Autor Wątek: [i30] [i30] Dołożenie tempomatu - nowa i30  (Przeczytany 179811 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

piratez

  • Gość
[i30] [i30] Dołożenie tempomatu - nowa i30
« dnia: 04 Luty 2014, 11:52:39 »
Witam,

Po przeczytaniu tego tematu: http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3901&postdays=0&postorder=asc&start=45

Nabralem checi do zalozenia tempomatu. Mam wersje comfort wiec powinno wystarczyc dolozenie przyciskow i wiazki. Problem jest jednak na samym poczatku: nie potrafie zdjac kierownicy. Odkrecilem dwie sruby z tylu kierownicy ale airbag nie chce zejsc. Ktos wie jak zdemontowac kierownice?

Już wiem:
Wciskamy blokadę w miejscu zaznaczonym na zdjęciu

Wygląda, że dołożenie tempomatu to plug&play
Szukam kierownicy na allegro z tempomatem i zobaczymy co z tego wyjdzie.


udało się!

Wystarczyło zmienić panele przycisków i wiązkę - jak w fabryce

Kosz operacji to 300zł za kierownice z allegro razem z tempomatem(minus sprzedaż starej)

Taki mały turtorial:
Tempomat można dodać tylko od wersji comfort, style, premium (tak umożliwia konfigurator na stronie hyundaia - trzeba mieć BT).

1. Odkręcamy klemę z akumulatora
2. Wyjmujemy poduchę ( na zdjęciu podałem miejsca gdzie trzeba wcisnąć blokadę) - poducha wyskoczy
3. Wyjmujemy kable ze zwijacza
4. Odkręcamy kierownicę (zaznaczamy pozycje kierownicy) uważając przy tym żeby zwijacz nie wyleciał
5. Odkręcamy tylni panel od kierownicy jednocześnie wypinając kable od przycisków(4 śruby z przodu, 2 z tyłu)
6. Wymieniamy wiązkę
7. Wymieniamy prawy i lewy panel przycisków
8. Zakładamy nowe panele przycisków + tylni panel kierownicy + łączymy wiązkę z przyciskami - skręcamy wszystko
9. Zakładamy kierownicę, łączymy kable do poduchy i wkładamy na miejsce poduchę
10. Podłączamy klemę do akumulatora

Roboty na 1h spokojnej pracy

Pamiętajcie aby kupić odpowiednio kierownicę - jest sporo modeli.

tutaj filmik
co prawdą venga ale robi się identycznie.

Swoją drogą pytałem aso ile kosztuje dołożenie tempomatu: 2500zł, dodatkowo nieoryginalny (łopatka koło kierownicy)

Offline flyman

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
[i30] [i30] Dołożenie tempomatu - nowa i30
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Luty 2014, 10:04:44 »
O jaką wiązkę kabli chodzi - pkt. 6?
Czy można prosić o fotkę tej wiązki?
Czy jest ona w kierownicy, czy poza nią?
Czy kupując kierownicę z tempomatem, ta wiązka jest już w komplecie?

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Re: [i30] Dołożenie tempomatu - nowa i30
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Luty 2014, 13:06:11 »
Cytat: "piratez"
Kosz operacji to 300zł za kierownice z allegro razem z tempomatem


Kierownica oczywiście nie ma wbudowanego tempomatu (kiedyś był montowany osobny sterownik tempomatu który sterował przepustnicą poprzez linkę) tylko przełączniki do jego uruchamiania,a sterowanie odbywa się przez sterownik silnika.

Pkt 6 http://hyundai.epcdata.ru/i30/28535/chassis/rulevoe_koleso-5656111/provod_otvod-56991C/  

Zdjęcia wiązki http://ceedclub.ru/forums/index.php?topic=51753.15 zdjęcia 3,4,5

Czy jest w kierownicy czy poza nią http://ceedclub.ru/forums/index.php?topic=51753.15 zdjęcie 6

Czy jest w komplecie z kierownicą: tak

piratez

  • Gość
[i30] [i30] Dołożenie tempomatu - nowa i30
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Luty 2014, 11:15:28 »
Tutaj wiązka w mojej "byłej" kierownicy

fotka 1
fotka 2

taką kierownicę trzeba szukać:

Offline flyman

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
[i30] [i30] Dołożenie tempomatu - nowa i30
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Kwiecień 2014, 13:18:14 »
Mam same panele - czy ktoś może wie, gdzie mogę znaleźć shcemat kabla 56190A6500 (bo chyba takie oznaczenie musi mieć wg schematu)?
Ewentualnie jakie zmiany należy uczynić, by zadziałał ten kabel z panelami (full opcja)?
Oryginalnie miałem kierownicę z radiem, telefonem, komputerem i sterowaniem miękkości wspomagania (fleex)...

