Autor Wątek: Pełna diagnostyka samochodów marki Hyundai emulator Hi-scan  (Przeczytany 331903 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Pełna diagnostyka samochodów marki Hyundai emulator Hi-scan
« dnia: 08 Wrzesień 2014, 17:38:03 »
W celu określenia czy w Twoim samochodzie złącze DLC posiada prawidłowe podłączenia żeby móc korzystać z poniższej aplikacji należy tutaj http://service.hyundai-motor.com//euro5/index.tiles wybrać jak poniżej na rysunku.

 

Dzięki koledze Szefu19 z zaprzyjaźnionego forum HCC i kolegą z newtiburon.com mamy teraz bezpłatny dostęp do narzędzia diagnostycznego HI-SCAN, którym dotychczas dysponowały tylko serwisy. Umożliwia to teraz samodzielne kasowanie błędów nie tylko jak to było dotychczas silnika, ale i ASB, ABS, SRS. Jeśli nie posiadamy w samochodzie ASB, ABS, SRS to nie musimy nic lutować i tak jak z ELM327 diagnozujemy tylko silnik.

Podczas modyfikacji interfejsu proszę nie łączyć (oprócz modelu Coupe) pinu 15 z pinem 7 (K-line). W innych modelach może pod pinem 15 być coś innego niż DTC więc lepiej nie ryzykować.

Opis pinów (zdjęcie z tematu forum HCC) gniazda DLC w Coupe widok płytki pinami samego interfejsu. Piny w samym gnieździe DLC w samochodzie są takie jak na zdjęciu poniżej.
 


 W tym temacie http://www.forum.hyundaicoupe.pl/viewtopic.php?f=4&t=12542 opisano w skrócie czym i jak się połączyć z komputerem samochodu. Przed próbą podłączenia należy wykonać konfigurację portu do którego będzie podłączony interfejs wg poniższej instrukcji Szefu19

„podłącz interfejs do komputera (nie podłączaj jeszcze do gniazda DLC  w samochodzie)  przy dostępie do internetu komputer pobierze sterowniki, Wejdź w Menadżera Urządzeń, rozwiń zakładkę  Porty (COM, LPT), wybierz USB Serial Port i wejdź we właściwości, następnie w zakładkę Ustawienia portu i wybierz prędkość 115200 oraz kliknij zaawansowane i czas opóźnienia ustaw na 1”
Po wypakowaniu plików na dysk uruchamiany program z pliku CASCADE.exe i pojawi się wtedy okno z wyborem marki lub kraju pochodzenia auta wybieramy HYUNDAI KIA.bin


Następnie z tego okna wybieramy 01.Vehicle Diagnosis i klikamy enter.


Z tego okna wybieramy strzałką w górę lub dół 02. Hyundai General i klikamy enter.  



Z tego okna wybieramy strzałką w górę lub w dół model samochodu który chcemy zdiagnozować i klikamy enter.



Następnie ukaże się nam takie okno gdzie możemy wybrać strzałką w górę lub dół jakie podzespoły chcemy diagnozować i klikamy trzy razy enter.



W czasie łączenia wyświetlany będzie komunikat.



Poniżej znajduje się opis funkcji przycisków. Dodatkowo po lewej stronie na dole znajdują się przyciski REC, PLAY, STOP one służą chyba do zapisywania i odtwarzania przebiegów sygnałów np sondy lambda.  
 


Dodatkowo u dołu głównego okna pojawia się napis RUNNING oznaczający że istniej połączenie programy z samochodem i napis interface z obok z wyświetlanym rodzajem chipa w naszym przypadku będzie to FT232RL.

Do tego tematu nie będzie dodany tag.

Po uruchomieniu programu po jakimś czasie Norton 360, a w szczególności sonar usuwa (uznaje go za złośliwy) mi program co powoduje że muszę ponownie go wypakować. Napiszcie jak jest u Was.

