Autor Wątek: [ix35 EL] Czujniki parkowania  (Przeczytany 42434 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Robik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 180
[ix35 EL] Czujniki parkowania
« dnia: 15 Październik 2013, 18:28:50 »
Witam wszystkich uzytkownikow IXow.
Mam pytanie do uzytkownikow wersji wyposazonych w czujniki parkowania.  W mojej wersji comfort jest to jedna z niewielu opcji ktorej mi brakuje. Orientujecie sie moze czy istnieje jakis prosty sposob przelozenia czujnikow z wyzszej wersji na zasadzie podobnej do "dokladki tempomatu"? Na allegro za niewielkie pieniadze mozna kupic zderzak z czujnikami i wiazka pytanie czy mozna to podpiac pod wersje comfort...

Offline Zbyszek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1311
[ix35 EL] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Październik 2013, 19:44:25 »
Robik, chodzi Ci o fabryczną instalację czy uniwersalne? Czujniki można założyć do dowolnego modelu (ASO dysponuje np. takimi, które zakłada do różnych modeli). Owe czujniki pobierają zasilanie ze światła cofania więc wersja nie ma tu znaczenia.

Offline gurszczak

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 219
[ix35 EL] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Październik 2013, 20:04:18 »
Ale pytanie co z komputerem w mojej wersji wskazania są na tablicy z zegarkami pewnie w comforcie tez to już jest ale trzeba by sprawdzić bo czujniki bedą działać ale gdzie pokazywać wskazania?

Co do instalacji uniwersalnych to widziałem zamontowane w ix takie wyglądały strasznie nie były tak jak oryginalne zamontowane na tym czarnym pasie w dolnej części zderzaka tylko na tej w kolorze nadwozia w ASO powiedzieli ze uniwersalne maja inny kat badania czy jakoś tak dziwnie wyglądały tym bardziej ze nie były polakierowane w kolor nadwozia maaassssaaaakkkkkkrrrrraaaaa.

Offline Zbyszek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1311
[ix35 EL] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Październik 2013, 20:22:55 »
Jeśli chodzi o uniwersalne to wskazania będą w zależności od modelu- dźwiękowe lub za pomocą dodatkowego ekranika (sporo droższa opcja). Nie sądzę aby można to połączyć z fabrycznym wyświetlaczem a przynajmniej nie będzie łatwo (o ile w ogóle będzie możliwe). Ja w swoim bolidzie mam te uniwersalne z ASO (sygnały dźwiękowe).

Offline Zibi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 369
[ix35 EL] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Październik 2013, 20:47:51 »
panowie, ja nie wiem, gdzie i od kogo Wy kupujecie te ix'y, mi po prostu wcisnęli na siłę czujnik parkowania, ma on ekranik pokazujący dystans do przeszkody z dokładnością do 0,1m, graficznie pokazuje stan każdego z 4 czujników oraz mówi - niestety po angielsku - jaki jest dystans do przeszkody. Na szczęście gdy dystans jest poniżej 0,3 metra to krzyczy STOP, a to jest tak samo po polsku, jak i angielsku. Czujniki zamontowane są na czarnym pasie zderzaka i są idealnie spasowane. Sam ekranik znajduje się na podszybiu, jest on niewielkich rozmiarów i komponuje się z całością idealnie.

i to wszystko za darmo w AutoGT w Wa-wie na Połczyńskiej dostałem.

Offline Robik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 180
[ix35 EL] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Październik 2013, 20:49:02 »
Zbyszek myslalem o oryginalnym zestawie z "odzysku" zamontowanym tak jak fabryka nakazala czyli w dolnej czesci zderzaka.
Co do mozliwosco zakupu czujnikow alternatywnych to producentow jest sporo, jednak mysle ze rozwiazanie z oryginalnym zestawem najbardziej by mnie uszczesliwilo.
Zastanawiam sie czy jest gdzies dostepny schemat podlaczen czujnikow fabrycznych tak aby byla mozliwosc weryfikacji z ilu niezbednych elementow taki zestaw sie sklada.

