Autor Wątek: Świeży taryfikator punktów karnych 2017  (Przeczytany 3629 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Brt

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 866
Świeży taryfikator punktów karnych 2017
« dnia: 23 Grudzień 2016, 15:49:45 »
Co wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem zmieni się wśród kar, które mogą zostać nałożone przez policję na zmotoryzowanych za popełnienie wykroczenia lub przestępstwa na drodze?

Za wykroczenia czy przestępstwa na drodze Kodeks Ruchu Drogowego przewiduje stosowne kary i upomnienia. Poprzez taryfikator policjant nakłada na sprawcę odpowiednią sankcję – najczęściej jest to mandat w wysokości kilkuset złotych i odpowiednia ilość punktów karnych. Według przepisów każdy kierowca, który posiada prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy, może maksymalnie zebrać 24 punkty karne. Świeżo upieczony kierowca ma natomiast do wykorzystania 20 "oczek".

Aby poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach, w Kodeksie Ruchu Drogowego i samym taryfikatorze pojawiło się kilkanaście zmian, które mają za zadanie dodatkowo zdyscyplinować kierowców. Mowa tutaj przede wszystkim o zapobieganiu wypadków z udziałem pieszych czy samych kolizji na skrzyżowaniach.

W obecnej porcji zmian przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego skupiono się przede wszystkim na aspektach wymuszania pierwszeństwa na pieszych czy na drogach podporządkowanych. Od 1 stycznia 2017 roku w tabelach z karami pojawi się kilka nowych pozycji, za złamanie których będą grozić surowe konsekwencje punktowe. Mowa tutaj m.in. o:
- spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa innej osoby poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu (grozi 6 punktów karnych)
- jeździe wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych (grozi 5 punktów)
- nieustąpieniu pierwszeństwa przejazdu pojazdom szynowym (grozi 6 punktów)
- wyprzedzaniu z niewłaściwej strony pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo (grożą 3 punkty)
- naruszeniu obowiązku zatrzymania pojazdu w takim miejscu i na taki czas, aby umożliwić pieszym swobodny dostęp do pojazdów komunikacji publicznej lub na chodnik (w przypadku braku wysepki dla pasażerów na przystanku). W tym wypadku kierowcy grożą 3 punkty karne.

Eksperci motoryzacyjni serwisu Autotesto.pl zwracają uwagę również na inne ważne kwestie. "Najczęściej popełnianymi wykroczeniami na polskich drogach jest m.in. przekroczenie dozwolonej prędkości, przejazd na czerwonym świetle, jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa czy rozmowa przez telefon komórkowy w czasie jazdy. Statystyki wypadków w Polsce wskazują na poprawę sytuacji, jednak cały czas mamy nad czym pracować. Zwłaszcza, że łamanie przepisów dotyczących m.in. rozmowy przez telefon komórkowy jest nagminne. Może przy kolejnej nowelizacji taryfikatora i Kodeksu Ruchu Drogowego zmiany dotyczące mandatów i punktów karnych będą bardziej dotkliwe w tych rozdziałach - zastanawia się Gabriel Gawron z firmy Autotesto.

Na koniec krótko przypomnijmy jeszcze, że w 2017 roku zmiany dotkną również możliwości redukcji punktów karnych. Do tej pory co 6 miesięcy kierowca mógł udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i odbyć stosowne szkolenie, które eliminowało z dorobku punktowego 6 "oczek". Teraz ma się to zmienić, bowiem po przekroczeniu 24 punktów policjant nie będzie zabierał kierowcy prawa jazdy, ale poprzez starostę skieruje osobę na kurs doszkalający. Następnie, jeśli w ciągu 2 lat zmotoryzowany ponownie popełni ponad trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo drogowe, wówczas też traci uprawnienia.

www.samar.pl