Autor Wątek: Sprzęgło Tucson  (Przeczytany 9206 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline piotr.akanowicz

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 17
Sprzęgło Tucson
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Listopad 2019, 11:12:51 »
Cześć wszystkim :)

Czy ktoś z Was podejmował się może samodzielnej wymiany sprzęgła w benzyniaku? Jest coś na co szczególnie trzeba uważać? Ściągnąłem sobie ten shop manual po angielsku tylko wiadomo, w praktyce zawsze może być inaczej.

<edit> czy jakieś magiczne narzędzia rzeczywiście są potrzebne czy da się to obejść?

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1455
Sprzęgło Tucson
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Listopad 2019, 12:29:07 »
Im większa komora silnika to łatwiej wymienić bo dojście łatwiejsze. Sam wymieniałem skrzynię biegów a i też chciałem sprzęgło w getzie. Spokojnie się da to zrobić ale trzeba mieć podjazd lub kanał jesli skrzynia nie wyjdzie górą. Dla mniej wprawnego i robiącego pierwszy raz max dzień roboty.
Bo są samochody gdzie nie trzeba wyjmować skrzyni by założyć nowe sprzęgło.
Co do kluczy ja mam duży zestaw z Lidla kluczy i wystarczył. Sporo ułatwia zwykły klucz udarowy elektryczny bo przyśpiesza prace.
Najważniejsze jest potem dobre ustawienie tarczy i warto tu kogoś zawołać obeznanego. A także lepiej nie oszczędzać kupując jakiegoś statima a tylko najbezpieczniej valeo. Orazco śmieszne może trzeba uważać by nie założyć odwrotnie łożyska docisku.

Offline piotr.akanowicz

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 17
Sprzęgło Tucson
« Odpowiedź #17 dnia: 06 Listopad 2019, 13:11:41 »
Dzięki wielkie za odpowiedź. Wszystko mam co wymieniłeś. Doświadczenie też jako takie (pomagałem bratu mechanikowi zmieniać silnik w Peżocie 206). W Tucsonie wygląda na to, że skrzynię trzeba zdjąć i wychodzi dołem.

Nie dodałem, że napęd jest na 4 łapy. Tego się najbardziej obawiam, bo w manualu jest sporo kroków na to poświęcone. Ktoś konkretnie w Tucsonie 4WD wymieniał?

Offline ELETomek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 613
Sprzęgło Tucson
« Odpowiedź #18 dnia: 06 Listopad 2019, 18:37:11 »
Nie ma co porównywać getza do tucsona. Jeśli sanki trzeba wyjąć to roboty jest znacznie więcej

Offline piotr.akanowicz

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 17
Sprzęgło Tucson
« Odpowiedź #19 dnia: 07 Listopad 2019, 17:45:49 »
Nic w shop manualu nie ma o sankach.

Offline niebrzydal

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 154
Sprzęgło Tucson
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Listopad 2019, 12:55:14 »
U mnie mechanik odkręcił sanki, za co skasował więcej, ale nie potrzeba jak się ma przyrządzik do ustawienia tarczy sprzęgła (do wyśrodkowania) - wystarczy odciągnąć odkręconą skrzynie w bok i ją tam podwiesić. Ogólnie z kanału to gruba zabawa.

Offline maciekstrom

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 3
Sprzęgło Tucson
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Grudzień 2019, 14:11:25 »
cześć koledzy, objawy u mnie to takie "klekotanie" podczas ruszania, nie wiem sam czy wymiaba sprzegła cos pomoże czy tylko skrzynia...

Offline Shadows

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 508
Sprzęgło Tucson
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Grudzień 2019, 16:49:28 »
Klekotanie? Bardziej może terkotanie?

Poczytaj ten wątek w całości: http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=4136