Autor Wątek: [Elantra XD] rozgrzewajace sie kolo (tylne)  (Przeczytany 1839 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

skorek75

  • Gość
rozgrzewajace sie kolo (tylne)
« dnia: 25 Grudzień 2009, 23:31:26 »
Witam, ja znowu z problemem.
Otoz co jakis czas rozgrzewam mi sie podczas jazdy tylne, lewe kolo.
Dzieje sie to sporadycznie, nie ma znaczenia dlugosc trasy, nie zauwazylem tez zaleznosci od pogody (mokro, mroz, sucho i cieplo).
Podejrzewam hamulce. Mechanik u ktorego bylem potwierdzil, zabrudzone... szyna? prowadnica?... no w kazdym razie wyczyscili i bylo ok, przez jakis czas.
Pozniej przy wymianie opon gosc stwierdzil ze juz prawie nie mam tam klocka, no wiec znowu do mechanika. Stwierdzil ze klocek jak go sciagali to sie rozlazil i mozliwe ze sie blokowal i od tego moglo grzac sie kolo. Klocki wymienione i znowu przez jakis czas spokoj.
Dzisiaj w trakcie jazdy zaczalem slyszec jakies popiskiwania z tylu, jechalem w korku i pomyslalem ze to sasiad tym bardziej ze samochod zachowywal sie i prowadzil normalnie (poprzednio przy powolnym dojezdzaniu do swiatel dalo sie wyczuc ze to felerne kolo sie blokuje/hamuje). ale zatrzymalem sie zeby sprawdzic i okazalo sie ze kolo rozgrzane az smierdzi.
Pytanie. Czy Elantry XD maja jakies felerne... hamulce ze latwo sie moga zabrudzic dajac takie efekty?
Ale to raczej odpada bo problem mam tylko z jednym kolem.
Co moze byc przyczyna takiego nagrzewania? Moze to nie hamulec a wieksze zuzycie klockow spowodowane jest wlasnie nagrzewaniem?
« Ostatnia zmiana: 30 Lipiec 2020, 12:20:00 przez Brt »

Złośnik

  • Gość
rozgrzewajace sie kolo (tylne)
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Grudzień 2009, 23:47:49 »
Wymień klocki z tyłu z obu stron na nowe, przesmaruj prowadnice i oczyść całe zaciski, sprawdź jak się poruszają tłoczki w zaciskach i czy nei są skorodowane.
Na koniec dobrze ustaw linkę ręcznego.
Powinno być cacy.
Winą może być też zwichrowana tarcza na kole lub właśnie zblokowany zacisk.
Skoro piszczy, tzn że trze podczas jazdy -a koło powinno się poruszać bez większych oporów.
Lantry i Elantry też, nie lubią przy zaciskach tarczowych kiedy klocki mają mniej niż połowę swojej nominalnej grubości.

skorek75

  • Gość
rozgrzewajace sie kolo (tylne)
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Grudzień 2009, 10:19:21 »
Dzieki za odzew.
W tym kole juz dwa razy wymieniali mi szpilke.
Pewie przez to przegrzewanie zmienia sie ich wytrzymalosc?

wlad

  • Gość
rozgrzewajace sie kolo (tylne)
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Grudzień 2009, 10:31:49 »
ja obstawiałbym zacisk hamulcowy-z tyłu masz tarcze.ja miałem to samo z przednim zaciskiem w atosie-wyczyszczenie dalo efekt na krótko.wymiana zacisku na nowy załatwila sprawę .a co do szpilek-jeśli były przegrzane,ja radzilbym ci wymienić zapobiegawczo wszystkie-ale dopiero po wyeliminowaniu przyczyny.

Matysss_s

  • Gość
rozgrzewajace sie kolo (tylne)
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Grudzień 2009, 00:13:46 »
Ja miałem podobną sytuacje... Podczas jazdy koło samo hamowało... Wystarczyło przeczyścić tłoczek:) Wydaje mi się, że u Ciebie to ta sama przyczyna.
Sprawdź go bo jak coś to szkoda klocków