Autor Wątek: [Tucson]Napęd 4x4  (Przeczytany 45977 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orlik77

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 2
[Tucson]Napęd 4x4
« Odpowiedź #30 dnia: 30 Sierpień 2019, 00:04:22 »
Witam. Posiadam hjundaja Tuscona 2.0 benzyna 2008 z napędem na 2 osie. Napęd zalancza się automatycznie lub mogę to załączyć. Problem mam z kontrolka 4WD która mi się zaswiecila i nie gaśnie wogóle. Komputre nie pokazuje zadnych błędów A napędu działają prawidłowo. Więc czemu ta kontrolka świeci cały czas.???

Offline Piotrek79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 995
[Tucson]Napęd 4x4
« Odpowiedź #31 dnia: 30 Sierpień 2019, 06:04:03 »
Zobacz sobie wtyczkę na tylnym moście ta co jest wpięta do sprzęgła.
Było już chyba kiedyś coś podobnego i tam coś w tej wtyczce było.

[ Dodano: 2019-08-30, 06:05 ]
Kontrolka na zegarach zgaśnie tylko jak wyłączysz 4x4 przyciskiem.

Offline borouvka

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
[Tucson]Napęd 4x4
« Odpowiedź #32 dnia: 01 Wrzesień 2019, 07:42:53 »
U mnie odwrotnie niż w powyższych opisach. Napęd zarówno dołączany automatycznie jak i blokowany klawiszem. Ostatnio dochodzi do samoczynnej blokady napędu; miga też lampka awarii napędu. "Pomaga" rozłączenie bezpiecznika, jazda tylko na przodzie  i na jakiś czas wszystko wraca do normy. Rzecz jest zatem w elektryce; sprzęgło elektromagnetyczne przy dyferencjale działa prawidłowo. Jakieś podpowiedzi?
Pozdrawiam

Offline Piotrek79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 995
[Tucson]Napęd 4x4
« Odpowiedź #33 dnia: 02 Wrzesień 2019, 17:59:59 »
Posprawdzac sobie połączenia elektryczne (skrzynka przekaźników i bezpieczników w komorze silnika) często tam jest niezły bajzel(śniedź) na przekaźnikach i przewodach.
Sprawdź wtyczkę na sprzegle.

Offline borouvka

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
[Tucson]Napęd 4x4
« Odpowiedź #34 dnia: 03 Wrzesień 2019, 07:35:49 »
Dzięki, pomogła wymiana modułu sterowania.

Offline Piotrek79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 995
[Tucson]Napęd 4x4
« Odpowiedź #35 dnia: 03 Wrzesień 2019, 08:45:25 »
Moduł sterowania???

Offline borouvka

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
[Tucson]Napęd 4x4
« Odpowiedź #36 dnia: 04 Wrzesień 2019, 06:32:04 »
Moduł sterowania napędem 4x4:

Offline Piotrek79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 995
[Tucson]Napęd 4x4
« Odpowiedź #37 dnia: 04 Wrzesień 2019, 07:21:51 »
Ok.

Offline kaz321

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 8
Odp: [Tucson]Napęd 4x4
« Odpowiedź #38 dnia: 06 Wrzesień 2020, 14:06:45 »
Witajcie
W Tucsonach JM nie ma haldexów ani żadnej wiskozy jest natomiast normalne sprzęgło elektromagnetyczne które spina osie.
Pozdrawiam

Offline autoelektryk1967

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 59
Odp: [Tucson]Napęd 4x4
« Odpowiedź #39 dnia: 06 Wrzesień 2020, 22:08:21 »
Nie wiem jak u kolegi kaz321 jest napęd 4WD ale u mnie w crdi automat jest tak że napęd ze skrzyni jest przenoszony na przednie koła i reduktor który to ma zespół sprzęgłowy działający na zasadzie prrędkości i sił odśrodkowych czyli do prędkości 40 km/h działa napęd na 2 osie po czy przy większej prędkości siła odśrodkowa rozłącza sprzęgło wielotarczowe mokre i napęd zostaje tylko na przedniej osi natomisat 4WD lock to blokada mostu tylnego który to bmoluje mechanizm różnicowy w moście nie spdzęgłem elektromagnetycznym ale elektromagnesem jest to opisane w tzw manualach serwisowych niestety po angielsku ale dziś saą translatory i nie ma problemu to przetłumacz zachęcam do lektury poza tym polecam przeczytać przed naprawami to uniknięcie niepotrzebnych kosztów, pozdrawiam.