OK. Już mam - trochę trzeba pokombinować, ale można to zrobić...
W wolnej chwili napiszę schemacik zmiany kabelka...

Tempomat działa  :mrgreen: (zrobione za 107,- zł. - kupione same panele)...

carver

  • Gość
[i30] [i30] Dołożenie tempomatu - nowa i30
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Kwiecień 2014, 07:46:21 »
Czyli jak dobrze rozumiem, cala automatyka tempomatu jest juz zainstalowana w aucie (w wersji od Comfort wzwyz), wystarczy jedynie dolozyc przyciski sluzace do obslugi tempomatu ?
Ma ktos moze nr czesci wiazki i srebrnych listew z przyciskami ?
Swoja droga ciekawe czy ASO wie o takiej mozliwosci dolozenia tempomatu :)

iskier83

  • Gość
[i30] [i30] Dołożenie tempomatu - nowa i30
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Kwiecień 2014, 09:12:47 »
Cytat: "flyman"
O jaką wiązkę kabli chodzi - pkt. 6?
Czy można prosić o fotkę tej wiązki?
Czy jest ona w kierownicy, czy poza nią?
Czy kupując kierownicę z tempomatem, ta wiązka jest już w komplecie?


Witam, jestem nowy ale przyjrzałem sie temu postowi i mam pytanie:
jak wygląda sytuacja z tempomatem do hyundaia i30 z 2008 roku fabryka Korea?
Spotkał sie juz ktos z takim tematem? Czy duzo jest do modyfikacji czy moze idzie gładko jak jak z nowszymi modelami(było by fajnie), mam bodajże wersje comfort.
Z góry dzieki za wyczerpujące do cna odpowiedzi:)

Toporek817

  • Gość
[i30] [i30] Dołożenie tempomatu - nowa i30
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Maj 2014, 18:26:33 »
hej próbował ktoś tej sztuczki w wersji I i30-tki

Mareek455

  • Gość
[i30] [i30] Dołożenie tempomatu - nowa i30
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Czerwiec 2014, 08:46:07 »
witam, a ja nie miałem wiązki od tempomatu, ale pomógł mi znajomy, tempomat założył , działa lecz nie mam kontrolki. Jakby ktoś potrzebował pomocy od niego to proszę numer 530024124

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[i30] [i30] Dołożenie tempomatu - nowa i30
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Czerwiec 2014, 18:57:37 »

matv

  • Gość
[i30] [i30] Dołożenie tempomatu - nowa i30
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Czerwiec 2014, 16:38:20 »
@iskier83, @Toporek817 mi udało się kupić na allegro przyciski do tempomatu do wersji z 2008. Założyłem je w 20 minut i w prawdzie podświetlają się, ale niestety nie działają. Mam dość dobrze wyposażoną wersję (nie wiem gdzie można dokładnie sprawdzić, który to jest pakiet) i miałem nadzieję, że coś z tego będzie, ale niestety nic :/ Orientuje się ktoś czy może jest jakaś opcja odblokowania tego w komputerze? Wiem, że np w bmw można sporo rzeczy włączyć przez odb ale nie mam pojęcia czy w przypadku hultaja też jest taka opcja.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[i30] [i30] Dołożenie tempomatu - nowa i30
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Czerwiec 2014, 21:27:47 »
Może być tak że masz zwijacz bez obsługi tempomatu (były dwie wersje)
http://hyundai.epcdata.ru/i30/38456/electric/mnogofunkcionalniy_pereklyuchatel-9193411/podushka_bezopasnosti_v_sbore-93490/ , albo brak wiązki od zwijacza do komputera silnika bądź komputer nie ma obsługi tempomatu. W marce Hyundai nie ma opcji aktywacji tempomatu. Wpisz w "szukaj" słowo tempomat i przeczytaj tematy związane też z innymi modelami.

