Autor Wątek: [Lantra J2] Wymiana czy regeneracja wahaczy?  (Przeczytany 45649 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Hants

  • Gość
[Lantra J2] Wymiana czy regeneracja wahaczy?
« Odpowiedź #30 dnia: 25 Marzec 2013, 16:50:59 »
Palniczek bardzo ułatwia sprawę - tylko długo grzej elementy. Gdy już zaczną być naprawdę gorące, to spryskaj WD 40 sam trzpień - wówczas trochę się schłodzi i zmniejszy swoją objętość.

Młotek to jak już Bartez wspomniał - podstawa sukcesu.

Sciągacz, który zademonstrowałeś to zabawka - ja rozwaliłem dwa - nawet lepsze modele.

[ Dodano: 2013-03-25, 15:54 ]
Złośnik - a to widziałeś?:

http://www.hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=2235

Masz tu palni(cze)k w akcji i kilka sugerowanych narzędzi.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Lantra J2] Wymiana czy regeneracja wahaczy?
« Odpowiedź #31 dnia: 25 Marzec 2013, 17:58:48 »
No ale kolego: 20 minut ? Oszalałeś ? :) Może aż tyle nie trzeba co ? Wcześniej trzeba zdemontować czujnik ABS ? Może ulec uszkodzeniu przy takiej operacji ?

Hants

  • Gość
[Lantra J2] Wymiana czy regeneracja wahaczy?
« Odpowiedź #32 dnia: 25 Marzec 2013, 18:43:39 »
Te palniczki to zabawki, a ucho huba musi być gorące. Ty nie masz tego podgrzać, żeby Ci ciepło w paluszki było, ale po to by efektywnie (i efektownie) rozszerzyć kawał żeliwa. Koniecznie spryskaj trzpień WD40 po rozgrzaniu. U mnie 'rzecz niemożliwa' stała się faktem po dwu puknięciach młotkiem  500gr (po tym długim rozgrzewaniu)

Oczywiscie, że musisz wyciągnąć czujnik. U mnie smierdziały nawet pozostałosci gumy ze sworznia na zdjęciu. Tak ciepło ma tam być!

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Lantra J2] Wymiana czy regeneracja wahaczy?
« Odpowiedź #33 dnia: 25 Marzec 2013, 20:14:36 »
No to zobaczymy czy ten czujnik wyjdzie. Bo ja nie widziałem tam żadnej śruby do jego montażu więc :( Czyli jednak grzejemy na maksa aż guma zacznie śmierdzieć - wtedy stopień ciepła powinien być odpowiedni. Mam nadzieję że tego gazu tam wystarczy w tym palniku.

Hants

  • Gość
[Lantra J2] Wymiana czy regeneracja wahaczy?
« Odpowiedź #34 dnia: 25 Marzec 2013, 20:52:02 »
Ja jeden czujnik ABS rozwaliłem. Z palnikami propan-butan jest jednak problem - kiepsko działają na mrozie. Grzej na maksa - ja dolewałem gazu ze dwa razy.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Lantra J2] Wymiana czy regeneracja wahaczy?
« Odpowiedź #35 dnia: 25 Marzec 2013, 21:31:03 »
Ok. Wybór padł na ewentualny palink i ściągacz widełkowy:



ma to 16" długości czyli 40cm
rozwartość widełek to 18mm.

Pytania dwa. Czy 18mm wystarczy ? i drugie - Czy taki długi nie będzie za długi ? 40cm ? Wiem ze jak wbiję to mogę go wykorzystać jako dobrą dźwignię i podważyć sworzeń z dużą siłą ale czy podejdę np. do sworznia wahacza z takim ??? :)

Miałem taki:



Ale zbyt grube widły i nawet młot nie dał rady wbić ich a i szkoda zwrotnicy na takie cóś. Wolę już lekko wbić i zawiesić się lub podważyć i może uda się rozpiąć. Sworzeń i końcówka idą do kosza więc czy je uszkodzę czy nie - wszystko jedno. Mają takie luzy że szkoda gadać.

Hants

  • Gość
[Lantra J2] Wymiana czy regeneracja wahaczy?
« Odpowiedź #36 dnia: 26 Marzec 2013, 00:23:51 »
Temu ciemniejszemu 'widelcowi' - złamałem zęba , ale ukrywałem to przed forumowiczami. Teraz się wydało  :oops:

Jutro będę znowu psuł Fiestę, to Ci cyknę fotkę tego badziewia - jest dobre do drapania się w plecy.

Przestań kombinować i kup porządny młotek - to NAJLEPSZE narzędzie do tego celu. Jesli chcesz sworznie posciągać z gracją, to musisz wydać paręset $ na porządny zestaw - warto? Mam zestaw z ibeja nr 200906217603 - jest swietny, ale czuję, ze przyda im się tylko kilka razy za mojego zycia. (Akurat do tego sworznia z wątku na który Cię naprowadzałem - ten zestaw był po porstu zbyt duży.)

