Autor Wątek: [Accent LC] Naprawianie purchli/ognisk rdzy  (Przeczytany 6643 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ragnarok

  • Gość
[Accent LC] Naprawianie purchli/ognisk rdzy
« dnia: 18 Grudzień 2013, 21:01:55 »
Biliście się już z rdzą w swoich akcentach? Są gdzieś opisy jak szło? Nie znalazłem podobnych wątków w tym dziale. Chodzi mi o purchle, ogniska rdzy na progach, drzwiach, w sumie wszędzie i metody ich pozbywania się. Mój blaszak z 2004 ma takie purchle na nadkolach tylnych i drzwiach, a jakby poszukać to pewnie jeszcze znajdę. Na razie zająłem się amatorsko częścią prawego nadkola z tyłu i drzwiami i codziennie obserwuję efekty; zostało drugie i już wiem co źle zrobiłem i jak poprawić. Ciekaw jestem jak Wam poszło, głównie interesuje mnie taka naprawdę amatorska próba, tzn. praca w garażach osiedlowych, bez dostępu do specjalistycznych narzędzi czy lakierni i efekty takich prac... Sam nie chcę topić 1500 zł w profesjonalne naprawy nadkoli, zwyczajnie szkoda takiej kasy przy niskiej wartości auta z 2004 r. A amatorskie nie musi być złe :-).

Moje koszty materiałów to na razie jakieś 60-70 zł.
Materiały: papier ścierny, skrobak no i chemia - zachwalany Brunox Epoxy, zmywacz silikonowy, gęsty kremowy podkład i czerwony lakier zaprawkowy pod kolor. Robiłem niedawno, przy temp. ok 10 st, w sumie w trzy dni i na razie się trzyma, choć mam świadomość amatorszczyzny i pewnie za jakiś czas powtórzę to samo miejsce. Tym razem będzie więcej szlifowania i wyrównywania powierzchni dla lepszego efektu... :-).

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Accent LC] Naprawianie purchli/ognisk rdzy
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Grudzień 2013, 21:21:24 »
Tak się to skończyło

 

Szukaj szerzej i na pewno znajdziesz.
Popraw temat : eliminacja oznacza bezpowrotne pozbycie się, rdza w LC "była, jest i będzie". Jedyny sposób na pozbycie się korozji to wycięcie "wrzodu".

Ragnarok

  • Gość
[Accent LC] Naprawianie purchli/ognisk rdzy
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Grudzień 2013, 10:37:17 »
Szukałem 5-6 stron dot. Accenta wstecz i nic. A znalazłem trochę info ale o innych niż Accent modelach Hyundaia. A ciekaw jestem szczegółów napraw najchętniej Accenta w moim kolorze, czerwonego hip hop, jak robić, żeby wyszło dobrze, jakie są efekty np. po pół i roku.

Na razie wiem tyle, że ludzie dzielą się chyba na 2 obozy (i nie tyczy się to tylko naszej marki), jedni chwalą Cortanin drudzy Brunox. Wybrałem Brunoxa, bo wydaje się prostszy do domowych zastosowań, mniej się trzeba narobić. Niestety miałem problem z podkładem, taką gęstą lepką białą mazią - nakładanie trudne, bo się ciągnie jak krówka ciągutka, ciężko to równomiernie rozłożyć na blasze, powstają większe i mniejsze grubości (tu przydałaby się szlifierka z pap.ściernym, bo sam papier nie dawał rady po wyschnięciu, a poza tym szlif papierem nawet najdelikatniejszy i tak powoduje mniej lub bardziej ryski na zdrowym lakierze sąsiadującym), których u mnie troszkę zostało. Niestety na całą operację miałem tylko 3 dni, co i tak w warunkach jakie były jest niewiele.
Pierwszy dzień rano zdrapka, szlif i brunox pędzelkiem + schnięcie 24 godz.
Drugi dzień zmywacz silikonowy (odtłuszczanie), podkład akrylowy (gęsta maź) wypełniający + schnięcie 10-12 godz. (dość szybko zasycha), a późnym wieczorem zmywacz, szlif podkładu (co się dało drobnym papierem) i malowanie - pierwsza warstwa lakieru zaprawkowego w kolorze nadwozia (dość szybko schnącego, muszę przyznać, że mieszalnia się sprawiła i w kolorze i w składzie). Trzeci dzień rano druga warstwa lakieru i gotowe.
Czwartego dnia usunąłem taśmy, sprawdziłem czy wszystko gra i do pracy :). Teraz tylko czekam efektów, bo robota była teraz, przed zimą, będzie sporo syfu na nadkole lecieć ale mam nadzieję, że wytrzyma...

