Autor Wątek: [Santa Fe CM] ESP OFF oraz migająca lampka napędu  (Przeczytany 1246 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MerCul

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
ESP OFF oraz migająca lampka napędu
« dnia: 03 Lipiec 2024, 13:53:01 »
Witam,

od jakiegoś czasu w Hyundaiu świeci się kontrolka ESP OFF wraz z migającą kontrolką napędu. Tym okolicznościom towarzyszy niemiły stukot przy puszczaniu sprzęgła podczas ruszania z okolic komory silnika. W poszukiwaniu rozwiązania, wyczytałem, że przyczyną może być uszkodzony otwór połączenia wielowypustowego w skrzyni biegów. Jednakże podczas sprawdzania napędów na podniesionym aucie, okazało się że koła na obu osiach się kręcą. Na tylnej osi dało się zablokować ręcznie oba koła (wał centralny wciąż się kręcił), na przedniej zaś blokując jedną stronę, drugiej strony nie dało się zablokować. Uznałem wówczas, że napędy mogą być sprawne, a winowajcą może być sprzęgło elektromagnetyczne dyferencjału, a dokładniej proces jego uruchamiania. Sprawdziłem od razu napięcie na przewodzie dochodzącym do tylnego dyferencjału podczas gdy napęd 4WD jest uruchomiony przyciskiem. Próba ta wykazała 0V (0.01 - 0.09; raz skoczyło do 5V). Od tej pory niestety nie wiem gdzie dalej szukać, sprawdziłem już chyba wszystkie bezpieczniki związane z napędem 4WD. Czy szukać jakiegoś modułu sterującego (ESP, ABS)? Przeszukałem również lwią część schematów na 7zap i nigdzie nie mogę znaleźć lokalizacji modułu który mógłby być bezpośrednio związany z brakiem napięcia na tylnym dyfrze. Stąd moje pytania:
Jak się nazywa moduł odpowiadający za sterowanie napędem 4WD? Gdzie mogę go znaleźć?
Jakie w ogóle powinno być napięcie na mierzonym przewodzie? 12V?
Czy droga mojej dedukcji jest w ogóle prawidłowa? Może powinienem się skupić na czymś kompletnie innym?

Co do stukania z komory silnika, zauważyłem że przegub prawej półosi przy inicjacji ruchu, oprócz obracania się, dosyć mocno również odchyla się od osi obrotu. Z tego powodu uznałem, że za ten problem odpowiada jego zużycie/zużycie łożyska wałka pośredniego. Liczę również trochę na to, że to problem współistniejący nie związany ze świecącymi kontrolkami...

Proszę o pomoc, gdyż z tego powodu auto jest unieruchomione już od kilku miesięcy :/. Z góry dziękuję za wszystkie cenne rady, pozdrawiam.

P.S.
Podczas zaciągania ręcznego na uruchomionym aucie na biegu przy 4WD lock, oba tylne koła się zablokowały. Od tamtej pory świeci się również kontrolka ABS.

Offline Anazar

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 100
Odp: ESP OFF oraz migająca lampka napędu
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Lipiec 2024, 22:25:15 »
Ewidentne wszystko wskazuje na to, że:

Musisz oddać KOMUŚ auto do PEŁNEJ diagnostyki 👍

…począwszy od bezpieczników, kontroli instalacji, podpięcia komputera itd.
Mechanik będzie wiedział 👍

… i po niej, po kolei usuwać wykryte usterki 👍😉😇

Offline MerCul

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Odp: ESP OFF oraz migająca lampka napędu
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Lipiec 2024, 20:04:01 »
Witam ponownie, nie daję za wygraną. Nabyłem klona Delphi do diagnostyki i pokazał mi widoczne na zdjęciach kody błędów. Zakupiłem nowy czujnik ABS do lewego przedniego koła, lecz wciąż nie rozwiązało to problemu. Postanowiłem odczytać wartości rzeczywiste czujników, zalogowałem się zatem do modułu ABS i jedyny odczyt jaki był widoczny to z prawego przedniego koła. Dodatkowo po kilku sekundach sterownik jakby się zawiesił i program nie mógł już dalej odczytywać wartości. Dla pewności zalogowałem się do modułu silnika, aby sprawdzić czy mój sprzęt jest do końca sprawny i tam nie nastąpiło zerwanie połączenia. Po tej akcji zacząłem kolejno odpinać czujniki prędkości kół sprawdzając pomiędzy czy program wciąż się zawiesi przy próbie prędkości. Dopiero po odłączeniu prawego przedniego czujnika program przestał się zawieszać. Po ponownym podłączeniu innych czujników program wciąż działa, lecz dalej nie wyświetla żadnych wartości.
Czy według was dobrym trafem może być pompa ABS (jak mniemam jest ona zintegrowana ze sterownikiem tegoż systemu)?
Odpinałem wtyczkę od modułu ABS i potraktowałem ją preparatem typu contact, lecz wciąż ten sam błąd.
Za wszelkie merytoryczne rady dziękuję, pozdrawiam :)
« Ostatnia zmiana: 15 Lipiec 2024, 20:05:57 przez MerCul »