Autor Wątek: [Getz TB] Światła do jazdy dziennej na LED-ach (co poleciacie)  (Przeczytany 5522 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

sunok

  • Gość
Światła do jazdy dziennej na LED-ach (co poleciacie)
« dnia: 28 Sierpień 2009, 14:40:08 »
Witam wszystkich forumowiczów. Czy któryś z was ma zamontowane lampy do jazdy dziennej na diodach LED? Jest sporo różnych typów dostępnych do kupienia na Allegro. Może macie jakieś doświadczenia i polecicie dany produkt (z homologacją), który łatwo można zamontować do Getza po liftingu.

I jak to w końcu jest z tymi przepisami.... bo coś czytałem że inne przepisy są dla aut produkowanych przed 2009 a inne od roku 2009!!

Dzięki.
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2020, 22:16:49 przez Brt »

RADTUS

  • Gość
Światła do jazdy dziennej na LED-ach (co poleciacie)
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Wrzesień 2009, 16:56:26 »
cytat z www.nadrogach.pap.pl
"Teraz, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 4 maja 2009 roku (Dz. U. Nr 75/2009, Poz. 639) zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, tylne światła pozycyjne, przednie, boczne oraz tylne światła obrysowe, a także oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami do jazdy dziennej. Powyższy zapis dotyczy pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 roku.
W autach rejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się taką instalację świateł do jazdy dziennej, przy której świecą się również światła pozycyjne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Dzięki temu zapisowi użytkownicy pojazdów wyposażonych w światła dzienne działające zgodnie z dotychczasowymi przepisami nie będą musieli dokonywać przeróbek instalacji elektrycznej.
Dodatkowe wymagania dotyczące świateł dziennych pozostają bez zmian. Ich umiejscowienie powinno znajdować się nie dalej niż 400 mm od bocznego obrysu pojazdu, natomiast wzajemna odległość nie może być mniejsza niż 600 mm. Wysokość montażu powinna mieścić się w przedziale 250 – 1500 mm nad powierzchnią drogi. Dopuszcza się również wyposażenie pojazdu w sygnał kontrolny informujący o działaniu świateł, ale nie ma takiego obowiązku. Jednak istnieje wymóg automatycznego włączania się świateł do jazdy dziennej w momencie, kiedy urządzenie włączające silnik (np. stacyjka) znajduje się w położeniu umożliwiającym pracę silnika."


Co do samych lamp to właśnie przygotowuje się do montażu lamp wesem HM4
To tradycyjna lampa więc nie zadowolę Cię odpowiedzią.

remlen

  • Gość
Światła do jazdy dziennej na LED-ach (co poleciacie)
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Październik 2009, 08:06:45 »
RADTUS zamontowałeś te lampy? Jakie wrażenia? Możesz wkleić zdjęcie poglądowe po montażu?

RADTUS

  • Gość
Światła do jazdy dziennej na LED-ach (co poleciacie)
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Październik 2009, 12:44:29 »
Musiałem niespodziewanie skrócić swój urlop i lampy ciągle w pudełku ;(
Zrobiłem drobne przymiarki i już wyskoczyło mi kilka niespodzianek - długość lampy nie pozwoli na zmianę żarówki w przypadku "awarii". Pogoda chyba nie pozwoli mi na zabawę, więc ewentualny progres dopiero w okolicy świąt ;)

krzyhan

  • Gość
Światła do jazdy dziennej na LED-ach (co poleciacie)
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Październik 2009, 16:55:48 »
Cytat: "RADTUS"
Musiałem niespodziewanie skrócić swój urlop i lampy ciągle w pudełku ;(
Zrobiłem drobne przymiarki i już wyskoczyło mi kilka niespodzianek - długość lampy nie pozwoli na zmianę żarówki w przypadku "awarii". Pogoda chyba nie pozwoli mi na zabawę, więc ewentualny progres dopiero w okolicy świąt ;)

ja kupiłem na allegro światła dzienne LED za 70 zł - 16 led w dwóch rzędach( bez RL)+ automat za 30 zł i moja roboty ok 2 godz. wszystko działa aż miło. jak będe miał troche czasu to wstawie fotkę.pozdrawiam Krzysztof

remlen

  • Gość
Światła do jazdy dziennej na LED-ach (co poleciacie)
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Październik 2009, 06:31:46 »
krzyhan to dawaj te fotki!

krzyhan

  • Gość
Światła do jazdy dziennej na LED-ach (co poleciacie)
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Październik 2009, 07:41:16 »
Cytat: "remlen"
krzyhan to dawaj te fotki!

 kurcze prawde mówiac to nigdy nie wstawiałem fotek na tym forum napisz mi na e malia to



remlen

  • Gość
Światła do jazdy dziennej na LED-ach (co poleciacie)
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Październik 2009, 12:21:56 »
Zobacz TU

Może się uda :lol:

cezary46

  • Gość
Światła do jazdy dziennej na LED-ach (co poleciacie)
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Październik 2009, 17:55:38 »
Bez homologacji może być (nie musi) problem na przeglądzie lub w razie kontroli.

doman76

  • Gość
Światła do jazdy dziennej na LED-ach (co poleciacie)
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Październik 2009, 02:09:24 »
Ja nie polecam oszczędzania na światłach, już miałem kontrol właśnie z powodu świateł do jazdy dziennej, na szczęście mam RL i symbol E, bez tego to nie są światła do jazdy dziennej.

Z producentów polecam hella, tak wiem że droga, ale dobra. Może warto kupić wersję na żarówki zamiast led?
Wcześniej miałem też z homologacją, takie 28 led - wytrzymały ok 3-4mies, sprzedawca zaczął robić problemy z gwarancją. Najpierw zaczęły parować, później stała w nich woda, aż całkiem przestały świecić, teraz mam helle i 0 problemów

Mimix

  • Gość
Światła do jazdy dziennej na LED-ach (co poleciacie)
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Grudzień 2009, 21:50:23 »
a jak dla mnie to bajer a nie oszczedzanie. gdzies kiedys wyczytalem, ze jazda na swiatlach wlaczonych a wylaczonych to roznica 7-10 zl przy przebiegu 20 tys rocznie. po jakim czasie Wam sie zwroci koszt zakupu tych swiatel? Kiedy zacznie sie zarabiac ? :)

Zwracam honor jesli lubicie takie bajery :)

RADTUS

  • Gość
Światła do jazdy dziennej na LED-ach (co poleciacie)
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Grudzień 2009, 13:02:39 »
Cytat: "Mimix"
a jak dla mnie to bajer a nie oszczedzanie. gdzies kiedys wyczytalem, ze jazda na swiatlach wlaczonych a wylaczonych to roznica 7-10 zl przy przebiegu 20 tys rocznie. po jakim czasie Wam sie zwroci koszt zakupu tych swiatel? Kiedy zacznie sie zarabiac ? :)


Zgadzam się z Kolegą w aspekcie ekonomicznym, ale jest jeszcze drugi powód, a mianowicie bilans energetyczny.
Mam do pracy 2km (max 10 min) i jak pogoda niedopisuje + mam lenia, pomykam autem.
Tydzień takiego "katowania" bez pełnego rozgrzania + światła + wentylator itd sprawia, że w aku brakuje prądu.
Ponad 100W mniej pozwala na szybsze uzupełnienie zasobów energetycznych.

Mimix

  • Gość
Światła do jazdy dziennej na LED-ach (co poleciacie)
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Grudzień 2009, 13:49:56 »
czy ja wiem... tez tak pomykalem poprzednia sonata przez dwa lata na uczelnie. Nie mialem zadnych problemow z pradem ;-)