Autor Wątek: [Atos] [Atos] Atos '99 1.0 dziwny problem z... chyba prądem?  (Przeczytany 10848 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

campstyle

  • Gość
[Atos] Atos '99 1.0 dziwny problem z... chyba prądem?
« dnia: 18 Styczeń 2012, 21:40:52 »
Witam kolegów / koleżanki.

Mam Atosa a Atos ma dziwne objawy. Obstawiam że to od wilgotności (mieszkam w Irlandii - wilgotność dość spora) ale chciałbym jednak zapytać co Wy sądzicie. Przed wczoraj w nocy padało więc na zewnątrz wilgoć. Do pracy jechałem później za TIR`em zza którego unosiła się chmura wody, dojechałem do pracy i wszystko było ok! Po pracy wróciłem do domu zaparkowałem samochód i do następnego ranka sobie stał. Dziś rano wsiadam do auta, odpalił bez problemu, trochę nim szarpie zawsze rano (drga po odpaleniu na biegu jałowym) stwierdziłem ze norma i pojechałem do pracy. Po drodze światła jakby zaczęły słabiej świecić te od zegarów i światła drogowe - mijania. Auto nagrzało silnik do połowy skali (choć z reguły na tej trasie nagrzewa się na jakieś 40%). I jakoś nie miało ochoty się chłodzić... (płyn chłodniczy jest zimowy do -35stopni, 2 centymetry od maksymalnego poziomu w zbiorniczku) dojechałem do pracy i gdy już stałem na parkingu wtedy światła zaczęły świecić normalnie. Poza tym wszystko w normie... wyłączyłem silnik i poszedłem. W dzień popadało deszczem. Po pracy wsiadam do auta, pali od dotknięcia ale znów się grzeje do połowy skali na dystansie około 14km. Światła świecą normalnie ale grzanie silnika do 60% i jakoś nie włączyło to wentylatora do chłodnicy. Problem podobny miałem około 2 miesięcy temu ustał po 2-3 dniach i auto zaczęło działać poprawnie (chłodzenie i światła). Jak myślicie co może być powodem takich wariacji Atosa? Miał ktoś z was podobny problem? Czekam na odpowiedzi bo może jest jakiś sposób żeby to uspokoić tak na wieki wieków?
« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec 2020, 12:07:45 przez Brt »

tomek27

  • Gość
[Atos] Atos '99 1.0 dziwny problem z... chyba prądem?
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Styczeń 2012, 22:48:09 »
WITAM.
jesli szarpie silnikiem i swiatla przygasaja to obstawiam alternator. albo sie konczy albo pasek sie konczy. moze byc jeszcze podlaczenie pradu do alternatora. od tego w sumie zacznij. pozniej pasek. jego stan i naciag.  ewentualnie czy jest prawidlowo alternator dokrecony wlasciwie. mialem u siebie podobne wariacje z silnikiem rano. okazala sie sruba poluzowana od alternatora ktora jest w jego dolnej czesci.
pozdr.

potom

  • Gość
[Atos] Atos '99 1.0 dziwny problem z... chyba prądem?
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Styczeń 2012, 15:10:20 »
co do temperatury to u mnie jest podobnie  i uważam że jest to ok . o ile dobrze pamiętam ze szkoły to między 70 a 90 stopni optymalne warunki dla silnika

Siergiej

  • Gość
[Atos] Atos '99 1.0 dziwny problem z... chyba prądem?
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Styczeń 2012, 16:23:28 »
Wątpię, żeby to był alternator, ale wszystko możliwe.

Ja bym obstawiał na świece, przewody zapłonowe, kopułka + cewka zapłonowa. Kiedy ostatnio wymieniałeś te podzespoły?

