Autor Wątek: [Santa Fe CM] Wskaźnik temperatury silnika  (Przeczytany 4666 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zolw

  • Gość
[Santa Fe CM] Wskaźnik temperatury silnika
« dnia: 30 Maj 2016, 21:27:13 »
Witam

Dziś jak trochę przycisnąłem swojego Santa fe 2006 2.2 CRDI to zauważyłem że wskazówka od temperatury silnika wariuje tzn wzrasta do czerwonego pola i auto traci moc, obroty spadają. Po chwili wskazówka szybko spada do mniej więcej połowy i auto odzyskuje moc. Za chwile znowu wzrasta po czym spada i tak w koło. Dzieje się to bardzo często w krótkim okresie czasu.

Moje pytanie czy to uszkodzony jest czujnik temperatury czy termostat? Jeśli czujnik to jak go wymienić ?

Dziekuje za pomoc

Offline wtom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 365
[Santa Fe CM] Wskaźnik temperatury silnika
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Maj 2016, 21:41:09 »
raczej termostat padaka. reakcja na przegrzanie prawidłowa, komp obniża moc aby silnik oszczędzić. lepiej wymień termostat bo przegrzewanie silnika nie jest wskazane  :-P . czujnik oczywiście tez warto sprawdzić ale jego zachowanie raczej nie zależałoby od tego jak jedziesz.

zolw

  • Gość
[Santa Fe CM] Wskaźnik temperatury silnika
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Maj 2016, 08:11:03 »
Wskaźnik temperatury zmienia swoje położenie dośc szybko. Czy to nie wskazywało by na czujnik? Myślałem że jak uszkodzony był by termostat to wahania wskaźnika były by wolne.

Offline wtom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 365
[Santa Fe CM] Wskaźnik temperatury silnika
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Maj 2016, 18:03:32 »
ale zmienia ci położenie po rozgrzaniu silnika czy odrazu? zapnij miernik wskazówkowy (omomierz) na czujnik i zobacz czy w takim samym tempie zmienia się rezystancja. jeśli nie, to nie jest to czujnik. w czasie jazdy termostat (temperatura) szybko reaguje jak jest uszkodzony

zolw

  • Gość
[Santa Fe CM] Wskaźnik temperatury silnika
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Maj 2016, 22:12:44 »
klopot pojawia się dopiero po rozgrzaniu silnika. Sprawdzę czujnik miernikiem tylko głupie pytanie gdzie szukać czujnika ?

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Santa Fe CM] Wskaźnik temperatury silnika
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Maj 2016, 22:30:13 »
Zolw dodaj tag tematu [Santa Fe CM] wg. poniższej instrukcji.

Trzeba kliknąć po prawej stronie postu na „EDYTUJ” i następnie:



Cytat: "zolw"
gdzie szukać czujnika ?

 
W pokrywie termostatu.


zolw

  • Gość
[Santa Fe CM] Wskaźnik temperatury silnika
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Czerwiec 2016, 23:02:02 »
Byłem w warsztacie. Mechanicy wymienili termostat i sprawdzili czujnik temperatury. Dziś przejechałem 400 Km po autostradzie i było wszystko dobrze - wskaźnik temperatury zachowywał się poprawnie. Nagle silnik przeszedł w tryb awaryjny i wskazówka znowu zaczęła szaleć po czym zagotowało wodę. Czy to już ewidentnie świadczy że kłopot jest z uszczelką pod głowicą ? Dodam że korek od chłodnicy też był wymieniany

Offline wtom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 365
[Santa Fe CM] Wskaźnik temperatury silnika
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Czerwiec 2016, 09:01:30 »
raczej tak, ale nie koniecznie. sprawdź czy węże są twarde po rozgrzaniu, może masz coś z chłodnicą (np. zamulona, zakamieniona).

Offline Paqel

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
[Santa Fe CM] Wskaźnik temperatury silnika
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Sierpień 2017, 12:56:11 »
Zolw Możesz napisać jak zakończył się Twój problem.
Mam identyczne objawy  :-|