Autor Wątek: Wymiana łożyska w XG  (Przeczytany 4601 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

EMSI

  • Gość
Wymiana łożyska w XG
« dnia: 30 Maj 2009, 20:15:09 »
Potrzeba matką wynalazców czy jak to się mówi. :) Sypnęły mi się2 łożyska w tylnych kołach. W prawym po rajdzie w Ochotnicy i trasie 1490 km po prostu się rozsypało. Ale do rzeczy- otóż jeśli sypnie się komuś łożysko i dostanie taką samą informację w sklepach motoryzacyjnych całej Polski jak ja - czyli łożyska (łącznie z piastą) nie ma, ani w sklepach, ani w magazynach to polecam rozebrać piastę i wstawić same łożysko. To jest wykonalne. Moje auto jest przykładem.
Rozmiar łożyska to 30x58x50 mm. Opcjonalne (28-30)x(58-60)x(44-50)... Jak się okazało tylko jedna firma posiada takie łożysko. Jest to japoński NTN o wymiarze 28x58x44 i symbolu AU0609 dostępne w sieci sprzedaży firmy Quay. Zamiast płacić 890 złotych za jedno łożysko w salonie, mam 160 za dwa:)

kml

  • Gość
Wymiana łożyska w XG
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Maj 2009, 20:27:11 »
EMSI, to jest znan od dawna opcja ale kiedyś rozmawiałem z człowiekiem który takie rzeczy robi i powiedział, że uskutecznia to tylko w przypadku kiedy jest stary samochód bez części albo naprawdę wyższa konieczność.

Cały zabieg polega na "wytoczniu" piasty, spasowaniu łożyska i zabezpieczeniu pierścieniem seagera. Pytałem o to u siebie i nikt nie chciał wziąć odpowiedzialności tzn powiedzili, że mogą ale jak się coś stanie to nie jest ich sprawa.

Przy okazji cena jak Ci powiedzili osłabia...

IgoReCzeK

  • Gość
Wymiana łożyska w XG
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Czerwiec 2009, 10:29:20 »
Witam. kml, ale cena 890 PLN za oryginalną piastę to nic nowego, pamiętam jak płaciłem kilka lat temu za oryginał do Accenta 750 PLN. Fakt, że obecnie są dostępne już zamieniki za średnio połowę ceny, ale to już inna sprawa. Pozdrawiam Igor.

BartBartez

  • Gość
Wymiana łożyska w XG
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Czerwiec 2009, 10:42:25 »
Cytat: "IgoReCzeK"
cena 890 PLN za oryginalną piastę to nic nowego

Owszem, ale trochę denerwujące jest to, że można kupić orginał w pudełku Kanaco zamiast Hyundaia za mniej niż 1/3 ceny. Kupiłem piastę Kanaco za niecałe 200zł z częściowo zamazanymi numerami OE. Możecie sobie wyobrazić moją minę po zdjęciu starej piasty gdy okazało się, że na niej widniały tak samo zamazane numery OE. Czyli kupiłem za niecałe 200 zł 100% orginał w innym pudełku 8-)

EMSI

  • Gość
Wymiana łożyska w XG
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Czerwiec 2009, 10:10:22 »
Też chętnie bym coś kupił, ale w całej Polsce nic nie znalazłem...

MirekD

  • Gość
Wymiana łożyska w XG
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Czerwiec 2009, 11:45:30 »
Witam! Dołączę się do tematu tych nieszczęsnych łożysk, najtańszy zamiennik jaki znalazłem do XG30 to 470pln za kompletną piastę. Jako że będę na dniach przerabiał tylne piasty zastosuję w nich łożyska kół przednich od fiata UNO (32pln sztuka), wymiary tych łożysk to 30x60x37 nie wymagają przetaczania osi (czego nie chciałbym robić) a jest konieczne w przypadku łożysk NTN. Przetoczenia wymaga jedynie zewnętrzna obudowa. Dla zainteresowanych znalazłem jeszcze jedno łożysko, które nie wymaga żadnego toczenia jest to łożysko do mazdy o symbolu CR1-0678LLCS9NTN, a jego wymiary to 30x58x42 cena około 120pln.Tak że jak widać istnieje jakaś alternatywa dla kompletnej piasty i przy niewielkim wysiłku własnym możliwość zaoszczędzenia kaski.

EMSI

  • Gość
Wymiana łożyska w XG
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Czerwiec 2009, 14:57:10 »
Mirek nie polecam ostatniego wymiaru poniżej 45. Trwałość takiego łożyska znacznie się skróci. Idealne jest 50. Wszystko co poniżej to już uszczerbek na żywotności. mam możliwość dostania łożyska 28x58x44 jakbys był zainteresowany. PS. Chyba się nie chwaliłeś na forum swoim XG. A ja bym chętnie popatrzył.

kkuz

  • Gość
Wymiana łożyska w XG
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Czerwiec 2009, 18:53:05 »
Tylna piasta w Top Serwis (http://www.top-serwis.com) kosztowała mnie ok. 400 zł. Była w oryginalnym pudełku Huyndai Mobis. Sprawuje się bardzo dobrze. Wcześniej kupiłem tarcze na przód - też znacznie taniej niż w ASO. Mogę polecić to miejsce. Oni twierdzą że mają te części taniej bo importują je bezpośrednio z Korei. Byłem tam na miejscu, widziałem całe regały tych części więc może to i prawda. Polecam dzwonić, nie patrzyć na to co jest na stronie (bo jest kiepska) i targować się bo schodzą z ceny. Ostatnio kupiłem też u nich łożysko Kanaco na przód za 170 zł (bo oryginalne miały być dopiero za miesiąc).

MirekD

  • Gość
Wymiana łożyska w XG
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Lipiec 2009, 06:56:09 »
Mimo wszystko spróbuję zastosować te łożyska od UNO, trwałość nawet jak wytrzyma 20 tysięcy to i tak dobrze za taką cenę ale myślę, że przejedzie dużo więcej. Co do pochwalenia się moim "tapczanem" zamieszczę foto jak zrobię.

MirekD

  • Gość
Wymiana łożyska w XG
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Lipiec 2009, 23:00:58 »
No i zrobiłem tą piastę. Przeróbka oryginalnej piasty nie wchodzi w rachubę ponieważ jest to jedna całość nie do ugryzienia. Konieczne było wykonanie całej zewnętrznej części piasty. Jest O.K. fatyczna szerokość łożyska z oryginału, po odjęciu szerokości dodatkowych uszczelnień jakie tam występują, to 42mm więc ubytek 5mm w przypadku zastosowania łożyska od UNO nie ma aż takiego wielkiego znaczenia. Reasumując posiadam teraz w pełni rozbieralną piastę z tanim i łatwym do wymiany łożyskiem, koszt to trzy godziny pracy zaprzyjaźnionego tokarza + cztery godziny (demontaż i montaż) pracy własnej, druga piasta "robi się" w wolnej chwili i będzie sobie czekać na półce.
Dla zainteresowanych mogę zamieścić rysunek.