zawór rozprężny do tego ???

Moim zdaniem  NIC bo ,  chłodniczka była zimna ( bo się woda pod autem skropliła ) i zamknięta ( bo z kratek nic przecież nie wiało !!! )

Widać właśnie jak się znają w serwisach.

Ja na serwisie nie byłem bo póki co działa znowu.

1igor1

  • Gość
[i40 VF] Okresowe "zwiechy" klimatyzacji
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Wrzesień 2017, 19:25:55 »
Dużo ma zawór rozprężny, bo jak się zawiesi w pozycji 100% otwartej to cały parownik zajdzie lodem, przez co całkowicie zablokuje przepływ powietrza, a kapać będzie bo jak jest +20 i więcej to coś lodu się wykropli. Jestem chłodniarzem więc wiem co mówię
I u mnie na pewno był ten problem bo jak dzwigłem maskę to rurki miały po 5 cm lodu na sobie, więc parownik na pewno był tak samo zarośnięty lodem. wystarczyło wyłączyć klimę, odczekać z 10 min z włączonym wentylatorem, i cały lód się stopił.

Offline wtom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 365
[i40 VF] Okresowe "zwiechy" klimatyzacji
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Wrzesień 2017, 12:41:39 »
ale parownik ma czujnik temp. który ma za zadanie nie dopuścić do zalodzenia. przy < 4*C odłącza sprężarkę. w przypadku kolegi raczej wskazuje to na zablokowanie klap/y kierunkowej powietrza lub zawieszenie sterownika klimy. czasami tez nie styka złącze na cewce sprzęgła spręzarki

Offline Piotras85

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 40
[i40 VF] Okresowe "zwiechy" klimatyzacji
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Wrzesień 2017, 15:03:36 »
Hmmmm..... teraz to ciężko stwierdzić po fakcie. Nigdy się z czymś takim nie spotkałem. Opcja istnieje że mógł się zawór rozprężny zawiesić i tym samym zamrozić chłodniczkę i tym samym zablokować przepływ powietrza. Ale tak jak kolega WTOM pisze czujnik czy też sterownik powinien sam odłączyć agregat gdy temperatura czynnika będzie zbyt niska. Z tego co się orientuje to agregat klimy nie chodzi bez przerwy tylko sterownik nim steruje. Jechałem akurat autem do Niemiec i wyłączyłem agregat AC bo i tak nic nie dawał. Po jakimś czasie włączyłem i klima znowu zaczęła działać a w aucie było zimno jak na Syberii.