Autor Wątek: [Elantra XD] [Elantra XD] Hałasujące zawieszenie  (Przeczytany 15173 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ampilodz

  • Gość
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Sierpień 2013, 17:28:48 »
Tak więc po ciężkich bojach weekendowych zakończonych rozbiórką zawieszenia pragnę podzielić się całkiem nowym doświadczeniem w moim przypadku a znanym z opowieści o fiatach 125 p i polonezach z dokładanymi piórami resorów tylnej osi w celu zwiększenia ich nośności. Tutaj poprzedni właściciel (miał hak co daje odpowiedz na pytanie "po co?") zamontował na amortyzatorach pod osłonami (przez co było to niewidoczne" przekładki z iście zajebiście twardej gumy przez co skrócił zakres pracy amortyzatora. Mniemam, że w jego przekonaniu miało to pozwolić ciągać cięższą przyczepę jednak ...nie pomagało i gdy na nierównościach auto dobijało amortyzatory to właśnie takie cuda tworzyły ów głuche walenie w zawieszeniu...po pozbyciu się tego ponownym sprawdzeniu poduszek zmontowaniu i przejażdżce po wertepach nastała.... cisza.... moj zatem blad ze dokładniej nie zajrzałem pod osłonę i ma racja z pozostalymi gumami bylo ok:) piszę to ku przestrodze, bo może ktoś inny znajdzie takie cuda w swoim aucie. Dzięki wszystkim za podsuwane rady i części do sprawdzenia.

mcdrive

  • Gość
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Sierpień 2013, 21:21:50 »
te gumy tez miałem do wymiany z tyłu i pewnie z przodu też , ale to olałem bo zadużo roboty (śruby zapieczone) i wymieniłem tylko łaczniki i juz nic nie stuka (pomijajac amortyzatory i cała belke ale stukanie nie było przez to)

Ampilodz

  • Gość
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #17 dnia: 07 Sierpień 2013, 08:35:01 »
mcdrive te gumy nie były fabryczne  :mrgreen: to były stosiki gumowych, twardych plasterków o grubości 10 mm, które były ułożone jeden na drugim po 10 sztuk i sklejone dookoła taśmą klejącą - fabryczne to to nie było:) dziwna wizja poprzedniego właściciela, dobrze, że nic się innego nie uszkodziło przez to.

Remik_NS_WP

  • Gość
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Październik 2013, 19:26:55 »
A co sądzicie o amortyzatorach przednich firmy Starmann Germany? Albo jakie polecacie w przyzwoitej cenie?

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #20 dnia: 28 Październik 2013, 21:54:53 »
Cytat: "mcdrive"
ale to olałem bo zadużo roboty (śruby zapieczone)


Używa się szlifierki, tnie śruby, kupuje nowe (są dostępne), wymienia tuleje i gotowe. Chyba, że jeszcze nie jest tak źle. Ale jeśli właśnie chodzi o dostępność to katalog w dłoń lub prośba o pomoc i nawet sam znajdę numery części, wchodzisz na stronę fox-rzeszów, szukasz a nawet jak nie znajdziesz to piszesz na maila i podajesz numer katalogowy. W odpowiedzi na 95% dostaniesz z mniejszym/większym okresem oczekiwania (do max. 2 tygodni) szukaną część.

Ampilodz

  • Gość
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #21 dnia: 16 Styczeń 2014, 08:43:16 »
Odgrzeje trochę kotleta. Po usunięciu stukania w tylnym zawieszeniu minęło trochę czasu na magicznych polskich drogach miejskich i przychodzi czas na przód. Dowcip pojawia się, że pojechałem do mechanika, zostawiłem auto a on dzień później dzwoni, że nie znalazł nic do wymiany. pojechałem na stację diagnostyczną - nic nie wyszło, amortyzatory sprawne gumy sprawne nawet niesparciałe. Problem polega na tym iż gdy wsiadam do auta i rano jadę (jak samochód jest zimny słychać to wyraźnie) po nierównościach jak progi itp to strasznie mi wali w przednim lewym kole. Odgłos przypomina walenie gumowym młotkiem w metalowy kloc (głuchy dźwięk). Poszukuje porady co oprócz elementów gumowych to może być czy może być wybite samo łożysko w górnym mocowaniu, czy może to być przegub czy może to być sam amortyzator w wewnątrz (jest sprawny nigdzie nie wylewa ani nic...) Stukanie pojawia się tylko przy pionowych nierównościach, po przejechaniu jakiegoś kawałka trochę cichnie ale nie znika.

Za wszelkie podpowiedzi będę wdzięczny.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #22 dnia: 05 Czerwiec 2014, 12:19:43 »
U mnie nigdy przez 2 lata nie stwierdzono problemu z przednim zawieszeniem a stukało na poprzecznych zawsze.
Sprawa stała się jasna gdy zdemontowałem kolumnę i zapobiegawczo chciałem wymienić poduszki amortyzatorów z przodu bo były lekko popękane na obwodzie a całe zawieszenie od dołu już zrobiłem. Wszystko - łączniki, gumy drążka , nowe wahacze, poduszki zawieszenia silnika.
Jak się okazało poduszka na łożysku miała już porządny luz obwodowy i dzięki temu podczas pracy amortyzator przenosił wibracje na budę a kolumna miała luz zawsze niezależnie jak sztywne były elementy trzymające do wahacza.
Powodem może być też luz na łożysku - ale wyło by podczas jazdy i skrętów pod obciążeniem. I pozostaje jeszcze element wykonawczy skrętu - maglownica. Jeśli masz luz na listwie - zawsze będzie tłukło. Wystarczy odłączyć końcówkę drążka od zwrotnicy i ruszając w poziomie i pionie zobaczysz czy luz jest już taki żeby wywoływał stukanie.
Póki nie cieknie - nie warto się tym przejmować bo koszt regeneracji to ok. 700zł minimum. Nie sprawdzaj tego kręcą kierownicą na postoju bo jeśli masz jakikolwiek luz np. na drążku, końcówce, poduszkach, tulejach wahaczy - zafałszuje to diagnozę.
Warto też sprawdzić przegub krzyżakowy na dole kolumny łączący się z w wypustem na maglownicy; dokręcić śruby spajające i słuchać czy tam nie ma luzu.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #23 dnia: 12 Czerwiec 2014, 10:48:31 »
Robiłem. Nie pomogło. Póki jest luz na maglu - zawsze będzie tłuc.