Autor Wątek: [i10 PA] [i10 PA] dekodowanie daty produkcji szyb  (Przeczytany 8267 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ru-dy

  • Gość
[i10 PA] dekodowanie daty produkcji szyb
« dnia: 29 Luty 2016, 18:33:59 »
cześć,

rozglądam się ostatnio za i10 i napotkałem taka oto zagwozdkę. Jak zdekodować rocznik produkcji szyb? Na jednym z autek wadziłem coś takiego:

BD . . . . . .
. . . .

Mam pewnie podejrzenia ale wolałbym się spytać kogoś z forum jak zdekodować rok produkcji takiej szyby. Próbowałem dzwonić też do ASO, ale kurka 5 razy dzwoniłem i 5 razy nikt na serwisie nie odebrał bo byli zajęci.

teraz dodatkowe pytanie:

mam namierzone jednego i10 (2011 rok), ale on ma takie coś ze jak się zapali silnik to mu się światła zapalają i nie idzie ich wyłączyć. Czy to jakiś specjalny mod świateł do jazdy dziennej? Jak to zdezaktywować? Palą się z przodu, z tyłu i podświetlenie zegarów i przełączników - czyli wszystko.
I myk jest taki, że jak się włączy kluczykiem na zapłon to świateł nie ma, a jak się zapali silnik to już wszystkie światła się zapalają. Czy to auto ma przerobioną instalację elektryczną we własnym zakresie czy może to się "koduje" przez złącze diagnostyczne OBD w serwisie ?
« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec 2020, 13:08:15 przez Brt »

pterodaktyl

  • Gość
[i10 PA] dekodowanie daty produkcji szyb
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Luty 2016, 20:04:07 »
Dodano: 2016-02-29, 20:04
Witam
Co do znaczka na szybie - czy mógłbyś zrobić fotkę całości? Jeśli szyba jest oryginalna to w zależności od producenta są stosowane różne systemy kropkowe w celu zakodowania daty produkcji. Gorzej z zamiennikami (spotkałem się wręcz z brakiem kodu, z tego co wiem przepisy prawne wymagają tylko, aby znaczek posiadał oznaczenie homologacji). Z tego co widzę, będzie to grudzień 2014, lecz pewność uzyskam widząc cały znaczek
Pozdrawiam


ru-dy

  • Gość
[i10 PA] dekodowanie daty produkcji szyb
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Luty 2016, 20:26:23 »
tak jak kolega w jakiś sprytny sposób wyszukał w Google te szyby, przykład jest np. tutaj:

http://5.9.139.118/images/processed/D/0030/i1/L513162B.jpg

generalnie patent z odliczanie kropek nie działa, bo jak oglądałem ostatnio auto to każda szyba miała inna ilość. Kropki to raczej miesiąc produkcji, a rok to obstawiam że to te dwie literki. Tak zgaduję, ale wolałbym aby ktoś to dokładnie opisał. Szukałem na Google ale nic nie znalazłem.

Jedyna różnica z przykładowym zdjęciem jest taka że u mnie jest:

BD . . . . . .
. . . .

dzięki za zainteresowanie tematem

[ Dodano: 2016-02-29, 21:04 ]
dodaje fotkę oznaczeń z szyby:

pterodaktyl

  • Gość
[i10 PA] dekodowanie daty produkcji szyb
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Marzec 2016, 14:35:55 »
Witam
Z takim oznaczeniem spotykam się pierwszy raz...Pytałem ludzi, którzy teoretycznie są dobrze obeznani z tematem i...nie rozszyfrowali daty. Myślę, że jeśli w ASO nie uzyskasz odpowiedzi, możesz napisać do Saint-Gobain Sekurit (to producent tej szyby)
Pozdrawiam
P.S. Dziwi mnie to zgrupowanie kropek pod literami...

ru-dy

  • Gość
[i10 PA] dekodowanie daty produkcji szyb
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Marzec 2016, 15:47:52 »
dzwoniłem dzisiaj do serwisu w Szczecinie - kolo nie ma pojęcia jak to zdekodować i mówi że inne modele hyundaia maja normalnie wybite cyferkę, która określa rocznik szyby.

Co do świateł dziennych to powiedział że jest montowany specjalny moduł który załącza automatycznie światła mijania po odpaleniu silnika. Takie moduły podobno montuje się za dopłatą, ale osobiście jeszcze nie montowali tego w i10.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[i10 PA] dekodowanie daty produkcji szyb
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Marzec 2016, 19:31:59 »
08 data produkcji auta 19.03.2008
BA data produkcji auta 13.03.2010
AJ data produkcji auta 14.12.2009
BA data produkcji auta 22.10.2010
BA data produkcji auta 8.12.2010
BB data produkcji auta 24.01.2011

W gruncie rzeczy ważne jest to żeby szyby miały to samo oznaczenie, a z którego są roku to już raczej bez znaczenia.

ru-dy

  • Gość
[i10 PA] dekodowanie daty produkcji szyb
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Marzec 2016, 19:50:57 »
dzięki wielkie, tak właśnie podejrzewałem ze to te dwie litery są odpowiedzialne za datę produkcji, bo tylko one się nie zmieniały - a kropki były różne prawie na każdej szybie.
W tym zdjęciu które wstawiłem auto jest z rocznika 2013, oglądałem jeszcze innego i10 z 2011 roku i oznaczenia były 'BB' i z tego wnioskowałem że kolejne literki to kolejne roczniki, zaczynając od BA - 2010 rok.