Autor Wątek: [Santa Fe CM] Zasada działania napędu 4x4  (Przeczytany 9929 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

djmcg

  • Gość
[Santa Fe CM] Zasada działania napędu 4x4
« dnia: 18 Październik 2014, 08:02:34 »
Witam.
Poczytałem instrukcję dot napędu jednak chciałbym dopytać szczególnie przed zimą.
Czy gdy przy wyłaczonym przycisku 4WD lock i utracie przyczepnosci przednich kół np na sniegu napęd tylni się dołączy czy musze mieć właczony przycisk 4wd by tylni napęd się dołaczył?

Offline volcan

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 540
    • http://www.prace-geologiczne.pl
Re: [Santa Fe CM] Zasada działania napędu 4x4
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Październik 2014, 09:48:02 »
Dołączy się automatycznie. Włączenie trybu 4WD Lock blokuje napęd na 4 koła (na stałe go zapina) - działa to do określonej prędkości (chyba 40 km/h) - potem i tak napęd na tył się odłącza.

Miłek25

  • Gość
[Santa Fe CM] Zasada działania napędu 4x4
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Październik 2014, 19:41:46 »
Jest dokłądnie tak jak mówi Volcan. Przy wyłączonym przycisku komputer rozdziela moment obrotowy pomiędzy koła w przypadku utraty przyczepności. Jeśli wciśniesz przycist 4 WD lock i zablokujesz napędy to i tak powyżej 35-40 km/h się napedy zacznął rozłączać by przy około 45 km/h się rozłączyć.

djmcg

  • Gość
[Santa Fe CM] Zasada działania napędu 4x4
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Październik 2014, 10:33:00 »
Ok dzieki z potwierdzenie.
Czekam na śnieg i zobaczymy jak napęd 4wd sie sprawuje w zimie.

[ Dodano: 2015-01-10, 15:50 ]
Chciałbym jeszcze dopytać
Czy jak włacze napęd to jaki podział mocy jest przód tył i czy mogę cały czas jezdzić z załączonym napędem w zimie
Czy załączenie napędu blokuje mechanizm różnicowy(wszystkie koła ciągną równą mocą)
?

Offline zacharo

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
[Santa Fe CM] 4x4 przy wyłączonym napędzie
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Sierpień 2017, 20:17:11 »
witam
ostatnio stwierdziłem że w moim sandku w miarę wzrastania szybkości pojawia się dziwny dzwięk
im szybciej jadę tym jest bardziej głośny . Sprawdziłem łożyska i wszystko jest ok . Przy sprawdzaniu łożysk stwierdziłem że przy obracaniu kół obraca sie wał napędowy mimo wyłączonego napędu na 4 koła ,czy to jest normalne . moim zdaniem powinien sie obracać dopiero wtedy kiedy załączę 4x4 .

Offline zicer1977

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
[Santa Fe CM] Zasada działania napędu 4x4
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Sierpień 2017, 20:49:57 »
W Santa Fe CM 4WD wał pędny kręci się cały czas. Tył jest dołączany poprzez sprzęgło typu haldex, które znajduje się na przodzie mostu tylnego.

Offline Lechoniewicz

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 20
[Santa Fe CM] Zasada działania napędu 4x4
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Sierpień 2017, 22:24:18 »
Najprawdopodobniej padło Ci łożysko w elektromagnesie, tak jak u mnie. Wyło jak startujący samolot. Wał będzie się obracał cały czas, gdyz w tylnym możscie jest elektromagnes, który zapina tylny napęd poprzez wiskozę. Tutaj jest to fajnie pokazane



Mnie wymiana łożyska kosztowała 200zł razem z łożyskiem. elektromagnes jest taki sam w sm i cm, różni sie tylko przyłączem do wału napedowego