Autor Wątek: Komputer a przy okazji antena i "bimbaj"  (Przeczytany 1726 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ociec

  • Gość
Komputer a przy okazji antena i "bimbaj"
« dnia: 17 Maj 2009, 16:20:25 »
Ponieważ było wiele pytań /pozdrowienia dla Cendry :lol: / gdzie znajduje się komputer w naszych S-Coupe a akurat grzebałem w autku w tych okolicach, więc opisze jak go wyjąć.

Komputer znajduje się pod deską rozdzielczą nad nogami kierowcy. Do demontażu potrzebujemy wkrętak krzyżowy i klucz 12 mm /najlepiej nasadowy/ i opcjonalnie klucz 10 mm nasadowy z przedłużką.



W tym celu musimy zdemontować osłonę przykręconą 4 wkrętami



Odpinamy kostkę od regulatora ustawienia świateł - wciskamy zaczep z jednej strony i obracamy kostkę w drugą:



następnie wypinamy linkę otwierania maski - wysunąć pancerz z mocowania, odciągnąć dźwignię i obracając linkę wyjąć ją z mocowania - wychodzi tylko w jednym położeniu przez nacięcie.
Następnie demontujemy boczną osłonę /3 wkręty - 2 pod klapką, 1 z tyłu/



Teraz demontujemy podstawę przekaźników oraz podstawę bezpieczników - wykręcamy po dwie śruby, jeśli nie da rady wkrętakiem to nasadka 10 mm.




Na powyższych zdjęciach nad bezpiecznikami widać złącze diagnostyczne natomiast z boku przekaźników przykręcony jest "CHIME BELL" czyli ten sygnał przypominający o włączonych światłach po otwarciu drzwi - jeśli kogoś on denerwuje wystarczy wypiąć kostkę ;-)
Rozpinamy wszystkie kostki /nie ma obaw każda jest inna i pasuje w jednym położeniu, tak że nie będzie problemu żeby połączyć z powrotem/ i odchylamy wiązkę z podstawami bezpieczników i przekaźników na bok



i już w głębi widać wiązkę podpiętą do komputera



odchylamy tą metalową dźwignię i wypinamy kostkę od komputera lekko ją obracając - przy podłączaniu nie używać siły chwilę pomanewrować aby występ na końcu kostki trafił na swoje miejsce, później już idzie bez oporu.




Teraz odkręcamy te dwie śruby na dole komputera widoczne na powyższym zdjęciu kluczem 12 mm i wyciągamy komputer ciągnąc do dołu.



składamy oczywiście w odwrotnym kierunku. Wyjęcie komputera z robieniem zdjęć zajęło mi ok 30 min.

Przy okazji w słupku nad podstawą bezpieczników znajduje się złącze anteny



Gdyby komuś przyszło wymieniać antenę /na dachu dwa wkręty/ musi zdemontować tą boczną osłonę i po rozłączeniu przewodu anteny niech przymocuje do tej części co wchodzi w słupek jakiś drut lub sznurek i dopiero wyciąga antenę. Do tak przeciągniętego przez słupek sznurka zamontować końcówkę nowej anteny i przeciągnąć ją do środka - ja tego nie zrobiłem i męczyłem się prawie dwie godziny aby złapać końcówkę anteny która gdzieś się zawijała w profilu słupka /strasznie nie wygodne dojście i cała dłoń pokaleczona o krawędzie blach/. Czasami trzeba zdjąć poszycie ze słupka wewnątrz - mi udało się w jednym aucie bez zdejmowania w drugim przewód anteny zaczepiał o kołek mocujący poszycie.

Życzę powodzenia

psy si tec

  • Gość
Komputer a przy okazji antena i "bimbaj"
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Maj 2009, 17:17:20 »
ja antene potraktowalem kątowką..hehe...minuta roobty...

ociec

  • Gość
Komputer a przy okazji antena i "bimbaj"
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Maj 2009, 17:44:02 »
Jeśli się nie chce oryginału to można i tak :-P . Jakbym zrobił tak jak napisałem to 5 min i miałbym wymienioną tą antenę :evil:

mihu_24

  • Gość
Komputer a przy okazji antena i "bimbaj"
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Maj 2009, 17:49:30 »
A ten "bimbaj" to chime bell?

Dobre <rotfl>

Cendra

  • Gość
Komputer a przy okazji antena i "bimbaj"
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Maj 2009, 14:32:59 »
dzięki wielkie za szczegółowy opis :!: mam nadzieję, że nie będę musiał z niego korzystać, bo wpadłem na inny trop...

SPRAX

  • Gość
Komputer a przy okazji antena i "bimbaj"
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Maj 2009, 20:15:58 »
A powiedzcie czy do scoupe można podpasić jakąś antenę elektryczna (jak kto woli automatyczną) z jakiegoś innego auta? Robił już to ktoś?