Offline Zibi.S68

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 271
Odp: [Tucson]Napęd 4x4
« Odpowiedź #40 dnia: 07 Wrzesień 2020, 21:12:33 »
4WD przycisk nigdy nie blokował mechanizmu różnicowego tylnego mostu. Napęd jest bardzo prosty Panowie samochód ciągnie przednia osią w przypadku uślizgu przednich kół załącza się automatycznie tylna oś  bez względu na prędkość. Natomiast po wciśnięciu przycisku  4WD następuje blokada napędu tj. 50/50 pomiędzy przednią osia a tylną a nie mechanizm różnicowy i działa on do 40 km/h przy 30 km/h zaczyna się wyłączać. Nie zaleca się załączania napędu 4WD na nawierzchniach z dobrą przyczepnością, ponieważ można łatwo uszkodzić napęd zwłaszcza robiąc ostre zakręty z uwagi, iż przednie kola idą innym torem /łukiem/ niż tylne. Co innego w błocie na śniegu itp. gdzie koła przednie względem tylnych są wstanie zlikwidować różnice toczenia w wyniku uślizgu. Napęd ten nie różni się niczym pomiędzy Santa FE a Tucsonem. Poczytajcie forum zwłaszcza przy modelu SF  jeden z forumowiczów kupił od dziadka SF z przyciskiem 4WD nie wiedząc jak napęd działa rozwalił go załączając sobie na asfalcie, ponieważ chciał mieć napęd na 4 koła, a zdziwieniem był jak ciągnął przyczepę po piaszczystym terenie i się zakopał bo został tylko napęd przedni resztę szlak trafił.  Możecie się Panowie zemną nie zgodzić ale proszę poczytać instrukcje od SF CM tam jest to trochę lepiej opisane niż SM SM . I jeszcze jedno Tucson Santa Fe nie mają reduktora tylko można to nazwać skrzynka kontową. Reduktor to ma Terracan, Suzuki Grand Vitara, Subaru i parę innych.

Offline vanhelsing

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 409
Odp: [Tucson]Napęd 4x4
« Odpowiedź #41 dnia: 11 Wrzesień 2020, 16:01:55 »
Niby prawda,ale nie do końca. Jak już to porównujecie do Santa Fe  to trzeba pamiętać, że Santa Fe SM przedliftowy do 2005r miał stały napęd 4x4 a nie dołączany. W trakcie produkcji występowały też zmiany w konstrukcji tylnego mostu i mechanizmu jego blokowania (występował z LSD lub bez).

Offline Zibi.S68

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 271
Odp: [Tucson]Napęd 4x4
« Odpowiedź #42 dnia: 11 Wrzesień 2020, 16:46:16 »
Oczywiście,że pisałem o tym poliftowy bo taki posiadam różnica oczywiście jest, jak mamy być tak dokładni i precyzyjni występuje ona w modułach sterujących napędem 4WD. SF CM mają inne Tucsony inny i SF SM POLIFTOWY też inny czy da się je podmieniać nie wiem. Reszta taka sama no może samym uchwytem na wał wiem, że SF CM ma inny od SF SM i może być różnica pomiędzy Tucsonem, o przełożeniach tylnego mostu nie rozmawiamy. Natomiast tu była poruszana zasada działania więc jest taka sama.

Offline autoelektryk1967

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 59
Odp: [Tucson]Napęd 4x4
« Odpowiedź #43 dnia: 11 Wrzesień 2020, 21:13:50 »
By nie mieszać za dużo co to 4WD i jak działa odyłam do instrukcji w pdf którą znajdziecie na tym forum w dziale TinyPortal Download dział 2 strona 19 do 23 jest to instrukcja obsługi po polsku jeśli ktoś chce to podeślę na maila.

Offline vavoom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 31
    • http://www.youtube.com/duszaniespokojna
Odp: [Tucson]Napęd 4x4
« Odpowiedź #44 dnia: 15 Sierpień 2022, 10:08:24 »
Test pokazujący działanie napędu Tucsona:

Przednie i tylne dyfry otwarte, bez blokad, zatem za rozkład momentu pomiędzy lewą a prawą stroną odpowiada tylko i wyłącznie układ hamulcowy.
Za rozkład momentu pomiędzy osiami - a konkretnie za napędzanie tylnej osi odpowiada sprzęgło elektromagnetyczne o nazwie ITM 3e, produkcji Borg Warner. I to nie jest tak, że w trybie automatycznym tylna oś napędzana jest tylko w przypadku poślizgu przedniej. Układ ma cztery niezależne kanały (open loop, closed loop, wheel speed dependent, vehicle dynamics enhancement), na podstawie których kalkuluje moment, jaki ma być przekazany na tył - więcej na ten temat można poczytać w opisach wspomnianego sprzęgła.