Autor Wątek: [Accent LC] Nie działa ogrzewanie tylnej szyby  (Przeczytany 8144 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tom

  • Gość
[Accent LC] Nie działa ogrzewanie tylnej szyby
« dnia: 01 Luty 2014, 14:15:33 »
Witam! Po ostatnich mrozach mam problem z ogrzewaniem tylnej szyby - mianowicie przestało mi działać. Raz auto stało na dworze podczas padajacego marznącego deszczu. Samochód był cały w grubej warstwie lodu i ogrzewanie nie chciało się załączyć. Jednak gdy wnętrze auta troche się nagrzało to i ogrzewanie tylnej szyby zaczęło działać. Potem któregoś dnia w czasie dojazdu do pracy to ogrzewanie się wyłączyło i od tamtej pory nie chce się załączyć. Bezpieczniki sprawdziłem-są ok, cała elektryka w aucie działa poza tym ogrzewaniem, nie widać też ubytków w ścieżkach na tylnej szybie. Podejrzewam przycisk na konsoli tylko pytanie czy jak wstawie inny przycisk to zacznie działać to ogrzewanie czy to może być zupełnie coś innego?? I jak wogóle dobrać sie do tego przycisku żeby nic przy okazji nie popsuć?

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Accent LC] Nie działa ogrzewanie tylnej szyby
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Luty 2014, 15:01:57 »
Sprawdź czy do szyby dochodzi napięcie po wciśnięciu przycisku.



Schemat podłączenia ogrzewania tylnej szyby



Czy masz podgrzewane lusterka, HB czy sedan z ETACS czy bez.

Czy przycisk się podświetla w stanie wyłączonym i włączonym (są zamontowane dwie żarówki).

Jak dostać się do włącznika.




Tom

  • Gość
[Accent LC] Nie działa ogrzewanie tylnej szyby
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Luty 2014, 16:31:53 »
kosmos2011,

wersja HB 5 drzwi, lusterka chyba podgrzewane nie są. W tm przycisku jest taka dioda, która świeciła po włączeniu tego ogrzewania, obecnie nie ma żadnej reakcji. Co to jest to/ten ETACS to nie wiem. Teraz mi przyszła do głowy jeszcze jedna możliwość, że dioda nie świeci, a ogrzewanie działa ale to chyba mało prawdopodobne. Musze pożyczyć w pracy ten miernik to sobie sprawdze czy prąd dochodzi. Ale moje myśli cały czas krążą wokół przycisku bo nie ma obecnie takiego charakterystycznego ,,kliknięcia" jak się włączało to ogrzewanie. Ewentualnie moze trzeba użyć terapii siłowej-jak mi nie działa podświetlenie pokręteł od ogrzewania i wentylacji to wystarczy popukać futerałem od okularów i już działa ;) Zresztą po włączeniu świateł podświetla sie tylko przycisk od halogenów przednich reszta nie świeciła ale akurat to mi nie przeszkadzało.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Accent LC] Nie działa ogrzewanie tylnej szyby
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Luty 2014, 17:26:07 »
ETACS to taki "moduł komfortu" steruje elektrycznymi szybami,otwieraniem drzwi itd



Do sprawdzenia czy jest napięcie potrzeba jedynie żarówki 12V (można wyciągnąć np z lampki podświetlenia kabiny) i kawałek przewodu.
Jeśli po włączeniu przycisku nie świeci się dioda to rzeczywiście może w tym tkwi problem.

Jak zdemontujesz kokpit środkowy to wymień za jednym zamachem żarówki podświetlenia.

Znalazłem jeszcze jak można wyjąć przyciski bez demontażu kokpitu, trzeba tylko zacząć od lewej strony od zaślepki.

http://forum.accent-club.ru/index.php?showtopic=33979

[ Dodano: 2014-02-03, 19:39 ]
Napisałeś że nie słychać takiego kliknięcia podczas włączania przycisku. Takie kliknięcie pochodzi od przekaźnika  który jest za małym schowkiem po lewej stronie kierownicy.

Możesz go podmienić z dowolnym z zaznaczonym numerem w niebieskiej ramce.

http://hyundai.epcdata.ru/accent-verna/19167/electric/modul_rele-9195211/rele-95225F/

Z ETACS



Bez ETACS


Tom

  • Gość
[Accent LC] Nie działa ogrzewanie tylnej szyby
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Luty 2014, 14:58:18 »
znalazłem ten przekaźnik po numerze ale nie wiem jak go wyciagnąć żeby nic nie pourywać. Czy odkręcać tą śrubę czy jakoś go można wysunąć? I jak najlepiej wyjąć tą wtyczke żeby nic nie urwać? Ze schowkiem jakoś sobie poradziłem ale dostęp jest utrudniony i u mnie wygląda to troche ianczej niż na tym zdjęciu. Chciałem kupić ten przekaźnik na allegro ale jest tylko jedna oferta za 60 zł z wysyłką co mi się wydaje kosmiczną kwotą. Musze zawieźć znajomemu do sklepu motoryzacyjnego żeby mi tego gdzieś poszukał albo kupił w ASO tylko najpierw trzeba go wydobyć. Czy po wyciagnięciu tego przekaźnika można bez przeszkód używać samochodu?
Przepraszam za moze głupie pytania ale nie jestem mechanikiem tylko pracownikiem biurowym i nie znam się na takim rzeczach.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Accent LC] Nie działa ogrzewanie tylnej szyby
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Luty 2014, 17:46:09 »
Z Twojego opisu wynika że masz bez ETACS jeśli tak to trzeba wypiąć wtyczkę i odkręcić śrubkę mocującą. Czy sprawdziłeś czy na szybie jest napięcie.

Tom

  • Gość
[Accent LC] Nie działa ogrzewanie tylnej szyby
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Luty 2014, 16:20:11 »
udało mi się wyciagnąć ten przekaźnik i przycisk/włącznik z kokpitu. Zaniosłem do znajomego elektryka który pracuje w firmie produkcyjnej i stwierdził, że przycisk jest ok, a przekaźnika nie potrafił sprawdzić. U kolejnego mechanika jak byłem to poprosił o jakieś schematy elektryczne od tego przekaźnika/ogrzewania ?? Najlepiej byłoby przełożyć ten przekaźnik ze sprawnego samochodu żeby mieć 100 % pewnosci ale nie mam nigdzie wśród znajomych takiego auta. Może ktoś z forumowiczów mieszka blisko Wrześni i posiada Accenta z 2000 roku i by mnie wspomógł podmianą tej części żebym miał 100 % pewność, że to jest przycyzną awarii? Kilka osób twierdzi, że to prawdopodobnie jest to ale nikt nie daje 100 % pewności...

[ Dodano: 2014-02-27, 17:36 ]
dzisiaj zamontowałem inny przekaźnik i ogrzewanie wróciło. Chyba z tydzień się tego naszukałem na allegro, w końcu jeden gość przysłał mi to pobraniówką poza Allegro żeby było jak najtaniej. W sumie koszt wyniósł 50 zł. Jak bym zaprowadził do elektryka to pewnie diagnoza+część+robocizna+dojazd do warsztatu wyszłoby +/-100 zł. Dziękuje za pomoc, jak zwykle się nie zawiodłem. Pozdrawiam Tomasz