Offline lukasek101

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 48
Pełna diagnostyka samochodów marki Hyundai emulator Hi-scan (CASCADE v0.9.3 i 4)
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Październik 2014, 19:48:32 »
zamówiłem kabel. Polutowałem i przed chwilą odbyłem pierwsze testy. Oto wrażenia:
1. Z silnikiem łączę się bez problemu, błędzy czyta (chyba, bo całe szczęscie nie było ;) ). Testy lampek i układów w porządku (no może oprócz diody tempomatu, ale na to założyłem osobny temat ;)) Także tutaj wszystko ok.
2. Podłączenie ABS. Połączył się. Zapaliła się kontrolka ABS. Błędów brak. Odczyty OK. Prędkości kół podaje. Gorzej jest z testami. Odpalam test silniczka ABS, powinien trwać dwie sekundy, silniczek słysze jak chodzi, ale za chwile na ekranie test failure. Tak samo inne testy, też słychać, że coś chodzi, ale jest zaraz błąd. Do tego po testach po zczytaniu błędów znajduje je w każdym czujniku, ale nieznane błędy. Wyniki dalej z czujników wyświetla. Po wyłączeniu zapłonu i włączeniu ponownie lampka ABS gaśnie i znowu nie wyświetla błędów.
3. Test poduszek, długo się łączy, ale bez powodzenia. Chociaż dioda poduszek raz na jakiś czas przy próbie łączenia miga na chwile.
4. Test 4WD brak połączenia, ale nie wiem, czy tutaj by działało.

Zastanawiam się, czy nie jechać do ASO, zobaczyć czy u nich będzie wszystko ok, bo trochę mnie to niepokoi.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Pełna diagnostyka samochodów marki Hyundai emulator Hi-scan (CASCADE v0.9.3 i 4)
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Październik 2014, 22:48:44 »
Dziękuję że zdecydowałeś się na testy im więcej ich robimy tym więcej o programie będziemy wiedzieć. Na forum HCC narzekają że program sam się wyłącza czy też coś takiego wystąpiło u Ciebie. U mnie program się zawieszał i za chwilę całkiem wyłączał i z foldera usuwał się plik do uruchamiania .exe. Po tym wszystkim musiałem jeszcze raz wypakować program do folderu.

---------------------------
Brt: W razie potrzeby, warto też przeszukać lokalne zasoby --> http://hyundaiklub.pl/index.php?action=tpmod;dl=item220
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2022, 23:15:55 przez Brt »

Offline lukasek101

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 48
Pełna diagnostyka samochodów marki Hyundai emulator Hi-scan (CASCADE v0.9.3 i 4)
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Październik 2014, 10:06:35 »
wygląda jakby u Ciebie wywalał go antywirus. Ogólnie sam program nie zawiesił mi się ani razu, ale testy przeprowadzałem góra 20 minut. Może w przyszłym tygodniu będę miał czas, żeby pobawić się wiecej

Offline Zbyszek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1311
Pełna diagnostyka samochodów marki Hyundai emulator Hi-scan (CASCADE v0.9.3 i 4)
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Październik 2014, 10:40:53 »
kosmos2011, masz zainstalowanego Nortona?

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Pełna diagnostyka samochodów marki Hyundai emulator Hi-scan (CASCADE v0.9.3 i 4)
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Październik 2014, 20:05:49 »
Tak Norton 360.

Offline Zbyszek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1311
Pełna diagnostyka samochodów marki Hyundai emulator Hi-scan (CASCADE v0.9.3 i 4)
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Październik 2014, 11:39:55 »
Tak, myślałem :) To Norton wywala ten plik. Musisz poszukać w jego ustawieniach bo da się tę funkcję wyłączyć.

radeks

  • Gość
Pełna diagnostyka samochodów marki Hyundai emulator Hi-scan (CASCADE v0.9.3 i 4)
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Październik 2014, 21:16:40 »
witam!

połączyłem sonatę 2.7 z 2003.

wchodzę wszędzie. należy tylko dobrać i poeksperymentować z wyborem samochodu. silnik łączy na ROM od sonata Korea 1999 do 2004. skrzynie biegów automat na sonata USA.

kasuje i znajduje wszystkie błędy tez Immobilizer. jedyny problem to po wyborze FIX i podglądzie graficznym sond lambda urywa nagle komunikacje i nie idzie nic sczytać.

u mnie pokazuje ze napięcia na pierwszych sondach jest miedzy 0,2 do 0,8 voltów i nagle wyskakuje 5 Voltów. Po chwili jest znowu poniżej 1 Volta i tak w kolko. Wiec wymienię 2 sondy i zobaczymy czy to błędy softu czy sond.

na tylnych za katem jest na dwóch sondach identyczne napięcie. wiec tez dziwne. ale poniżej 1 V.

