Autor Wątek: Jakie świece i przewody do gazu ?  (Przeczytany 27400 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline belgrano

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 105
Jakie świece i przewody do gazu ?
« Odpowiedź #15 dnia: 29 Marzec 2016, 15:11:51 »
Zawsze takie jak do benzyny. Ja zawsze Denso. Nic nie zmieniam. Żadna dla LPG różnica.

Offline Horche

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 24
Jakie świece zapłonowe do 2.4 benzyna G4JS
« Odpowiedź #16 dnia: 07 Wrzesień 2017, 13:28:13 »
Cześć, muszę wymienić świece (auto zaczęło poszarpywać w chłodne deszczowe dni)i pytanie jaki symbol mam zakupić? Sprawdziłem,że w aucie aktualnie siedzą platynówki NGK PGR5C, które kosztują po 50zł/sztuka, masakra. Ale znalazłem na alledrogo też taką zwykła, jak poniżej:
http://allegro.pl/swiece-bosch-hyundai-h-1-h100-santa-fe-2-0-2-4-i6715628890.html
Które powinienem zakupić? Jakie świece wychodziły fabrycznie? Chodzi mi o symbol i producent.

Offline lucasy

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 70
Jakie świece i przewody do gazu ?
« Odpowiedź #17 dnia: 07 Wrzesień 2017, 15:00:57 »
Ja mam takie jak Ty czyli PGR5C-11 takie też mi polecono przy okazji montażu LPG i od ponad 20 000 km nic złego się z układem zapłonowym nie dzieje. Świece drogie ale wymienia się to raz na kilkadziesiąt tysięcy kilometrów.

Może przyczyną szarpania są kable lub cewki ? Nie skaczą Ci iskry po kablach ?

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Jakie świece i przewody do gazu ?
« Odpowiedź #18 dnia: 07 Wrzesień 2017, 18:44:21 »
Horche zanim założysz nowy temat użyj funkcji szukaj (jest na górnej belce forum z lewej strony) znajdź podobny temat i tam dopisz pytanie.

http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3462

Cytat: "Horche"
Ale znalazłem na alledrogo też taką zwykła, jak poniżej:
http://allegro.pl/swiece-bosch-hyundai-h-1-h100-santa-fe-2-0-2-4-i6715628890.html


Te świece nadają się do Santa FE SM, ale do silnika G4JP.

Cytat: "lucasy"
ale wymienia się to raz na kilkadziesiąt tysięcy kilometrów.


Co 90 tyś km lub co 6 lat.
.

Offline crazykoko

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 78
Jakie świece i przewody do gazu ?
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Wrzesień 2017, 07:17:50 »
Wczoraj odebrałem auto od mechanika i też mi powiedział, że mam zwykłe świece, a powinienem do tego silnika zamontować platynówki. Fakt, że 200 zł za komplet trochę boli, ale cóż.....

Offline Horche

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 24
Jakie świece i przewody do gazu ?
« Odpowiedź #20 dnia: 09 Wrzesień 2017, 01:51:19 »
2x tańsze są Denso:

http://allegro.pl/denso-swiece-p16pr11-hyundai-santa-fe-2-4-16v-i6469454852.html

Może ktoś jeździ na nich i wie jak się sprawują?

Offline crazykoko

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 78
Jakie świece i przewody do gazu ?
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Wrzesień 2017, 08:07:01 »
Właśnie je zamówiłem, zobaczymy co będzie :)

Offline Horche

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 24
Jakie świece i przewody do gazu ?
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Wrzesień 2017, 14:06:03 »
I co dotarły, zamontowałeś? Gdzie kupowałeś?

Offline sasek941

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 186
Jakie świece i przewody do gazu ?
« Odpowiedź #23 dnia: 18 Wrzesień 2017, 21:24:44 »
U siebie latam na świecach Bosch-a. Zwykłych najtańszych jedno-elektrodowych.
Przewody mam oryginalne jeszcze( 200k km za mną już dawno, cewki zmieniane). Pali i jeździ bez najmniejszych problemów. Nie szarpie, nie krztusi ani nie strzela. Gaz ostatnio serwisowany u gazownika 2 lata temu. W tym roku serwisowałem sam. Filtry oraz regeneracje wtrysków.

