Autor Wątek: [Getz] [Getz] Prawidłowe napięcia oraz dziwne spadki napięcia na ak  (Przeczytany 2140 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline .Adam

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
Witam.

Problem dotyczy auta z sygnatury. Akumulator wymieniowy wczoraj. Po wymianie akumulatora postanowiłem sprawdzić napięcia akumulatora w spoczynku i na pracującym silniku.
Napięcie na akumulatorze:
 - po podpięciu do instalacji (silnik wyłączony, odbiorniki wyłączone): 12,7 V,
 - po włączeniu silnika (odbiorniki oprócz kamery wyłączone): 14,08 V
 - po włączeniu silnika (włączona kamera i klima): 13,97 V (waha się)
 - po włączeniu silnika (światła mijania, radio, kamera i klima włączona): 13,76 V (waha się)
Niestety nie sprawdziłem napięć na światłach drogowych i bezpośrednio na alternatorze.

Czy to normalne wartości?

W trakcie dokonywania pomiarów nastąpił trwający zauważalny ułamek sekundy spadek napięcia do ok. 6 V , co skutkowało automatycznym wyłączeniem kamery!
Bardzo mnie martwi ten spadek napięcia bo to chyba mogła być potencjalna przyczyna uszkodzenia poprzedniego akumulatora.

Pytam ponieważ poprzedni akumulator w krótkim czasie praktycznie przestał prawidłowo działać.

Proszę o użytkowników o podzielenie się swoimi doświadczeniami oraz o pomoc w rozwikłaniu problemu spadku napięcia.
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2020, 20:50:34 przez Brt »

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1454
Dziwne bo nie ma prawa zginąć tak napięcie. Albo gdzieś jest zwarcie albo coś nie łączy na klemie lub przewodzie. Ja bym szukał winnego w instalacji.

Offline .Adam

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
Dziękuję za szybką odpowiedź. Na razie jest spokój, spadki napięcia przestały występować. Jest jeszcze temat tych napięć, czy są w granicy tolerancji? Niektorzy twierdzą, że w normie a inni, że alternator bez obciążenia powinien dawać bezwzględnie 14,4v bez obciążenia!?

Offline krzychu345

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
W/g mojej wiedzy elektryka nie samochodowego, owe napięcia są prawidłowe.
Podczas pracy na biegu jałowym (obroty) przy dokładaniu obciążenia ( tj. kamera klima, etc) napięcie delikatnie spadnie, jak w twoim przypadku, ale po dodaniu gazu (większe obroty) powinno wrócić do takiego jak przed załączeniem odbiorników.

W jakich okolicznościach zaobserwowałeś spadek napięcia?
jak długo?
w którym miejscu mierzone?
Jak długo miałeś poprzedni akumulator?

Offline .Adam

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
Dzieki za podzielenie sie doświadczeniem. Odpowiadam. Spadek napięcia wystąpił podczas dodawania gazu na biegu jałowym na parkingu. Trwał ok sekundy. Pomiar był na akumulatorze.  Akumulator mial ok. Roku. Włożony był tam akumulator o pojemności 60 ah, to chyba sporo za dużo. Nie wiem czy alternator dawał radę go naładować do pełna.

Offline krzychu345

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Skłonił bym się ku temu że: (mogę się mylić)
1.Spadek napięcia na nowym akumulatorze do 6 V oznacza bardzo duży prąd który gdzieś popłynął, i powinien zadziałać bezpiecznik jakiś, bo jak mi się wydaje wszystkie odpływy są zabezpieczone bezpiecznikiem. Chyba że zwarcie do masy ale to chyba mało prawdopodobne i musiało by być specyficzne  :roll: , nie wykluczone, jednak tu mało prawdopodobne. Podsumowując wątek spadku napięcia prawdopodobnie coś się koledze omsknęło podczas pomiaru. oby. :mrgreen: ,tego życzę.

2. Bilans elektryczny (energrtyczny?)- czyli ile prądu potrzebujemy, a ile zapewni nam alternator.
i tu jak kolega wspomniał akumulator jest zbyt duży, to nie zawsze  oznacza że będzie niedoładowany bo to zależy od warunków eksploatacji (ilość rozruchów /czas jazdy- czyli ładowania) ale jest takie ryzyko, na to nakłada się ile urządzeń poza fabrycznych jest zainstalowanych i ten prąd z alternatora konsumują. Jak pozbierać to do kupy to prądu może być za mało i akumulator tym bardziej może po roku dednąć. Jak będzie niedoładowany.
Zostawiam do przemyśleń, bo kolega sam wie czy oprócz kamery coś jeszcze tam jest dołożone.
No i czasami masy brakuje - brudne/zaśniedziałe  styki, luźne połączenia bywają sprawcą dziwnych problemów.

Eterycznie więcej chyba nie pomogę, pozdrawiam. :mrgreen:

Offline .Adam

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
Witam.

Dziękuję za informacje i opinie. Na razie odpuszczam sobie temat spadku napięcia. Temat uważam za zamknięty.