Autor Wątek: [Terracan] Pluje z rury wydechowej - EGR?  (Przeczytany 18007 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

barzuc

  • Gość
[Terracan] Pluje z rury wydechowej - EGR?
« dnia: 21 Maj 2013, 22:17:52 »
Od 2 dni zaobserwowałem dziwny objaw w moim autku - niestety tylko z efektu widocznego na kostce przed domem a sytuację kiedy to powstaje poskładałem z opowieści szczegółów tego co robi moja małżonka.

Otóż po odpaleniu zimnego silnika (nic się nie dzieje), po tym jak pochodzi 30sek-1min. (cofnięcie 15-20m, zawrotka, cofnięcie kolejne 10-15m) zgasi się go i odpali ponownie po krótkim czasie (może 2-3 min - czas na powrót do domu po dziecko, wpięcie fotelika) to "splunie" z rury wydechowej. Skąd pewność, że to właśnie wtedy pluje - miejsce powstawania rozbryzgu (nie tam gdzie stoi zaparkowany a tam gdzie małżowina zatrzymuje się żeby malude zapakować - czyli tuż przed drzwiami).
To "splunięcie" jest wielkości około 20 cm długie i 10 cm szerokie (taki rozbryzg). Nie jest to raczej olej ani ropa, bardziej sadza czy coś smolistego raczej nie płynne ale też nie całkowicie suche, bo rozbryzg na kostce betonowej po przetarciu butem rozmazuje się (nawet po kilu godzinach - olej, ropa itp. od razu wsiąka w beton i rozmazać się go nijak nie da).

Jedyne co ostatnio zrobiłem - wymieniłem filtr powietrza (poprzedni był delikatnie mówiąc - zawalony). Innych problemów nie zauważyłem (nie kopci, spaliny przejrzyste, lekko tylko "pachnące" dieslem... stan płynów - olej i chłodnicy - nie zmienia się, pod samochodem sucho i czysto - odprowadzenie wody ze skraplacza klimy pomijam, bo z tego przez kilka minut potrafi prawie że ciec). Podejrzewam zawalony zawór EGR, który się otwiera (albo i nawet został w jakiejś pozycji), a że nie zdąży przepalić bo zaraz jest gaszony silnik - to przy odpaleniu wypluwa sadzę.
Co sądzicie o moim podejrzeniu, czy może macie jakiś pomysł zanim zacznę grzebać?

P.s. przeszukałem forum i archiwum, ale nie znalazłem niczego pasującego.

barzuc

  • Gość
[Terracan] Pluje z rury wydechowej - EGR?
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Maj 2013, 11:29:12 »
Leszek_S., a wiesz, że tak jest :D
Raczej "langzam langzam" ale nie ze względu na spalanie a to gdzie jeździmy - za bardzo nie ma gdzie się rozpędzić - niby poza miastem ale w sznurku, który zwykle w porywach jedzie 90km/h + typowo miasto (światła, korki i inne atrakcje)... a jak już wyskoczę gdzieś na 2 pasy - to zbyt krótki odcinek żeby zdążył wypalić.
Do tego przez ostatni czas raczej krótkie i odcinki (takie 8-20km w jedną stronę, wysiadka i powrót).
Poza tym przy automacie to na prawdę trzeba się postarać żeby przekroczył 3,5 tysiąca obrotów na dłuższą metę (to już okolice licznikowego 140 km/h)... chwilowo można go tylko "wcisnąć" (to i 2 biegi potrafi zredukować, podciągnie obroty wysoko, ale jak się skończy mocno przyspieszać to już się uspokaja).

Czyli jednym słowem zakasać rękawy i EGR-a wyczyścić albo najlepiej zaślepić w ogóle jak to zrobił boob tutaj (szkoda że instrukcji nie ma): [Terracan] Zaślepienie EGR

felkner

  • Gość
[Terracan] Pluje z rury wydechowej - EGR?
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Maj 2013, 12:07:46 »

felkner

  • Gość
[Terracan] Pluje z rury wydechowej - EGR?
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Maj 2013, 12:27:58 »

barzuc

  • Gość
[Terracan] Pluje z rury wydechowej - EGR?
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Maj 2013, 13:36:18 »
Cytat: "Leszek_S."
Jak będziesz go czyścił to najpierw zrób zdjęcie z podniesioną maską i zaznacz, gdzie on jest... potem jak go wyjąć odkręcając poszczególne śrubki itd... może sam to zrobię, bo tak jak mówię, czasem zakopci na czarno, szczegolnie na 3-ójce jak mu daję we wtryski :mrgreen:


Jak się zabiorę i zrobię - to postaram się zrobić "instrukcję" jak do wymiany filtra kabinowego :)

Co do zaślepiania - na razie spróbuję wyczyścić i zobaczymy :) Może się porwę na zaślepienie :)

felkner, jestem ciekawy jakie będą efekty (oprócz przyrostu mocy) w dłuższym okresie czasu. Daj znać tu lub w wątku który założyłeś.

felkner

  • Gość
[Terracan] Pluje z rury wydechowej - EGR?
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Maj 2013, 13:48:06 »