Autor Wątek: [ix20] 120 km/h i drżenie kierownicy  (Przeczytany 4184 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline KoTeK

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 185
[ix20] 120 km/h i drżenie kierownicy
« dnia: 03 Lipiec 2016, 12:05:52 »
Wita wszystkich...

Jeżdżąc po mieście kompletnie nic się nie dzieje.
Do 120 km/h również wszystko jest OK. Gdy (prosta równa droga) strzałka prędkościomierza dochodzi do 120 km/h zaczyna się drżenie kierownicy. W maju na przeglądzie zgłosiłem to w serwisie. Panowie stwierdzili, że z kolumną, kołami itd od strony mechanicznej jest wszystko OK, problem leży w źle wyważonych kołach, bo oni już to widzą po zamocowanych ciężarkach. Miałem jechać na ponowne wyważanie, ale z racji, iż w większości poruszam się po mieście temat stal się ulotny. Wybrałem się parę dni temu do Gdańska no i na S7, zgodnie z przepisami pomykam 120 km/h. Zaczyna się drżenie dosyć spore. Do 120 jest wszystko OK - żadnego drżenia, kierownica milutka.
Czy macie może jakieś sugestie (oprócz ponownego wyważenie na które jutro pojadę). ?

Offline kri$

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 337
[ix20] 120 km/h i drżenie kierownicy
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Lipiec 2016, 16:59:06 »
Przyczyn może być wiele, u mnie (kilkakrotne) wyważenie nic nie pomagało. Dopiero wymiana, w moim przypadku, tylnych amortyzatorów zadziałała. (Amortyzatory przednie miałem wymieniane wcześniej, w ramach akcji serwisowej) Amortyzatory pokazywały poniżej 25% skuteczności. Powodowało wibracje całego samochodu i układu kierowniczego. Próba jazdy z prędkością powyżej 140 km, w ramach testów była niemożliwa wibracje na kierownicy i na dolnych częściach pleców były niemiłosierne. Do 120 km było OK.

Offline KoTeK

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 185
[ix20] 120 km/h i drżenie kierownicy
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Lipiec 2016, 20:52:27 »
Jutro zgłoszę tę propozycję w serwisie....ale znając ich podejście zapewne nie zobaczą wady w amortyzatorach.

Offline kri$

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 337
[ix20] 120 km/h i drżenie kierownicy
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Lipiec 2016, 21:22:01 »
W trakcie przeglądu, zasugerował serwisant, aby napisać do Hyundaia. Walka trwała ponad 7 miesięcy. Wcześniej miałem wydruk z przeglądu technicznego.

Offline TomPL

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 69
[ix20] 120 km/h i drżenie kierownicy
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Lipiec 2016, 08:51:10 »
Źle wyważone koła to w 90% przypadków przyczyna drżenia kierownicy - od tego trzeba zacząć. A jak nie pomoże to szukać dalej...

pterodaktyl

  • Gość
[ix20] 120 km/h i drżenie kierownicy
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Lipiec 2016, 11:32:43 »
Witam
Również obstawiam źle wyważone koła. W ramach eksperymentu możesz przełożyć tył na przód - będzie potwierdzenie tezy.
Pozdrawiam

Offline kri$

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 337
[ix20] 120 km/h i drżenie kierownicy
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Lipiec 2016, 13:02:13 »
Cytat: "TomPL"
Źle wyważone koła to w 90% przypadków przyczyna drżenia kierownicy - od tego trzeba zacząć. A jak nie pomoże to szukać dalej...

Dlaczego aż 90%, znam swój przypadek i oceniam na 50%. Amortyzatory uszkodzone to duży procent drżenia kierownicy.
Aby tak drżała kierownica, to musiały być bardzo źle wyważone koła. Kilkakrotne ważenie, naprawdę nic nie daje. Przyczynę trzeba szukać gdzie indziej.

Offline TomPL

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 69
[ix20] 120 km/h i drżenie kierownicy
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Lipiec 2016, 13:08:43 »
Ja nie mówię, że amortyzatory nie mogą powodować drżenia. Ja tylko twierdzę (po sobie, znajomych i od ludzi na stacji diagnostycznej), że w większości przypadków drżenia kierownicy powodem jest złe wyważenie kół.
Pamiętajmy, że koło mogło być przy zakładaniu dobrze wyważone, ale w czasie eksploatacji ciężarki mogły się przesunąć albo oderwać i... już po wyważeniu :evil:

Offline kri$

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 337
[ix20] 120 km/h i drżenie kierownicy
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Lipiec 2016, 16:52:45 »
W 99% przypadkach przy stracie ciężarka, nie zauważasz różnicy. W moim przypadku, nie byleś w stanie utrzymać tej kierownicy. Praktycznie wyrywała się z rąk.

Offline jaszczur64

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
[ix20] 120 km/h i drżenie kierownicy
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Lipiec 2016, 06:05:05 »
Miałem podobny przypadek w poprzednim aucie. Walczyłem z tą przypadłością z pół roku na różnych warsztatach. Raz przy zupełnie innej okazji zagadnąłem mechanika, który stwierdził że przy alufelgach to zwykle brak pierścieni centrujących tylko zakładanie kół bezpośrednio na piastę koła. Zakupił mi i założył takie po 5 zł szt   :-) i problem się skończył. W necie do kupienia bez problemu tylko trzeba dobrze dobrać rozmiar.

Offline TomPL

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 69
[ix20] 120 km/h i drżenie kierownicy
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Lipiec 2016, 07:38:10 »
Cytat: "kri$"
W 99% przypadkach przy stracie ciężarka, nie zauważasz różnicy. W moim przypadku, nie byleś w stanie utrzymać tej kierownicy. Praktycznie wyrywała się z rąk.
To teraz ja zapytam - a skąd wziąłeś aż 99%?! Aż tacy gruboskórni są kierowcy? ;)
Ja miałem tak 2 razy. Pierwszy raz okazało się, że gdy zakopałem się w błocie, ale tak porządnie, że trzeba było 3 chłopa do popychania, to poprzesuwały się któreś ciężarki i dopiero na stacji zauważył mechanik otarcie na feldze - po ponownym wyważenie jak ręka odjął. Drugim razem otarłem ostro o bok wysokiego krawężnika i podobnie, ale już sam podejrzewałem o co chodzi.
Nie wiem, jak bardzo koledze drży kierownica, to może być wyważenie a może być co innego...

Offline KoTeK

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 185
[ix20] 120 km/h i drżenie kierownicy
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Lipiec 2016, 19:37:55 »
No i wszystko jasne........

Udałem się do warsztatu gdzie wymieniali mi kółeczka z małą prośbą o ponowne sprawdzenie wyważenia kół.
Na 4 koła - trzy do poprawy.....wskazanie z zamocowanymi starymi ciężarkami pokazywały duże rozbieżności....5-30 gram -   :shock:
Wyważyli ponownie... pojechałem na "jazdę testową" - grubo ponad próg starego drżenia - kierownica ani drgnie.
Trzeba pochylić głowę - serwis miał rację.

Pozdrawiam wszystkich.

Offline outro

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 37
[ix20] 120 km/h i drżenie kierownicy
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Sierpień 2016, 20:43:18 »
Tak mi się wydaje że zawsze jak z maszyny sciagniesz wyważone kolo i później ja znowu założysz to wyjdzie bicie ponieważ maszyna sama w sobie na pewne odchylenia przynajmniej tak słyszałem od mechaników ze nie istnieje coś takiegovjakcsprawdzenie wyważenie trzeba wywazyc ponownie