matv

  • Gość
[i30] [i30] Dołożenie tempomatu - nowa i30
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Czerwiec 2014, 08:55:24 »
Cytat: "kosmos2011"
Może być tak że masz zwijacz bez obsługi tempomatu

Sory jeżeli to totalnie głupie pytanie, ale czy gdyby zwijacz był bez obsługi tempomatu to normalne jest, że podświetlanie przycisków tempomatu działa?

Cytat: "kosmos2011"
Wpisz w "szukaj" słowo tempomat i przeczytaj tematy związane też z innymi modelami.

Zanim napisałem poprzedniego posta to już trochę poczytałem, ale nie trafiłem na żadne info o programowaniu stąd moje pytanie. Czy w takim razie jest jakaś opcja sprawdzenia, czy komputer ma obsługę tempomatu? Zgodnie z tym co znalazłem na http://koreacat.ru/ po numerze VIN nie mam CRUISE-CONTROL, więc chyba nic z tego. Jest może opcja sprawdzenia tego jakoś po elektronice, tak jak opisałeś tutaj? Nie ma za dużego sensu kupować kolejnych części, jeżeli się okaże, że po prostu obsługi tempomatu nie ma :)

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[i30] [i30] Dołożenie tempomatu - nowa i30
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Czerwiec 2014, 19:05:40 »
Link z vin nie działa.

W tym dekoderze można sprawdzić wyposażenie samochodu jak wyjeżdża z salonu. Jeśli nie zapłaciłeś za tempomat to go nie wyświetli w spisie.

Jeśli masz sterowanie  od audio z lewej strony kierownicy to zasilanie podświetlenia z taśmy do tempomatu jest pobierane tech samych pinów w zwijaczu. Zwijacze były w dwóch wersjach więc jak masz fabrycznie sterowanie audio z kierownicy to jest właściwy.

Jedyna możliwość sprawdzenia czy ECU ma funkcję tempomatu to odczytanie numeru części komputera (trochę modeli ECU było - patrz link) od kogoś kto tempomat ma założony i porównanie. Oczywiście musi być ten sam silnik i wersja rocznikowa.

http://hyundai.epcdata.ru/i30/38456/engine/elektronniy_blok_upravleniya_dvigatelem-28390C11/elektronniy_blok_upravleniya_dvigatelem-39110/

matv

  • Gość
[i30] [i30] Dołożenie tempomatu - nowa i30
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Czerwiec 2014, 19:40:49 »
Cytat: "kosmos2011"
W tym dekoderze można sprawdzić wyposażenie samochodu jak wyjeżdża z salonu. Jeśli nie zapłaciłeś za tempomat to go nie wyświetli w spisie.
Rozumiem, fabrycznie go nie było więc jasna sprawa.

Cytat: "kosmos2011"
Jeśli masz sterowanie  od audio z lewej strony kierownicy to zasilanie podświetlenia z taśmy do tempomatu jest pobierane tech samych pinów w zwijaczu. Zwijacze były w dwóch wersjach więc jak masz fabrycznie sterowanie audio z kierownicy to jest właściwy.
Tak, audio jest fabryczne więc jest ok :)

Cytat: "kosmos2011"
Jedyna możliwość sprawdzenia czy ECU ma funkcję tempomatu to odczytanie numeru części komputera (trochę modeli ECU było - patrz link) od kogoś kto tempomat ma założony i porównanie. Oczywiście musi być ten sam silnik i wersja rocznikowa.
To będzie meksyk, bo mam wymieniony silnik - mój padł rok temu przy 95000. ECU został oryginalny. Będę próbował jakoś to sprawdzić.

btw. znalazłem jeszcze coś takiego. W sumie jest to instrukcja praktycznie od 0 włącznie kombinacjami przy kontrolkach przy zegarach. Nie miałem jeszcze czasu przyjrzeć się temu dokładnie (może w sobotę nad tym posiedzę, więc jak coś z tego wyniosę do dam znać), ale może komuś się przyda.