Złosnik - zrób parę fotek tego obiektu nad którym pracujesz.


PS A tu masz sprzęt do ciężarówek: ibej nr 280828454936

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Lantra J2] Wymiana czy regeneracja wahaczy?
« Odpowiedź #37 dnia: 26 Marzec 2013, 07:32:22 »
Ale kolego - młotek już jest. Spokojnie. Zaopatrzyłem się w 2 i 10kg młoteczki. Niewiem czy tym drugim podejdę no ale.... :) Jak młot to młot.

Co Ty robisz z tymi narzędziami ? W rękach Ci się kruszą. Widelec łamie, ściągacz też :)

Offline BartBartez

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 317
[Lantra J2] Wymiana czy regeneracja wahaczy?
« Odpowiedź #38 dnia: 26 Marzec 2013, 10:45:56 »
W lantrze z 98 roku czujnik ABS jest już prawdopodobnie plastikowy. Wyjęcie go bez rozbicia na czynniki pierwsze jest niemożliwe w 100% więc jeśli chcesz grzać to poszukaj najpierw nowego czujnika. Jeśli masz jeszcze stary czujnik metalowy to wyjęcie tego jest niemożliwe tylko w 80% przypadków więc masz szansę ;-)

Cytat: "Złośnik"
Co Ty robisz z tymi narzędziami ? W rękach Ci się kruszą. Widelec łamie, ściągacz też :)

Dobre narzędzia są bardzo twarde. Bardzo twarde = kruche.
Cytat: "Złośnik"
Pytania dwa. Czy 18mm wystarczy ?

Masz nowy sworzeń więc zmierz średnicę i będziesz wiedział ale chyba będzie mało.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Lantra J2] Wymiana czy regeneracja wahaczy?
« Odpowiedź #39 dnia: 26 Marzec 2013, 12:01:57 »
Nie no jest ok. Nakrętka ma 19mm. Sam trzpień jest dużo mniejszy więc wystarczy chyba - tak to rozpracowałem :) Zwłaszcza, że następny rozmiar to jest 24mm - to już wogóle za dużo. mam metalowy czujnik. Ma taką metalową osłonę przed uchem zwrotnicy. Jak to wyjąć ? On jest wkręcony ? Chwycić żabką i próbować wyjąć ? Chyba trochę to za delikatne na takie narzędzia. :(

Hants

  • Gość
[Lantra J2] Wymiana czy regeneracja wahaczy?
« Odpowiedź #40 dnia: 26 Marzec 2013, 12:14:06 »
Cytat: "Złośnik"
Jak to wyjąć ? On jest wkręcony ? Chwycić żabką i próbować wyjąć ? Chyba trochę to za delikatne na takie narzędzia


W tym Ci nie pomogę - bo będzie moja wina :-)

Ta metalowa osłona to taka łezka z dziurką na srubkę? Szukaj nowego  :-/

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Lantra J2] Wymiana czy regeneracja wahaczy?
« Odpowiedź #41 dnia: 26 Marzec 2013, 12:25:27 »
Wygląda to tak:



I o co tu chodzi ? Jak to jest wogóle zamocowane w otworze w zwrotnicy ??? Na wcisk ?

Ale mniejsza o to. Chcę wymienić dwa kompletne wahacze, 2 końcówki i dwie manszety - nie chciałbym dokładać do tego dwóch nowych czujników po ok. 200zł za sztukę. Zwłaszcza - jeśli są sprawne. Wstępnie podrapię sworznie tymi widelcami :) i porządnym młotem 10kg. - taki znalazłem :) Myślę, że pod taką siłą przeguby się poddadzą - może nawet i widelec - kto wie :)

Hants

  • Gość
[Lantra J2] Wymiana czy regeneracja wahaczy?
« Odpowiedź #42 dnia: 26 Marzec 2013, 12:50:52 »
Cytat: "Złośnik"
Na wcisk
U Ciebie na wcisk - u mnie na wcisk i symboliczną srubkę. Na czujnik nie działają praktycznie żadne siły, oprócz ciężar kabla na krótkim jego odcinku.

Pieść sworznie - może pojdą :-) Dobra idę znowu walczyć z Fiestą.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Lantra J2] Wymiana czy regeneracja wahaczy?
« Odpowiedź #43 dnia: 26 Marzec 2013, 13:30:50 »
Muszą pójść - chyba że zwrotnica mnie wkurzy i bardzo chce zmienić kształt :)

Offline BartBartez

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 317
[Lantra J2] Wymiana czy regeneracja wahaczy?
« Odpowiedź #44 dnia: 26 Marzec 2013, 13:52:58 »
Cytat: "Hants"
U Ciebie na wcisk - u mnie na wcisk i symboliczną srubkę.

W Coupe też jest na śrubkę.
Cytat: "Złośnik"
Muszą pójść - chyba że zwrotnica mnie wkurzy i bardzo chce zmienić kształt :)

Nie dasz rady zmienić jej kształtu. Pukaj  spokojnie.