Ogólnie pomysł świetny.

PZD

Radek

Offline waszek_rmc

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1037
Pełna diagnostyka samochodów marki Hyundai emulator Hi-scan (CASCADE v0.9.3 i 4)
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Październik 2014, 21:47:35 »
Hmm.. A z Tuskiem też nie powinno być problemów? Jak czytałem źródło, to tam wspominali, że w młodszych nie trzeba nic lutować, bo CAN sobie poradzi. Prawda to? Kumpel ma do BeeMki kabel (x3, 2007), podpasuje?

mINA87

  • Gość
Pełna diagnostyka samochodów marki Hyundai emulator Hi-scan (CASCADE v0.9.3 i 4)
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Październik 2014, 09:29:01 »
Ja już od pewnego czasu korzystam.
Autko to Sonata 2.0 CRDI z 2006 roku.
Kabelek to chińczyk VAG K+CAN - działa bez problemu.
Wcześniej próbowałem VAG KKL zachęcić do działania, podpinałem się pod różne linie, ale żadne ECU nie chciało gadać po K-line, więc jeśli ktoś ma problemy z autkiem które teoretycznie wspiera CAN, to polecam kabelek VAG K+CAN.

Ja miałem problemy z tą funkcją oscyloskopu/odczytów czujników na żywo - zwiesza się u mnie.
Błędy odczyt + kasowania działa.
Wszystkie informacje zczytują się bez problemu.
Teraz mam zamiar zrobić kalibrację MAF, ale padła mi bateria w netbooku.

radeks

  • Gość
Pełna diagnostyka samochodów marki Hyundai emulator Hi-scan (CASCADE v0.9.3 i 4)
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Październik 2014, 20:32:12 »
Witam!

wracając do cascady:

jednak z silnikiem dużo lepiej radzi sobie elm 327.

z cascada jest za dużo problemow. ciągle gubi komunikacje. szkoda nerwów.

wiec jeśli silnik to elm a resztę można cascada.

może kiedyś ktoś dopracuje ten program. na razie jest tak, ze w zależności od tego jaki wybierze się ROM wychodzą rożne wyniki. raz w V raz w mV, raz w g/s a innym razem kg/m.

po intensywnym użytkowaniu przez tydzień program trafia do śmietnika.

PZD

Radek

KondzioR.

  • Gość
Pełna diagnostyka samochodów marki Hyundai emulator Hi-scan (CASCADE v0.9.3 i 4)
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Październik 2014, 19:13:26 »
U mnie inny problem, podłączam kabel ( mam 2 ) i wgl nie czyta kabla na kompie, nie moge ustawić tych portów ani nic..  na obydwu kablach to samo.. wgl nie czyta tych portów

Offline Kacper280

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 93
Pełna diagnostyka samochodów marki Hyundai emulator Hi-scan (CASCADE v0.9.3 i 4)
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Październik 2014, 15:36:51 »
Witam, według stronki service hyundai moje złącze ODB wygląda tak jak w załączniku,
Proszę o pomoc w połączeniu kabla KKL i kabla CAN

erzetjot

  • Gość
Pełna diagnostyka samochodów marki Hyundai emulator Hi-scan (CASCADE v0.9.3 i 4)
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Październik 2014, 20:22:23 »
Przetestowane na Trajet 2.0 CRDI automat - Działa wyśmienicie :)
Dziękuje

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Pełna diagnostyka samochodów marki Hyundai emulator Hi-scan (CASCADE v0.9.3 i 4)
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Październik 2014, 21:04:19 »
Jak będziesz testował dogłębnie to napisz jakieś szczegóły (opis, screeny).