Piszę to trochę po to, aby skonfrontować moje boje może z kimś kto miał podobnie albo jako info dla kogoś kto obawia się takich prostych bądź co bądź napraw w swoim garażu (także wspólnym osiedlowym jak mój, gdy nie ma dostępu do specjalistycznych narzędzi, a są tylko podstawowe). Ja też się z początku obawiałem ale już wiem, że niepotrzebnie  :-) .

Offline kadafi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 301
[Accent LC] Naprawianie purchli/ognisk rdzy
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Grudzień 2013, 14:43:54 »
Tu masz kilka fotek z moich garażowych prac:

http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=961

Tylne nadkola - jak są już parchy to jedynie reperaturka da radę. Są tak zrobione (przynajmniej mój z 2001r) że nie ma prawa nie być tam korozji chyba że zaraz po kupnie i później regularnie ktoś bardzo dokładnie konserwował.

Ja wolę "typowe" rozwiązania - czyli:
reaktywny+ akrylowy lub
epoksydowy + akrylowy
mowa tu oczywiście o podkładach które stosowałem w zależności od stanu naprawianego elementu.

"podkład akrylowy (gęsta maź)" nie bardzo rozumie. Miałeś podkład do rozrobienia ( podkład,utwardzacz,rozcieńczalnik) ?

NieAmator

  • Gość
[Accent LC] Naprawianie purchli/ognisk rdzy
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Grudzień 2013, 15:57:44 »
chłopak zapomniał rozcienczalnika dolać ;) U mnie elantra zakonserwowana Valspar'em prosto od Caterpillara :)

Ragnarok

  • Gość
[Accent LC] Naprawianie purchli/ognisk rdzy
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Grudzień 2013, 14:18:52 »
W instrukcji, którą dostałem z podkładem, nie było nic o rozcieńczaniu podkładu, zresztą nie było takowego w nadesłanym "zestawie naprawczym", którego wszystkie składniki miały być gotowe do nakładania. Szlifowanie papierem tego podkładu/mazi po utwardzeniu zrobiłem wg instrukcji acz niedokładnie, ale pomimo tego wszystko się trzyma i wygląda lepiej niż wcześniejsze purchle. Oby zimę przetrzymało to latem powtórzę już dokładniej. Czasu to zajmuje na szczęście niewiele a koszt jest żaden :-).

W temacie reparaturek - moim zdaniem nie opłaca się, jak samochód wart poniżej 10 tys. Blacharze wyceniali mi takie "poważne naprawy" na ok 1500 zł. (Piaseczno, okolice W-wy). Wartości auta to nie podniesie, a rdza może wyjść w innym miejscu - u mnie np. na drzwiach spora purchel wyszła, którą usunąłem. Reparaturki odpuściłem do czasu aż samodzielne naprawy stracą sens. Jak u sąsiada moich rodziców, który w swoim Renaulcie ma od zewnątrz dziurę w progu, w którą można rękę włożyć i pogrzebać ;-).

Offline kadafi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 301
[Accent LC] Naprawianie purchli/ognisk rdzy
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Grudzień 2013, 07:05:24 »
W moim przypadku naprawa auta  jaką wykonałem była by warta z 50% ceny jego zakupu. Oddanie tego do warsztatu to byłby strzał w kolano. Na szczęście ja robiłem wszystko sam u siebie w garażu.
W moim accencie tylne nadkola już prawie były na wylot zjedzone i tylko eperaturki wchodziły w grę.
Co to za zestaw naprawczy? Możesz podać jego nazwę, składniki?
Jakia kolejność naprawy?

