Autor Wątek: [Lantra J2] Silnik bierze olej 0,5l na 200km.  (Przeczytany 14276 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

starygutek

  • Gość
[Lantra J2] Silnik bierze olej 0,5l na 200km.
« dnia: 26 Luty 2012, 22:41:02 »
Niedawno kupiłem samochód jak w podpisie, niby wszystko Ok, samochód użytkowany w firmie telekomunikacyjnej, średni przebieg bo 150 tys km, a więc myślałem że udało się kupić coś wartościowego.
Sprawdziłem stan oleju i patrzę że na bagnecie do połowy skali, więc wlałem do pełna a weszło 600ml.
Przejechałem niecałe nawet 200km i znowu sprawdzam stan oleju i znowu w tym samym miejscu :(
Coś czuję że silnik zajechany, ale nie znam się na tym, muszę więc dowiedzieć się co należy wymienić aby silnik odzyskał kondycję i przestał tak żłopać olej.
Muszę wymienić rozrząd, teraz dochodzi remont silnika, zastanawiam się więc ilu złodziei i oszustów żyje na tym świecie?
Czemu nie ma kary za cofanie licznika, sprzedawanie trupa jako pełnowartościowe auto, czy oszukiwanie że samochód nigdy nie był bity?
Zastanawiam się czy w ogóle opłaca się wydawać pieniądze na jego reanimację, czy to coś da i czy na długo da, bo nie chciałbym aby pojeździł rok po czym trzeba będzie mu wymieniać cały silnik lub sprzedawać na złom.
Chciałbym tak go zrobić, żeby silniczek przynajmniej 3 lata działał bez zarzutu, bez połykania więcej jak 0,5l oleju na tysiąc km.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Lantra J2] Silnik bierze olej 0,5l na 200km.
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Luty 2012, 22:51:42 »
Jak sprawdzałeś kolego ten poziom oleju ? Na gorącym silniku, na płaskim równym podłożu stało auto ? Jaki masz stan uszczelki miski olejowej i uszczelki pod zaworami ? Bo jak leją na potęgę to się nie dziw. Przy takim chłapaniu oleju powinieneś całkiem niezłą zasłonę dymną zostawiać za sobą a przy odpalaniu auta powinno być za Tobą aż czarno. Ja między wymianami muszę dolać litr oleju ale wszystko ucieka przez uszczelkę miski i pokrywy zaworów. No i przy takim spalaniu oleju to powinieneś mieć niezłego muła na silniku.

starygutek

  • Gość
[Lantra J2] Silnik bierze olej 0,5l na 200km.
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Luty 2012, 23:56:04 »
Sprawdzałem stan oleju zgodnie z instrukcją, czyli na rozgrzanym silniku, po wyłączeniu odczekać kilka minut (5) i sprawdzić stan.
Jutro w dzień zobaczę jak się przedstawia dymienie z rury wydechowej.
Wycieków nie zauważyłem, przynajmniej tam gdzie parkuję nie jest zbyt łatwo zobaczyć jakikolwiek wyciek, a na śniegu poprzednio też nie widziałem żadnego wycieku.
Stan miski itp będę wiedział dopiero gdy mi rozrząd mechanik będzie wymieniał.
Czy mam muła nie wiem, to mój trzeci samochód, drugi z manualną skrzynią, więc nie ma za bardzo porównania, choć poprzednie Punto 1.1 miało sporo lepsze przyśpieszenie w zakresie 0-80km/h.
Na obudowie nie widać wycieków, specjalnie nawet ostatnio myłem silnik, żeby w razie czego mechanik mógł łatwiej wykryć ewentualny wyciek.
Na razie nie mam dostępu do kanału, więc nie mam jak zajrzeć od spodu.
Niemniej jednak BARDZO chcę ten samochód doprowadzić do stanu dobrego, cieszyć się z niego i użytkować jak należy.
W domu czeka 5l oleju Motul Synergie 6100 10w40, 4l na wymianę, 1 l na dolewki.
Do tego płyn do chłodnicy Dynagel i cały rozrząd.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Lantra J2] Silnik bierze olej 0,5l na 200km.
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Luty 2012, 00:10:12 »
Oleju nie sprawdzasz na rozgrzanym silniku, na równym ma stać i nie 5 minut po zgaszeniu. Możliwe że miałeś bardzo mało oleju, dolałeś, część poszła do góry na klawiaturę i została - olej sprawdź na następny dzień jak auto postoi to raz. Dwa - kwestia dymienia - z rana jak sprawdzisz stan - niech ktoś odpali i na dzień dobry będziesz wiedział czy ci pali lej czy nie - jak pali i tyle co wyliczyłeś to tam buchnie z tyłu wręcz na niebiesko i napewno nie będzie ani trochę mniej. I nie lej nigdy oleju na full - między kreskami na bagnecie. Lantry nie lubią ani za dużo ani za mało oleju. A o tym z jest go za mało dają znać charakterystycznie - a mianowicie na dole silnika grają korbowody i natychmiast należy dolać oleju a nie czekać aż do LOW spadnie. Skoro nie masz wycieków i jeśli nie buchnie po odpaleniu z tyłu auta siwa zasłona to jest dobrze a stan oleju się często zmienia. Dolejesz, pochodzi, zgasisz - jest mało a na następny dzień może być nawet za dużo. Olej dolewasz na zimnym silniku - na ciepłym to możesz sprawdzać poziom oleju w automacie a nie silniku.
Pozdrawiam - daj znać co z tym poziomem.

