Autor Wątek: dziwne zgrzyty podczas odpalania  (Przeczytany 3853 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wywrotka123

  • Gość
dziwne zgrzyty podczas odpalania
« dnia: 06 Grudzień 2009, 12:14:12 »
Witam
Jestem tu nowy, dostałem Hyundaia Pony 91 i nie jest on pierwszej młodości więc chciał bym się was czasami poradzić jak rozwiązać problemy nękające autko.

Pierwszy jaki zauważyłem to średnio co drugi raz jak go odpalam kończy się zgrzytem, słychać, że rozrusznik się kręci ale silnik już nie, od razu puszczam kluczyk i słychać jak rozrusznik "zwalnia" jak przestaje się kręcić to ponawiam próbę odpalenia i przeważnie już działa wszystko. Dźwięk ten jest bardzo nieprzyjemny a przez to niepokojący. Prosił bym o jakieś podpowiedzi co to może być ( że rozrusznik to się domyślam) i jak można by to naprawić albo chociaż zniwelować do minimum ten efekt.

Kolejnym pytaniem jest czy w każdym aucie jest położona instalacja do radia. Fabrycznie nie ma w nim radia i do tej pory nikt go nie zamontował w aucie, nie wiem jak zdjąć te wszystkie osłonki by się dobrać do kabli a nie chciał bym kupić radia, rozebrać wszystkiego by się okazało że nie mogę go podłączyć.

No i ostatnie pytanko to czy w okolicach Gdynia zna ktoś jakieś szroty gdzie można dostać części do tego auta? Bo lewy przedni błotnik już prawie w całości został zjedzony przez rdzę... i przydało by się go wymienić jak parę innych części jak uszczelki tylnych okien i klapy ( wersja 3 drzwiowa)

Za wszelkie rady będę wdzięczny
Pozdrawiam

skali1991

  • Gość
dziwne zgrzyty podczas odpalania
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Grudzień 2009, 12:55:01 »
W sprawie rozrusznika.. Najprawdopodobniej będzie bendix, który jest już tak zużyty że nie może obrucić kołem zębatym silnika, pamiętaj żeby przy wymianie bedixa sprawdzić stan ogólny rozrusznika, tj, szczotki, wirnik. Najlepiej przeczyszcić rowki wirnika, tam gdzie szczotki mają z nim styk.. wymienić także tulejki wirnika, aby już więcej do niego nie zaglądać i mieć spokój przez kolejne kilometry ;-)

Z tego co wiem nie w każdym aucie musi być położona kompletna instalacja do radia.. Ale powinien być przynajmniej wytyczony kabel plusowy (zasilający) Jeśli znasz schemat radia i instalacji auta oraz zakupisz odpowiednie przewody i wtyczki jesteś w stanie sam taką instalacje poprowadzić.

Pozdrawiam

szczuraz

  • Gość
dziwne zgrzyty podczas odpalania
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Grudzień 2009, 13:45:07 »
Wieniec na zamachu się kończy . Poznałem ten problem organoleptycznie . Wieniec jest wymienny ( nie trzeba kupować z zamachem ) problemem jest jedynie ilosc zębów. Szukałem tego tydzień czasu .

wywrotka123

  • Gość
dziwne zgrzyty podczas odpalania
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Grudzień 2009, 15:18:15 »
Szczuraz a możesz powiedzieć gdzie znalazłeś i ile Cię to kosztowało?

T_O_M_A_L_A

  • Gość
dziwne zgrzyty podczas odpalania
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Grudzień 2009, 23:26:24 »
Tutaj chyba najprościej http://sklep.intercars.com.pl/ :)

wywrotka123

  • Gość
dziwne zgrzyty podczas odpalania
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Grudzień 2009, 23:58:18 »
teraz pytanie jak stwierdzić co jest. Z fakty że rozrusznik pewnie łatwiej wyjąć wolał bym żeby to był rozrusznik ale wolał bym to jakoś wcześniej sprawdzić. Czy jest jakaś metoda diagnozy która z tych dwóch części jest do wymiany ( łudzę się że tylko jedna a nie obie)

T_O_M_A_L_A

  • Gość
dziwne zgrzyty podczas odpalania
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Grudzień 2009, 11:23:30 »
Jak wykręcisz rozrusznik możesz ocenić stan zębatki bendiksu, jeżeli zęby po długości mają inne wymiary (wysokość, szerokość) to część jest do wymiany.
Bendiks jest mniej trwały od wieńca chociażby dlatego, że ma dużo mniej zębów. Jeśli to nie pomoże wtedy do wymiany jest też wieniec. Koszt bendiksa to około 40 zł i najłatwiej dostaniesz go w zakładzie regenerującym rozruszniki i alternatory (są dwa rodzaje, najlepiej iść ze starą częścią). Zmiana bendiksu, jak się uporasz z odkręceniem 18 lat nieruszanych śrubek, jest prosta :) .
Kiedyś był temat o wymianie bendiksu i nawet był model części konkretny, ale admin go usunął, nie wiem po co.

szczuraz

  • Gość
dziwne zgrzyty podczas odpalania
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Styczeń 2010, 15:25:43 »
Cytat: "wywrotka123"
Szczuraz a możesz powiedzieć gdzie znalazłeś i ile Cię to kosztowało?


40 pln i znalazłem to na szrocie . Jak wyjmiesz rozrusznik to będziesz miał na wierzchu wieniec . Wykręć świece żeby nie było kompresji i kręć kołem pasowym dookoła . Z moich obserwacji wynika że silnik zatrzymuje się najczęściej w 2 położeniach i po przeciwległych stronach wieńca są zajechane zębatki .


Pisz jak rozbierzesz . Jeżeli nie będzie mnie na forum to wal na GG . Chętnie pomoge .