Autor Wątek: I30 GD pompa sprzęgła regulacja  (Przeczytany 1899 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ALen

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 25
I30 GD pompa sprzęgła regulacja
« dnia: 01 Lipiec 2024, 17:10:24 »
Cześć. Czy pompa sprzęgła na trzpieniu do pedału jak zaznaczone na zdjęciu ma regulację skoku pedału? Bierze sprzęgło przy samej podłodze. Po wymianie sprzęgłą, łapy, wysprzęglika bez zmian. Jeszcze tu nie próbowałem

Offline XT1097

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 110
Odp: I30 GD pompa sprzęgła regulacja
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Lipiec 2024, 20:04:47 »
Odpowietrz porządnie, w niektórych autach był tłumik drgań, taki talerzyk z króćcem, który przy uszkodzeniu też powodował niskie branie. Receptą było jego wymiana na zaślepke.

Offline ALen

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 25
Odp: I30 GD pompa sprzęgła regulacja
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Lipiec 2024, 20:15:58 »
Tłumik drgań był do 2011r. Odpowietrzony był nie jeden raz. Bardziej obstawiam ten luz co na filmiku. Ale dzięki za sugestię
https://www.youtube.com/shorts/Xiuwlrm0dic

Offline XT1097

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 110
Odp: I30 GD pompa sprzęgła regulacja
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Lipiec 2024, 08:00:04 »
Nie słyszałem o możliwości regulacji w takich układach. Luz który pokazujesz możesz zniwelować jakąś tulejką ale nie sądzę żeby to uratowało sprawę. Czy wymieniałeś samą pompę? Problem może leżeć w niej.
Układy hydrauliczne zasadniczo nie mają "luzów" bo ciecz nie jest scisliwa. Powietrze zaś jest stąd.pierwszy ruch to odpowierzanie. Niesprawna pompa może wprowadzać do układu powietrze. Podobnie jakiś element sprężysty - czasem na przewodach do sprzęgła są zwijane takie świńskie ogony-zwoje przewodu ciśnieniowego. Jeżeli one się mocno poruszają to mogą nieznacznie zwiększać objętość układu.
Ja obstawiam pompę.  Szkoda że zacząłeś od sprzęgła bo poniosłeś koszty.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1521
Odp: I30 GD pompa sprzęgła regulacja
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Lipiec 2024, 18:58:38 »
Pewnie mechanik jak zawsze doradził wymianę sprzęgła ;D Widać to nie pomogło ale i tak zarobił. Tak czy siak zawsze lepiej najpierw sprawdzić ten wysprzęglik może jest zapowietrzony lub zrobił się luz na plastykowej obudowie.

Offline ALen

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 25
Odp: I30 GD pompa sprzęgła regulacja
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Lipiec 2024, 14:33:57 »
Na sprzęgle zrobiłem prawie 160 tys. I właściwie jak na jazdę miasto trasa 75/25 to i tak długo wytrzymało. Ale dzięki za ostrzeżenia :)
Okazuje się, że jednak trochę jest to wina pompy a właściwie części która spina się ze sworzniem pedału tak jak na zdjęciu. Otwór zrobił się podłużny stąd luz. Pytanie dlaczego? Ale wertując fora z Hyundaiem okazuje się, że więcej osób ma ten problem - może to fabryczna bylejakość materiału z jakiego jest zrobiony ten element pompy. I po prostu się wyciera. Jeszcze jedna uwaga (od zaprzyjaźnionego :) ) mechanika - dopiero po rozpięciu i wyciągnięciu pedału (podobno 3 śruby 2 kostki i 20 minut wyciągania) okaże się czy trzpień przypadkiem nie jest wyłamany z pedału i się "kosi" powodując wyrobienie jarzma pompy. W najbliższych dniach postaramy się temat ogarnąć i dam znać. Może komuś się przyda

Offline XT1097

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 110
Odp: I30 GD pompa sprzęgła regulacja
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Lipiec 2024, 15:29:11 »
Ta pompa pewno kosztuje 300 zł więc całą  gimnastyka z diagnozowaniem pedału  może być warta więcej.

Offline daniello1234

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 40
Odp: I30 GD pompa sprzęgła regulacja
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Lipiec 2024, 14:09:52 »
Tłumik drgań był do 2011r. Odpowietrzony był nie jeden raz. Bardziej obstawiam ten luz co na filmiku. Ale dzięki za sugestię
https://www.youtube.com/shorts/Xiuwlrm0dic


czytałem o tym sam sprawdzałem u siebie i jest to dość częsta przypadłość  luz w miejscu mocowania pompki z pedałem sprzęgła niby nie wielki ale może mieć duże znaczenie

Offline daniello1234

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 40
Odp: I30 GD pompa sprzęgła regulacja
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Lipiec 2024, 16:02:48 »
coś poniekąd podobnego czyli temat znany


Offline XT1097

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 110
Odp: I30 GD pompa sprzęgła regulacja
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Lipiec 2024, 20:45:26 »

Offline daniello1234

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 40
Odp: I30 GD pompa sprzęgła regulacja
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Lipiec 2024, 11:31:45 »
czy ktoś wymieniał z was pompkę z tego co tak na szybko spoglądałem na umiejscowienie
raczej akumulator podstawa akumulatora do wyjęcia czy coś jeszcze nie wiem.

Offline ALen

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 25
Odp: I30 GD pompa sprzęgła regulacja
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Lipiec 2024, 18:46:08 »
Cześć. Chwilę mnie nie było. A więc tak. Jarzmo pompy było owalne o prawie dwukrotnej długości (szerokości sworznia). Sworzeń był ok, bez luzów, wytarcia czy naderwania. Faktycznie tworzywo z jakiego jest jarzmo pompy jest do niczego. Można go skrobać nożem i to bez specjalnej siły. A swoją drogą - trzeba wyjmować akumulator i podstawę bo jest trochę grzebania przy wężykach. Ale nie ma tego złego - można (a nawet trzeba) przy okazji wymienić filtr paliwa (diesel). Sprzęgło jak nowe

Offline daniello1234

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 40
Odp: I30 GD pompa sprzęgła regulacja
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Lipiec 2024, 19:38:33 »
powiedz mi oprócz wyjęcia akumulatora podstawy co zrozumiałe
czy jest problem z jej wydostaniem jej jak jest zabezpieczona między kabiną a komorą silnika
jak odpowietrzanie sprzęgła

jak byś mógł bardziej opisać widziałem że pompkę chyba trzeba przekręcić bo ma zgrubienie w kształcie kwadratu czy dodatkowo jest czymś zabezpieczona

Offline XT1097

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 110
Odp: I30 GD pompa sprzęgła regulacja
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Lipiec 2024, 10:08:01 »
Wpisz sobie na www.partsouq.com swój nr Vin i znajdź rysunki zlozeniowe - tam widać jak ona jest mocowana. Pewno do przegrody silnika. A odpowietrza się na wysprzegliku, czyli na dole dlatego trzeba pompować pedałem w celu odpowietrzenia.

Offline ALen

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 25
Odp: I30 GD pompa sprzęgła regulacja
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Lipiec 2024, 11:48:19 »
tu masz całkiem niezły filmik jak wymienić pompę