Autor Wątek: [Sonata Y1] Wentylator chłodnicy.  (Przeczytany 3312 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Malina

  • Gość
[Sonata Y1] Wentylator chłodnicy.
« dnia: 02 Luty 2014, 21:27:51 »
Witam, mam problem ze swoim "hultajem"... jakiś czas temu pojawił się problem z wentylatorem chłodnicy, nie włącza się przez co przegrzewa i gaśnie... mechanik nie wie skąd wziąć taki wentylator... ma ktoś może pomysł gdzie można takowy kupić? Lub co może być przyczyną awarii?

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Sonata Y1] Wentylator chłodnicy.
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Luty 2014, 22:22:00 »
Chodzi raczej o silniczek. Rozumiem że elektryk zwarł na krótko z akumulatorem i nadal nie działa. Denko silniczka powinno być przykręcone na dwie śrubki i może wymiana szczotek pomoże. Silniczka raczej nie dostaniesz po 91 roku zmieniono konstrukcję wentylatora i jego obudowy i już nie będzie pasował. Można poszukać od Galanta z końca lat 80-tych tam też montowano silnik 4G64 i konstrukcja wentylatora jest podobna.
Niebieskimi strzałkami zaznaczyłem przekaźniki (każdy odpowiada za jedną z dwóch prędkości) od wentylatora jeden jest zaznaczony cyfrą 1 w kółku, drugi jest w pudełku z przekaźnikami które jest obok i oznaczony jest literką d. Podmień te dwa przekaźniki (możesz wyjąć jakiekolwiek którego numer 95220A jest zaznaczony niebieską ramką) i sprawdź może coś to pomoże.


Malina

  • Gość
[Sonata Y1] Wentylator chłodnicy.
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Luty 2014, 23:29:30 »
Sprawdziłem na krótko i wentylator działa, podmiana przełączników nie pomogła... jakieś inne propozycje?

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Sonata Y1] Wentylator chłodnicy.
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Luty 2014, 20:14:23 »
Sprawdź teraz włącznik termiczny który znajduje się na dole chłodnicy (na allegro w Fota Gdynia) .

 

Tutaj na przykładzie Y-2 (w Y-1 jest podobnie) masz cały schemat połączeń elektrycznych układu chłodzenia.




Jednak w Y-1 nie ma modułu sterującego układem chłodzenia.

Malina

  • Gość
[Sonata Y1] Wentylator chłodnicy.
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Luty 2014, 20:31:20 »
Super dzięki wielkie za szybką odpowiedź, jak tylko sprawdzę to dam znać czy się udało ;)

[ Dodano: 2014-04-12, 15:38 ]
Wentylator działa ;) i w sumie mechanicznie chyba już wszystko jest dobrze, ale pojawił się problem... obrotomierz nie pokazuje mi obrotów, wgl się nie rusza... prawdopodobnie to jakiś kabel jest odłączony bo mechanik rozebrał ostatnio cały silnik, czy ktoś wie gdzie szukać przycyzny usterki?