Offline Rdzewiak

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 2
Odp: [Accent LC] Naprawianie purchli/ognisk rdzy
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Sierpień 2020, 15:57:04 »
Chciałbym się podzielić moja receptą na przegniłe nadkola w Accencie z 2005r - gdy już nic nie pomaga...
Siedem lat temu, pisząc tutaj jako Ragnarok, prosiłem o radę jak naprawić rdzę w nadkolach. Próbowałem Brunoxa i inne specyfiki, parę razy podchodziłem do tego ręcznie i nic - rdza za każdym razem postępowała, zaczęła wychodzić też na podwoziu i na karoserii z przodu i na masce. Przejeździłem w stanie jak na zdjęciach przez kilka lat, z czasem przestało przeszkadzać, że każdy się gapi... Auto przechodziło badania diagnostyczne bez problemów aż do tego roku, kiedy to kumpela zahaczyła drzwiami swego auta o moje nadkole i wbiła się parę cm w lewe przegniłe powodując większe straty - tego stacja nie przepuściła.
Żaden blacharz nie chciał się podjąć tej roboty, a mnie żal wydawać 1,5tys. na reparaturki/nową blachę jak rdza atakuje wszędzie i auto właściwie ma teraz wartość jedynie sentymentalną (mam je od nowości :) ).
Gdy już myślałem, że trzeba będzie złomować, udało się - lakiernik zaprzyjaźnionego serwisu wpadł na pomysł ukrycia zgnilizny pod szeroką listwą nadkola. Do tego profilu Accenta 3D pasowała mu tylko listwa z BMW X5 po odpowiedniej obróbce. Dorobione uchwyty pod zderzak z obu stron, bo już zeżarte, wszystko umocowane sztywno wkrętami z nierdzewki. Koszt całości po 300 pln na stronę razem 600 pln. Auto stało 2 tygodnie bo drugą listwę z zamienników ciężko było nabyć (oryginały odpadały z racji 4-5 -krotnie wyższej ceny).
Co by ludzie nie mówili, jestem zadowolony z wykonania i efektu. Pozwoli to na spokojnie używać jeszcze auta podczas poszukiwań nowego i nie wstydzić się na drodze. Pozdrowienia :).
https://i.imgur.com/SvneQJH.jpg
https://i.imgur.com/Z4NyOVf.jpg
https://i.imgur.com/Z8T8PxR.jpg
https://i.imgur.com/r3NhQJ2.jpg
https://i.imgur.com/xnmE4hb.jpg

Offline kitachi

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 9
Odp: [Accent LC] Naprawianie purchli/ognisk rdzy
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Październik 2022, 16:36:41 »
Witam
Pytanie do użytkownika "Rdzewiak" jakie dokładnie to listwy od tego BMW to ciekawe rozwiązanie i może też bym coś u siebie takiego zrobił.
Bedzie dobre, podobne profile, do Accent II LC/Verna Hatchback z 2000 r. ?
Pozdrawiam

Offline acc24

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 143
Odp: [Accent LC] Naprawianie purchli/ognisk rdzy
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Październik 2022, 18:44:44 »
Reperaturka kosztuje 120zł, pryśnij w kolor, przynituj lub przyklej ;)

Ja oddaje swojego do blacharza, jeden z tylnych błotników zaczął kwitnąć, niestety ekonomicznie to wygląda zbyt dobrze ...
« Ostatnia zmiana: 22 Październik 2022, 18:47:43 przez acc24 »

Offline kitachi

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 9
Odp: [Accent LC] Naprawianie purchli/ognisk rdzy
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Październik 2022, 11:35:53 »
Witam
Już raz reparaturki wstawiałem u blacharza. Miały być na 1000% do tego modelu/rocznika. Jednak blacharz powiedział, że musiał "profilować szpachlą bo nie do końca ten profil lub rocznik.
Teraz taka praca to mało sensowna ekonomicznie. Lepiej chyba takie plastiki i jeszcze trochę pojeździ. Poza paroma miejscami (nadkola i progi)  gdzie ruda się wdała technicznie jest ok więc szkoda.
Czy jakieś takie plastiki można dobrać do tego modelu ?
Pozdrawiam