Autor Wątek: [Atos Prime] [Atos Prime] Check engine - problem  (Przeczytany 16469 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nor_bis

  • Gość
[Atos Prime] Check engine - problem
« dnia: 19 Luty 2014, 13:05:45 »
Proszę o pomoc. W okresie tygodnia zapaliła się w moim atosie trzy razy kontrolka check. Po pierwszym razie - odłączenie akumulatora pomogło. Po drugim- błąd został usunięty a ASO. Po trzecim znów został odłączony akumulator. Obecnie czekam na ponowne włączenie kontrolki. ASO Hyundaia po odczytaniu błędu (P0420 zbyt niska wydajność katalizatora) podają trzy przyczyny: 1) uszkodzony katalizator koszt 3 tys, zł, 2) uszkodzony komputer silnika koszt 5 tys. zł, 3) błąd na stykach. Któraś z tych opcji prawdopodobnie jest prawdziwa. Nie mam 100 % pewności, co do usterki. Wydaje mi się, na 90%, że to katalizator. Autko ma 7 lat i 60 tys. przebiegu. Nie występują zamienniki katalizatora. Jest to katalizator kolektorowy- naprawiany tylko w aso. Wycinanie, nie wchodzi w grę. Silnik pracuje równo, brak przyczyn awarii poza kontrolką. Miesiąc temu wymieniłem kable wysokiego napięcia. Dystans 7 km pokonałem na dwóch cylindrach. Wtedy też świecił check, po wymianie kabli- przestał. Po tym czasie- miesiąc bezproblemowej jazdy- aż do dzisiaj. Proszę o pomoc Koledzy.
« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec 2020, 12:26:34 przez Brt »

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Atos Prime] Check engine - problem
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Luty 2014, 20:18:39 »
Witamy w klubie "posiadaczy" błędu P0420. Powodów występowania tego błędów może być wiele:
-zbyt bogata mieszanka i paliwo dopala się w katalizatorze i go zatyka-raczej wykluczam po tym przebiegu.
-uszkodzona druga sonda która monitoruje stan katalizatora.
-nieprawidłowe działanie czujników np. MAP sensor w kolektorze ssącym (wyczyścić)
-uszkodzenie sterownika silnika wykluczam
-czy katalizator jest zapchany może wykazać sprawdzenie na analizatorze spalin.
   
Z tym błędem można żyć tylko trzeba zakupić interfejs ELM327 i kasować CE lub zamontować.
http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3632&highlight=p0420

U mnie nie ma żadnych negatywnych skutków spalanie, moc, temperatura i praca silnika-ok

nor_bis

  • Gość
[Atos Prime] Check engine - problem
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Luty 2014, 22:17:43 »
Dzięki za rzetelną odpowiedź. Po 100 km od podłączenia akumulatora błąd pojawił się ponownie (4 raz w ciągu tygodnia), prędkość 80km/h 2,5 tys. obrotów. Sond działają prawidłowo, były sprawdzane w ASO. Przyjmuję dwie opcje:
- uszkodzony katalizator,
- nieprawidłowo działające czujniki w kolektorze ssącym (Jak się do nich dostać i przeczyścić ?).
Zależy mi na usunięciu przyczyny błędu. Kolejny krok to analiza spalin.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Atos Prime] Check engine - problem
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Luty 2014, 23:01:43 »
CE się zapala właśnie przy długiej jeździe na stałych obrotach i pojawia się po kilkudziesięciu kilometrach po skasowaniu. Możesz jeszcze sprawdzić szczelność wydechu szczególnie czy nie jest pęknięty kolektor (ale wtedy zużycie paliwo by wzrosło). U siebie miałem tak że była dziura w złączu elastycznym i błąd P0133 jak to wyeliminowałem to pojawił się P0420. Znaczenie może mieć też jakość paliwa poprzedni właściciel nie miał błędów (a wszystko robił w ASO) i mi po zakupie tak po 4 miesiącach wyskoczyły błędy.  
Z tym błędem nie wygrasz i trzeba się z nim nauczyć żyć ja już nawet nie kasuje kontrolki CE. Wpisz w przeglądarkę P0420 i zobaczysz jak to "paskuda" która gnębi każdą markę.

nor_bis

  • Gość
[Atos Prime] Check engine - problem
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Luty 2014, 11:35:07 »
Po dzisiejszym badaniu na analizatorze- spaliny są ok. Szukamy dalej.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Atos Prime] Check engine - problem
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Luty 2014, 17:13:56 »

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1429
[Atos Prime] Check engine - problem
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Luty 2014, 23:32:26 »
U mnie także wyskakuje błąd typu mała wydajność katalizatora lub zbyt wyskoka temperatura na wejściu do niego. Pewnie to od gazu i tez nauczyłem się z tym żyć. W skrzynce bezpieczników jest bezpiecznik i nim się kasuje błedy ale pisze o getzie.
Zwykły interfejs teraz na allegro to koszt ok 30zł i nie trzeba płacić serwisom. Tak samo pewnie zaobserwowałem, że zimą częściej wyskakuje błąd niż latem. Pewnie to od jakości gazu.

nor_bis

  • Gość
[Atos Prime] Check engine - problem
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Marzec 2014, 22:26:13 »
Przyczyną włączania się kontrolki check engine był uszkodzony katalizator kolektorowy. Po jego demontażu - wkład (plaster miodu) był częściowo wygięty, częściowo wyłamany (jego duże fragmenty wydostawały się z sita), częściowo rozkruszony. Przynagleniem do wymiany katalizatora stały się falujące obroty silnika, nierówna i głośniejsza praca motoru, wyższe spalane i spadek mocy. Cena usługi wraz z montażem w Aso wyniosła 3050 zł (nie ma zamienników, uniwersalne są za słabe ze względu na wysoką temperaturę kolektora wydechowego). Innym wyjściem byłoby wycięcie wadliwego katalizatora, emulator sondy i badania techniczne na analizatorze spalin u przysłowiowego pana Henia. Wybrałem pierwszą opcję. Przypomnę że samochód jest wart ok. 9 tys. zł, ma 7 lat i 63 tys. przebiegu. Przyczyną awarii okazała się niska jakość polskiego paliwa. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1429
[Atos Prime] Check engine - problem
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Marzec 2014, 23:40:29 »
Za 3 tys to kupisz drugi silnik z katalizatorem gratis a nawet dwa. 3 tys nigdy bym nie dał za katalizator szczególnie,że Aso hyundaia jest znane z cen kosmicznych na poziomie mercedesa. lepiej założyć gaz za tą kaskę i śmigać bez kata bo do niczego on nie jest potrzebny. Szczególnie gdy auto jest warte tyle co 3 katalizatory.