Co do temperatury to się nie wypowiem, ale u mnie nigdy nie przekracza 50%, nawet przy ekstremalnie wysokich temperaturach...a przy takiej, jak teraz pogodzie, to tak między 20-40%
Ale to o niczym nie świadczy! Specjalnie na tym liczniku nie ma przedziałek, żeby nie było odniesienia, bo to wszystko zależy od czujnika. U jednego będzie tak, a u drugiego inaczej i to nie ma znaczenia. Licznik ma za zadanie jedynie odniesienie temperatury akutalnej do temperatury, jaka wystepuje zwykle w danym samochodzie.
Znaczenia ma, gdy występują wahania, tak jak u Ciebie.

campstyle

  • Gość
[Atos] Atos '99 1.0 dziwny problem z... chyba prądem?
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Styczeń 2012, 20:00:37 »
Witam!

Tak jak się można było spodziewać dziś już wszystko wróciło do normy. Trasa do pracy i światła działają elegancko, temperatura nie przeszła powyżej 40% wskaźnika. Wydaje mi się że po prostu przeschło trochę wszystko. Co do pytań to świece i kable mają z 3 miesiące. Paski wymieniłem też w tym samym momencie. Jedynie co to rozrząd zrobiłem (mechanik) z 2 tygodnie temu. Znajomy mechanik powiedział mi dziś jak rozmawialiśmy przez telefon że mogła wilgoć pójść na kopułkę.

Offline IgoReCzeK

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 631
[Atos] Atos '99 1.0 dziwny problem z... chyba prądem?
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Styczeń 2012, 21:15:37 »
Cytat: "campstyle"
Znajomy mechanik powiedział mi dziś jak rozmawialiśmy przez telefon że mogła wilgoć pójść na kopułkę.
To faktycznie może być powodem nierównej pracy silnika. Chciałem jednak wrócić do jego przegrzewania się. Proponuję sprawdzić jak działa termostat? Wygląda na to, że czasem się przycina i chłodzenie nie idzie pełną parą przez chłodnicę (tylko na krótkim obiegu). W takich warunkach temperaturowych silnik nie powinien się przegrzewać. Nieśmiało proponuję wymienić termostat jeśli jest oryginalny od nowości (zużywa się mechanicznie). Nie jest to droga część, a przynajmniej będziesz miał pewność na dłuższej trasie, że sobie nie przegrzejesz silnika latem, jak Cię zaskoczy podobna sytuacja. Proponuję również sprawdzić stan izolacji przewodów wychodzących z alternatora. To tyle co mogę zaproponować po przeczytaniu opisu przelotnych usterek.  :roll:

campstyle

  • Gość
[Atos] Atos '99 1.0 dziwny problem z... chyba prądem?
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Styczeń 2012, 22:18:44 »
OK! Wymienię, dzięki za info.

Siergiej

  • Gość
[Atos] Atos '99 1.0 dziwny problem z... chyba prądem?
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Styczeń 2012, 23:30:21 »
Mam pytanie: czy zauważyłeś głośniejszą pracę silnika? Przed, po ustawieniu rozrzadu i aktualnie?

campstyle

  • Gość
[Atos] Atos '99 1.0 dziwny problem z... chyba prądem?
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Styczeń 2012, 10:20:11 »
@ Siergiej

Silnik pracuje tak samo z nowym rozrządem jak było wcześniej. Nic się nie zmieniło. Tylko ATOS dostaje migreny "z prądem" jak się wody nałyka a raczej nawdycha.

Miłego dnia i weekendu Hyundai`o Pasjonaci.

Siergiej

  • Gość
[Atos] Atos '99 1.0 dziwny problem z... chyba prądem?
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Styczeń 2012, 15:27:24 »
Ok, z ciekawości tylko pytałem, czy był jakiś konkretny powód nastawiania rozrządu, czy po prostu profilaktyka.

potom

  • Gość
[Atos] Atos '99 1.0 dziwny problem z... chyba prądem?
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Styczeń 2012, 19:33:05 »
termostat zalać wrzątkiem np w szklance rozgrzać go wylać wode i jeszcze raz wrzątkiem powinien się otworzyc stara metoda z PRL .  :-)

campstyle

  • Gość
[Atos] Atos '99 1.0 dziwny problem z... chyba prądem?
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Styczeń 2012, 22:40:04 »
@ Siergiej

Profilaktyka :D już tak mam że wszystko wymieniam jak należy a nawet przed czasem. Płyny, filtry, części :D Musi być :)