Autor Wątek: [Getz] Okresowa wymiana oleju wraz z filtrami  (Przeczytany 3152 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

p_lipa

  • Gość
Okresowa wymiana oleju wraz z filtrami
« dnia: 03 Grudzień 2009, 20:47:02 »
Chciałbym sam spróbować wymienić olej w swoim dieslowskim Getzie 1,5 crdi z 2005 roku,i chciałbym poznać Wasze doświadczenia w tym temacie?
Przy okazji rzecz jasna chce wymienić filtr oleju i myślałem również o filtrze paliwa i powietrza. Nie wiem czy jest to na tyle prosta sprawa,by samemu się z tym uporać,ale chciałbym spróbować.
Pomóżcie gdzie,co i jak zrobić i jakie części wybrać do tej roboty?
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2020, 22:20:12 przez Brt »

wlad

  • Gość
Okresowa wymiana oleju wraz z filtrami
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Grudzień 2009, 21:07:15 »
1.przeganiasz auto aby olej nabrał temperatury
2.odkręcasz śrubę spustową[wcześniej podstawiając jakies naczynie :mrgreen: ]
3.odkręcasz filtr oleju[ja z odkręceniem czekam jak najdłużej,aby olej z filtra spłynął do miski i nie pobrudził mi osprzętu]
4.wkręcasz filtr i srubę
5.nalewasz nowego oleju mysląc przy okazji -po co brudzić ręce jeśli zrobia to w warsztacie za grosze <glupek2>
co do filtra paliwa:
1.przygotowujesz sobie troszku ropy
2.odkrecasz przewody elektryczne i paliwowe od filtra
3.odkrecasz mocowanie filtra
4.wykrecasz wkład filtra
5.do nowego filtra wlewasz ropę
6.zakrecasz wszystko z powrotem
7.odpalasz auto myśląc w duchu-teraz będą mi ręce śmierdziały ropą przez 2 dni :mrgreen:
i najwazniejsze-nie kupujesz niepewnych zamienników.wprawdzie oryginalny lub markowy filtr jest drogi ale regeneracja pompy lub wtrysków troszkę droższa :idea:
tak to bywa u mnie ]:->

wtom

  • Gość
Okresowa wymiana oleju wraz z filtrami
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Grudzień 2009, 21:13:13 »
tylko przed wlaniem (zimnego) oleju poczekaj aż silnik wystygnie!
ja zawsze przed zmianą płuczę silnik płukanką Engine flush f-my Liqui Moly. to co schodzi po tym do miski to niezła breja :-P

p_lipa

  • Gość
Okresowa wymiana oleju wraz z filtrami
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Grudzień 2009, 21:19:48 »
Słyszałem z kolei, że w getzie jest tak, że wymiana jednego z filtrów nie jest taka prosta. Trzeba prawdopodobnie zdemontować podszybie? Coś słyszeliście na ten temat?
Jakie filtry (oznaczenia) i w jakiej cenie kupowaliście do swoich getzów?

RADTUS

  • Gość
Okresowa wymiana oleju wraz z filtrami
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Grudzień 2009, 21:38:36 »
1. filtr powietrza: 28113-1C500 # filtron AP 108/4
wymiana prosta i nie będę się rozpisywał.
2. wkład filtra oleju: 26320-27100 (dł86mm,fi/zew64mm,fi/wew34mm) # JC B10505JC
a) rozumiem, że potrafisz zlokalizować ten element
b) poluzuj obudowę / kapsel i następnie obserwując kołnierz odkręć na około 1-1,5cm, dalej już bardzo powoli, gdy poczujesz, że delikatnie możesz kołysać poczekaj 5 min. Komora załapie powietrze i olej powoli spłynie do miski (to pozwoli pominąć zlewanie przeznaczonym to tego celu otworem ;)). Obudowę i wkład sprawnym ruchem unosisz i czekasz, aż reszta oleju trafi do miski. Na dole wkładu mocowany jest gumowy pierścień (fi/zew64mm,fi/wew34mm, grubość 3-4 mm), jeżeli nie znajdziesz go na wkładzie (został na dole) to spróbuj go unieść np.: śrubokrętem, bo on odrobinę blokuje odpływ oleju z komory filtra. Śruba w misce to już prosty temat więc pomijam. (czas operacji 20 min)
3. filtr paliwa: 31922-26910 # B30521PR
Tutaj trochę więcej zachodu, ja robię to od góry:
a) demontaż podszybia i już dokładnie widzisz „przeciwnika”
b) demontaż dolotu do turbiny (jeszcze bardziej ułatwia dostęp)
c) rozpinasz przewody czujnika (proponuje wykręcić go i jak wykonałeś p.pkt b) to jest miejsce na jakiś pojemnik żeby zlać resztki ON)
d) podczas montażu nowego filtra nie zapomnij zalać go ON !!!
 (czas operacji max 1h)

Jeżeli w/w opis daje Ci jakiś obraz to sobie poradzisz ;)
Mogę służyć awaryjnym wsparciem na tel jeżeli się zdecydujesz na samodzielną zabawę. Dodam jeszcze, że nie jestem mechanikiem, a jedynie amatorem, który lubi sam pokręcić w weekendy ;)

p_lipa

  • Gość
Okresowa wymiana oleju wraz z filtrami
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Grudzień 2009, 20:34:39 »
Dzięki za profesjonalną odpowiedz.
Pozdrawiam :)