Autor Wątek: [Getz TB] Dziwne zachowanie skrzyni biegów  (Przeczytany 1663 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tomek-geki

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 9
Dziwne zachowanie skrzyni biegów
« dnia: 25 Kwiecień 2017, 22:29:34 »
powiedzcie mi proszę czy taka sytuacja w getzie jest normalna: Podczas szybszej zmiany biegów, głównie z jedynki na dwójkę, czasem z dwójki na trójkę po dotknięciu gałki praktycznie samoistnie wyskakuje z biegu, a wrzucanie biegu wyższego powoduje lekki zgrzyt. Jeździłem już kilkoma autami i spotykam się z tym pierwszy raz. Zauważyłem, że autko to woli jak po wciśnięciu sprzęgła sekundkę się odczeka ze zmianą, a najlepiej jak przy zmianie biegów zrobi się pauzę na biegu jałowym. Czy wymiana oleju coś pomoże, czy to "normalne" w tym modelu?
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2020, 20:43:18 przez Brt »

Offline Scorpio

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 134
Dziwne zachowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Kwiecień 2017, 18:14:29 »
To nie jest normalny objaw. Synchronizatory do sprawdzenia.

Offline tomek-geki

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 9
Dziwne zachowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Kwiecień 2017, 23:16:03 »
Hmmm, a jak to sprawdzić i co można z tym ewentualnie zrobić? Kupić nowy, regenerować? Gdzie można kupić? I czy wszystkie, czy tylko biegu drugiego?

Offline Scorpio

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 134
Dziwne zachowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Kwiecień 2017, 21:23:41 »
Sprawdzić można organoleptycznie po demontażu skrzyni. Tylko wymiana i tylko na nowy. Zastanawiam się tylko na ile by to było opłacalne...

Ale może zacznijmy od podstawowej kontroli poziomu oleju w skrzyni i ewentualnej dolewce/wymianie  ;-)

Rusek

  • Gość
Dziwne zachowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Kwiecień 2017, 23:46:35 »
Mam to samo, jeżdżę tak od roku wszystko zaczęło się od wymiany sprzęgła. Synchronizatory w porządku  wymiana oleju nie pomogła minimalnie pomogło dodanie do oleju jakiegoś ceramizera ale efekt jest ledwie zauważalny.

Offline tomek-geki

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 9
Dziwne zachowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Kwiecień 2017, 09:30:19 »
Byłem u mechanika wczoraj i poinformował mnie że ze skrzynią jest wszystko ok. Nie warto ponoć siać paniki, bo działa dobrze. Jest lekki zgrzyt przy wrzucaniu dwójki, ale zalecałby jedynie wymianę smarowania skrzyni. Więc się trochę uspokoiłem :-) zalecił wymianę oleju na ciut gęstszy i podobno będzie wszystko super.

Offline Scorpio

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 134
Dziwne zachowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Kwiecień 2017, 16:04:58 »
Zgrzytanie, wyskakujące biegi... To jest prawidłowa praca skrzyni biegów?

Albo zmień mechanika albo naucz się zmieniać biegi  :-P

Offline powell

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 75
Dziwne zachowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Kwiecień 2017, 18:53:17 »
Kolega się uspokoił, a Ty go znowu stresujesz ?  :mrgreen:

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1459
Dziwne zachowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Kwiecień 2017, 19:11:52 »
Wymień olej dla spokoju i tyle. Jedynie jeszcze można sprawdzić wybierak przy skrzyni. W 1.3 jest na końcu linki gumowa tuleja i ona u mnie też powodowała zgrzytanie przy zmianie biegu z 2 na 3 i też myślałem o wymianie oleju.
Nie ma sensu rozbierać skrzyni nawet gdyby zgrzytała nadal bo wrobisz się w koszta. Nawet gdyby siadła kiedyś to kupisz drugą używkę i tyle. Bo znając zbójeckie ceny w ASO zakup kilku części wyjdzie tyle co cała skrzynia używana.