starygutek

  • Gość
[Lantra J2] Silnik bierze olej 0,5l na 200km.
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Luty 2012, 00:40:21 »
Ok, jutro zobaczę jak z tym stanem, szkoda tylko że mnie w błąd wprowadziła książka serwisowa :(

[ Dodano: 2012-02-27, 11:45 ]
Byłem, patrzyłem, szukałem wycieku.
Po uruchomieniu nawet nie widać spalin, brak dymu.
Z góry nie widać wycieku, a pod samochodem brak jakiejkolwiek plamki, do tego misa olejowa na pierwszy rzut oka wydaje się czyściutka.
Trzeba będzie zobaczyć czy może wycieka na rozgrzanym silniku, bo na zimnym definitywnie nie.

[ Dodano: 2012-02-27, 13:34 ]
Byłem w miejscu gdzie jest ogólnodostępny kanał.
Sprawdziłem samochód z dołu i nie widać żadnych wycieków.

Zdjęcia

yankeshy

  • Gość
[Lantra J2] Silnik bierze olej 0,5l na 200km.
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Luty 2012, 21:48:06 »
Ja bym stawiał również na jakiś mały wyciek...sprawdź czy nie dmucha spod kapy zaworowej,czujnika oleju lub filtra...jeśli naprawdę nie ma ani kapki oleju to możliwe że zajechany (jeśli wcześniej było to auto służbowe) , ale ja mojego nie żałuję i ani grama oleju nie pobiera,więc trudno mi uwierzyć w "zajechanie"...no przynajmniej nie przy tym stanie licznika (jeśli jest prawdziwy),ja mam przejechane jakieś 270 000....

P.S. olej zawsze sprawdzamy na zimnym silniku (najlepiej rano przed odpaleniem),na równej nawierzchni (poziom)

starygutek

  • Gość
[Lantra J2] Silnik bierze olej 0,5l na 200km.
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Luty 2012, 22:08:42 »
Wczoraj wymieniałem samodzielnie olej i ani na filtrze ani na misie nie było śladu oleju.
Jutro samochód stawiam na szybki przegląd i wymianę rozrządu, zobaczą czy z nim coś nie halo, w razie czego oby to nie halo było do w miarę taniego zrobienia, lub oby to nie halo okazało się że źle dokonałem pomiaru czy "cóś" w tym stylu ;)

Offline skali

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 441
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=100001998647968
[Lantra J2] Silnik bierze olej 0,5l na 200km.
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Luty 2012, 21:58:26 »
Jeśli nie muli, nie kopci i ładnie odpala to nie masz sie co martwić o kondyvje silniczka :)
Chyba że masz wyciek - to już inna sprawa.