Offline seba4x4

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 20
    • http://www.seba4x4.pl
Jakie świece i przewody do gazu ?
« Odpowiedź #24 dnia: 25 Wrzesień 2017, 19:24:12 »
W posiadanych przeze mnie (w przeszłości i obecnie) nigdy nie kupowałem świec "dedykowanych" czy też "extra" kabli..... Przejechałem na LPG jakieś 600 tys. km. i według mnie podstawą jest porządna instalacja LPG (i porządnie zamontowana). Oczywiście zmieniam świece, kable w Sportage mam do dziś oryginalne (przebieg 286 tys. km), SF ma obecnie jakieś 240 tys. km. i oryginalne cewki i kable. Świece wymieniam co dwa lat (co 50 tys. km.) bo to nie koszt ;) Tyle mojej subiektywnej opinii ;)

Offline Hants

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 536
Jakie świece i przewody do gazu ?
« Odpowiedź #25 dnia: 01 Październik 2017, 03:41:56 »
Swiece trzeba po prostu okresowo kontrolować, gdyż odpowiednia szczelina na świecy ma ogromne znaczenie dla procesu spalania.

Nigdy nie odczułem jakiejś specjalnej róznicy między najtańszymi NGK a 'wypaśnymi" cztero-katodowymi (oprócz ceny)

Okresowa wymiana kabli WN, to onanizm sprzętowy. Kable wymienia się wtedy gdy sa uszkodzone. Oryginalne Hyundaiowe przetrwały w moim poprzednim, zagazowanym aucie 320 tysięcy kilometrów i prawie ćwierć wieku, wyzionęły ducha (silnik nie wkręcał się na obroty), gdy je wypiankowałem i umyłem Karcherem.

Offline RaQu

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 30
Jakie świece i przewody do gazu ?
« Odpowiedź #26 dnia: 04 Listopad 2017, 12:24:03 »
Cytat: "Hants"
Swiece trzeba po prostu okresowo kontrolować, gdyż odpowiednia szczelina na świecy ma ogromne znaczenie dla procesu spalania.

Nigdy nie odczułem jakiejś specjalnej róznicy między najtańszymi NGK a 'wypaśnymi" cztero-katodowymi (oprócz ceny)



Tak trzeba świecę kontrolować jak najbardziej. Ważne też jest określenie czy nasza mieszanka paliwowo powietrzna jest odpowiednia. Jeżeli kolor jest słomkowy to jest bardzo dobrze. Jeżeli kolor świecy czarny i zaolejony to zbyt bogato. Jeśli biały to znowu ubogo, może to świadczyć o np uszkodzeniu niektórych elementów układu zapłonowego. Co do cztero-katodowych świec to nie nadają się do LPG, dlaczego zapytacie ? Dlatego że w LPG potrzebna jest większa iskra bo i warunki spalania są bardziej rygorystyczne w porównaniu z PB, zwiększa się wtedy przerwę z 0.8 na 0.9 mm żeby przeskakująca iskra miała większą energie. Jeżeli mamy 4-katodową świecę to iskra wybiera sobie najkrótszą drogę z możliwych 4 co zwiększa szansę na przeskok iskry i dla PB jest to pożądane ale dla LPG niekoniecznie. Do LPG dajemy świece takie jak zaleca producent do danego silnika dla zasilania benzyną z odpowiednią ciepłotą ( 1 katodowe). Nie trzeba zwracać uwagi czy jest to LPG czy PB różnica jest taka że przy LPG szybciej się zużywają i trzeba częściej kontrolować ich stan. Ja osobiście polecam świece Beru ale NGK czy Boscha też będą dobre.

Offline karino13

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 108
Jakie świece i przewody do gazu ?
« Odpowiedź #27 dnia: 26 Marzec 2018, 23:12:57 »
Polecam swiece Denso KH 16TT, sprawdzone do gazu

Offline RaulC

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 156
Jakie świece i przewody do gazu ?
« Odpowiedź #28 dnia: 24 Lipiec 2018, 13:37:36 »
Świece i kable najlepsze normalne, zwykłe z przerwą dedykowaną do PB. Założyłem ze zmniejszoną przerwa i pluję sobie w brodę, bo auto ma problemy na PB. Na zimnym wypadają zaplony. NIE polecam zmniejszania przerwy na elektrodach w świecach.

Offline Shadows

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 508
Jakie świece i przewody do gazu ?
« Odpowiedź #29 dnia: 24 Lipiec 2018, 15:11:24 »
Ja u siebie używam tylko standardowych świec i kabli, ale przerwę zmniejszyłem do 0.9mm ze standardowej 1.1mm.

Tak radzą robić, ale czy to coś daje to nie wiem.
Nie mam problemów, czy po przywróceniu przerwy do oryginalnej problem ustępuje?

Specjalne kable czy świece to bujda, ktoś to wymyślił i zarabia na niszy.