Forum > Lantra
[Lantra J2] Wymiana przegubu
radeek23:
Witam,w lipcu,podczas rutynowego przeglądu diagnosta odkrył,że guma osłaniająca przegub zewnętrzny jest niemal przecięta na pół-podejrzewam że coś ostrego wpało mi pod koła,tudzież wjechałem w jakąs gałąź,nieważne. Mechanik założył mi nową gumę,jednak nie wpadłem na to,żeby przegub rozkręcić i przeczyścić.Mechanik też mi tego nie zasugerował. Na pierwsze stuki nie przyszło mi długo czekać-dzisiaj definitywnie przyszedł czas wymiany,do którego przymierzałem się całą zimę :mrgreen:
Z racji tego,że mam kilka dni wolnego postanowiłem spróbować zrobić to sam. Poluzowałem tę śrubę kluczem 32',dkręciłem koło,podniosłem lewarkiem i....no właśnie i mam problem. Na różnych forach czytałem,że często wystarczy skręcić kołami maksymalnie i przegub powinien wyjść.Niestety z tego co widze to niemożliwe. Próbowałem wybić sworzeń wachacza,udało mi się jedynie odkręcić nakrętkę,sworzeń ani drgnie.Ma ktoś pomysł jak go wybić,ew. co zrobić,żeby w miarę szybko wyjac przegub? Jak wybić przegub z osi i ząłożyć nowy to już wiem,problem mam jedynie z wyjęciem go z piasty.
jestem laikiem,ale mam czas i chęci żeby spróbować to zrobić samemu,dlatego za komentarze typu "po co się bawisz,daj to mechanikowi" serdecznie dziękuję. Zależy mi na realnej pomocy.Pozdrawiam
kosmos2011:
A rozwiązanie dotyczące sworznia wahacza było tak blisko aż trzy tematy niżej http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3269&p jednak daj to mechanikowi.
Złośnik:
Są dwa sposoby. Albo wybicie sworznia ze zwrotnicy albo odkręcenie amortyzatora od zwrotnicy. Spróbuj to drugie a jak nie to kup widelec-ściągacz do sworzni kulistych.
Hants:
--- Cytat: "radeek23" ---"po co się bawisz,daj to mechanikowi" serdecznie dziękuję.
--- Koniec cytatu ---
Na tym forum NIKT Ci nie udzieli takiej odpowiedzi.
Co do wyjęcia przegubu, to najprosciej o ile pamietam, bedzie odkręcić dwie sruby trzymające dolną część amortyzatora, delikatne odgięcie i skręcenie piasty. Uwazaj jednak na przewód hamulcowy - ten nie powinien być zbytnio szargany. Pokombinuj z róznymi kątami - przegub powinien wyjść z minimalnym zapasem luzu. Ale wyjdzie na 100% - bo pamietam, ze sam to robiłem jakies 7 lat temu w Lantrze
Przy wyciąganiu go ze skrzyni - uważaj na małego klipsa C - nie zgub go!
Sworznie wahacza i drążki kierownicze narazie zostaw - to troszeczkę wyższa szkoła jazdy. Bez odpowiedniego zestawu narzędzi zajmie Ci to kilka dni, masę stresów i jest możliwość że popsujesz sobie pewne części, albo nawet i geometrię.
radeek23:
przegub udało się wyjąć,teraz czas na poszukiwania nowego...wyszło mi 25 zębów wewnątrz i na zewnątrz,oraz 29 zębów ABS...za namiar na przegub w rozsądnej cenie będę wdzięczny,pozdrawiam.
Szperam po necie i widze że może być lipa z dostaniem tego przegubu...może ktoś na forum będzie mi wstanie pomóc?Na poniższym schemacie rozpisałem jaki ma być wymiarowo.
Nawigacja
[#] Następna strona