Offline gurszczak

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 219
[ix35 EL] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Październik 2013, 20:57:36 »
Cytat: "Zibi"
panowie, ja nie wiem, gdzie i od kogo Wy kupujecie te ix'y, mi po prostu wcisnęli na siłę czujnik parkowania, ma on ekranik pokazujący dystans do przeszkody z dokładnością do 0,1m, graficznie pokazuje stan każdego z 4 czujników oraz mówi - niestety po angielsku - jaki jest dystans do przeszkody. Na szczęście gdy dystans jest poniżej 0,3 metra to krzyczy STOP, a to jest tak samo po polsku, jak i angielsku. Czujniki zamontowane są na czarnym pasie zderzaka i są idealnie spasowane. Sam ekranik znajduje się na podszybiu, jest on niewielkich rozmiarów i komponuje się z całością idealnie.

i to wszystko za darmo w AutoGT w Wa-wie na Połczyńskiej dostałem.


U mnie nic nie mówi tylko wskazania są na komputerze w centrum deski z zegarami wyświetla sie samochód z jakimiś kreskami zaczyna pikac od 1m.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[ix35 EL] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Październik 2013, 21:03:41 »
Trzeba zdemontować tylna lewą osłonę w bagażniku i sprawdzić czy jest tam wolna kostka do podłączenia modułu sterującego czujnikami parkowania. Wiązek było kilka rodzajów w zależności od wyposażenia http://hyundai.epcdata.ru/ix35-tucson/42369/electric/elektroprovodka_pola-9191511/provodka_kuzova-91500/



Na przykładzie i30 na zdjęciu pokazano gdzie jest zamocowany moduł.



W i30 był tylko brzęczyk tak jak na schemacie.



Tutaj http://service.hyundai-motor.com/index.action za opłatą można obejrzeć schematy elektryczne ix35 i wtedy będzie jasne jak co połączyć.

Cytat: "Robik"
Na allegro za niewielkie pieniadze mozna kupic zderzak z czujnikami i wiazka


Czy w cenie jest też moduł.

[ Dodano: 2013-10-15, 21:58 ]
Cytat: "gurszczak"
U mnie nic nie mówi tylko wskazania są na komputerze w centrum deski z zegarami wyświetla sie samochód z jakimiś kreskami zaczyna pikac od 1m.



Offline Zibi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 369
[ix35 EL] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Październik 2013, 10:02:26 »
Cytat: "gurszczak"


U mnie nic nie mówi tylko wskazania są na komputerze w centrum deski z zegarami wyświetla sie samochód z jakimiś kreskami zaczyna pikac od 1m.


czy to ten sam samochód, który pokazuje które drzwi mamy niezamknięte?

Offline gurszczak

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 219
[ix35 EL] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Październik 2013, 10:18:15 »
Nie nie to auto pojawia się w miejscu komputera pokładowego :)

Reg III 9. g. Wymazanie cytatu. tekla

Offline Zibi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 369
[ix35 EL] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Październik 2013, 10:56:49 »
czyli masz wyższą wersję niż Comfort.

Reg III 9. g. Wymazanie cytatu. tekla

Offline gurszczak

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 219
[ix35 EL] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Październik 2013, 11:05:19 »
Cytat: "Zibi"
czyli masz wyższą wersję niż Comfort.


Style.

Offline Zibi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 369
[ix35 EL] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Październik 2013, 17:38:01 »
I wszystko jasne, w niższych wersjach nie uda się zrobić "firmowego parktronica", gdyż mamy inny wyświetlacz.

Reg III 9. g. Wymazanie cytatu. tekla

malowany

  • Gość
[ix35 EL] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Październik 2013, 19:09:52 »
Idzie pewnie, ale trzeba wyświetlacz wymienić i nie wiadomo co jeszcze :P

Reg III 9. g. Wymazanie cytatu. tekla

JAREK G

  • Gość
[ix35 EL] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Październik 2013, 19:24:38 »
Dla mnie całkowicie wystarczający jest dobry czujnik dźwiękowy. Ja nie wyobrażam sobie i nie wiem jak wy to robicie że zamiast przy cofaniu  patrzeć w lusterka ewentualnie z dookoła i przed siebie patrzycie w w ten malutki ekranik  :-P  Jeździłem trochę nissanem qashqaiem z kamera 360 nie mogłem się do tego przyzwyczaić