Autor Wątek: Silnik dzwoni - co może być przyczyną?  (Przeczytany 668 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Markuss1

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Silnik dzwoni - co może być przyczyną?
« dnia: 05 Kwiecień 2023, 00:00:49 »
Witam.
Mój pacjent: i30 GD, rocznik 2013, silnik 1.4 (G4FA czyli bez hydrauliki zaworów), przebieg: 260 tys. - od nowości na LPG.
Mam takie objawy (na benzynie i LPG to samo):
Jak puszczę gaz podczas jazdy z górki np. na dwójce - trójce to silnik dość głośno "dzwoni". Jest to szczególnie słyszalne podczas jazdy w górach, jak częściej trzeba "hamować silnikiem".
Wystarczy, że wcisnę sprzęgło albo wyrzucę na luz i ten dźwięk od razu znika.
Na postoju silnik też jakby trochę "klepie", ale znacznie ciszej.
Podczas gwałtownego dodawania gazu też to słychać, ale raczej tylko przez chwilę (na niższych obrotach).
Poza tym auto normalnie przyspiesza, nie szarpie, odpala natychmiast na zimnym i ciepłym silniku.
Nie bierze nawet grama oleju.

Jeżdżę nim od nowości, regularnie wymieniany olej co 15 tys. km, również filtry itd...
Nigdy nie były sprawdzane luzy zaworów, ale nie wiem czy to one mogą dawać takie objawy??? Czy wtedy nie byłoby też jakiś innych objawów w rodzaju szarpania, problemów z odpalaniem, nieregularnej pracy silnika itp??? Szczególnie na LPG luz zaworów chyba raczej się zmniejsza a nie zwiększa, a to właśnie przy zbyt dużym luzie może być słychać jak silnik dzwoni....
Co sądzicie koledzy???


Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1451
Odp: Silnik dzwoni - co może być przyczyną?
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Kwiecień 2023, 10:00:11 »
Tyle bez regulacji luzu zaworowego i na gazie to chyba rekord. Sam kiedyś miałem tico z gazem i chociaż raz regulowałem zawory. Właśnie chyba najgorzej jest jak na zaworze nie ma luzu bo się gniazdo w głowicy wypala.