Autor Wątek: [Lantra J2] Smród spalonego plastiku i nienaturalne gorąco s  (Przeczytany 5959 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kapri

  • Gość
Witam wszystkich, to mój pierwszy post i mam nadzieję, że dobrze trafiłam i że nie zdublowałam tematu. Mam hyundai'a Elantre z rocznika 2000 (Elantra II GLS), benzyna, automat. Kupiłam używanego i bitego, po czym wymienione było w nim praktycznie wszystko (poza silnikiem); ostatnio wymieniłam w nim akumulator. Zdawało się, że będzie chodzić już dobrze, ale niestety kilka dni temu wracałam do domu z pracy (20 minut drogi) i po około 5 minutach wyczułam zapach topiącego się plastiku czy kabli izolacyjnych. Zapach zaczął się nasilać i po dotarciu do domu (nawet zastanawiałam się czy dojadę) ten smród już tak buchał z pod maski, że zaczęło mnie to poważnie niepokoić. Po ok. 20 - 30 minutach od przyjazdu poszłam zajrzeć pod maskę to uderzyło mnie takie gorąco że prawie ją puściłam, a podpórka maski była tak gorąca że poparzyłam sobie palce. Sprawdziłam wszystkie płyny (są ok), jest woda w systemie chłodzącym, wszystkie paski są całe i sprawne (wymieniane 4000 km temu). Wiatraki tez się obracają. Auto było u mechanika pod koniec stycznia i już miało być "OK" ale ewidentnie nie jest ok. Jakieś podpowiedzi zanim znów wydam majątek na mechaników i części? :(

ed. ort w tytule. tekla

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Lantra J2] Smród spalonego plastiku i nienaturalne gorąco spod maski
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Maj 2013, 21:43:12 »
Dwie sprawy. Po pierwsze jaką masz temperaturę pracy silnika ? Wskazówka na środku ? Ewidentnie silnik się przegrzewa albo wiązki tak zostały położone po naprawie, że leżą gdzieś na kolektorze lub w pobliżu wydechu. uruchom silnik i zobacz czy włączają Ci się wentylatory ?

Kapri

  • Gość
[Lantra J2] Smród spalonego plastiku i nienaturalne gorąco spod maski
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Maj 2013, 23:01:41 »
wskazowka jest na srodku - niestety nie koniecznie oznacza to cokolwiek, poniewaz wskazowka mimo, iz owszem porusza sie, nie pokazala mi kiedy mialam wyciek w systemie chlodzenia i ZERO wody, i wtedy to dopiero sie silnik przegrzewal. dlatego kompletnie tej wskazowce nie ufam, nie sadze ze ona pokazuje prawdziwa temperatue silnika ;) (przepraszam za brak polskich znakow)

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Lantra J2] Smród spalonego plastiku i nienaturalne gorąco spod maski
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Maj 2013, 07:35:23 »
No to jeśli silnik się przegrzewa a UPG jeszcze cała to sprawdzić czujnik temperatury wskazówki, termostat. Jak wygląda chłodnica i przewody ? Jest na dole chłodniejsza niż u góry ? Przewody są ciepłe czy tylko letnie ?

Kapri

  • Gość
[Lantra J2] Smród spalonego plastiku i nienaturalne gorąco spod maski
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Maj 2013, 22:13:30 »
Cytat: "Złośnik"
No to jeśli silnik się przegrzewa a UPG jeszcze cała to sprawdzić czujnik temperatury wskazówki, termostat. Jak wygląda chłodnica i przewody ? Jest na dole chłodniejsza niż u góry ? Przewody są ciepłe czy tylko letnie ?


ok, w tym momencie wymieklam... nie mam bladego pojecia co to UPG ani gdzie to znalezc :(

chlodnica i przewody wygladaja normalnie, nie ma zadnych widocznych wyciekow z systemu chlodniczego, nie dotykalam od obu stron, wiec musze pojsc podotykac. sprawdzilam wczoraj za to wiatraki, nie wiem jak szybko powinny sie one obracac, ale w ogole sie obracaja. Podjechalabym tym autem do mechanika ale boje sie ze sie zapale a nie bardzo mam kase zeby je holowac :(

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Lantra J2] Smród spalonego plastiku i nienaturalne gorąco spod maski
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Maj 2013, 22:51:03 »
UPG-uszczelka pod głowicą. Jeśli gorąca była podpórka pod maskę silnika to problem leży po stronie chłodnicy. Na zimnym silniku odkręć korek od chłodnicy i sprawdz czy da sie uzupełnić  płyn chłodniczy ( nie wody tak jak napisałaś powyżej).
W zbiorniczku wyrównawczym płynu chłodniczego sprawdz czy nie ma oleju.

Kapri

  • Gość
[Lantra J2] Smród spalonego plastiku i nienaturalne gorąco spod maski
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Maj 2013, 23:33:08 »
Dzieki Kosmos, zaraz po powrocie do domu zajrze i napisze co tam znalazlam.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Lantra J2] Smród spalonego plastiku i nienaturalne gorąco spod maski
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Maj 2013, 01:24:30 »
Wentylatory nie mają się obracać bo je ręką obracasz. Mają się same włączać i obracać chłodząc płyn w chłodnicy.

Hants

  • Gość
[Lantra J2] Smród spalonego plastiku i nienaturalne gorąco spod maski
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Maj 2013, 23:11:17 »
Żadnych rąk przy wentylatorach :!:  :!:  :!:

Wiem, ze w Lantrze po wyłączeniu silnika się nie włączą, ale np u mnie - potrafią.

Korek od chłodnicy też odkręcaj na zimnym silniku.