Autor Wątek: Gaśnie na biegu jałowym, drgania na pedale gazu [D4EA - 2.0 CRDi 140 KM]  (Przeczytany 1077 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jarek_Tucson

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Cześć!

Niedawno zauważyłem, że gdy stoję w korku na biegu jałowym zdarza się losowo, że silnik jakby przerywa pracę, trwa to może sekundę ale nie gasł. Ostatnio jednak w podobnej sytuacji silnik nagle zgasł i nie mogłem go odpalić. Dopiero po chwili, kiedy przepchałem auto na pobocze to najpierw po przekręceniu kluczyka zapalił i od razu zgasł, a potem jeszcze raz przekręciłem, zapalił i dojechałem do domu.

Zdarzało się też, że stojąc w korku pojawiały się jakieś drgania wyczuwalne tylko na pedale gazu, silnik trochę inaczej brzmiał. Utrzymywało się to też podczas jazdy a potem nagle się uspokajało.

Czy może ktoś miał podobną sytuację lub pomysł co to może być? na co zwrócić uwagę?

PS: Podpiąłem taki zwykły czytnik OBD2  (Vgate iCar2 ELM327) z aplikacją na telefon i nie pokazuje tam żadnych błędów.

piejar

  • Gość
Odp: Gaśnie na biegu jałowym, drgania na pedale gazu [D4EA - 2.0 CRDi 140 KM]
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Marzec 2023, 06:24:33 »
To może być mnóstwo rzeczy ale skoro nie pojawia się błąd obd to nie są jakieś oczywiste niedomagania - widać wszystko mieści się w granicach tolerancji, czujniki nie wychodzą poza zakresy. Czyli przyczyny mogą być "banalne" jak np zakłócenia w przepływie powietrza ( zatkany filtr, niedrożność, lewe powietrze), zakłócenia w przepływie paliwa, zła praca wtryskiwaczy. Nierówna praca ponoć może też mieć związek z niedomaganiami układu rozrządu - np przeskoczony o ząbek. Poobserwuj np przepływ powietrza i ciśnienie paliwa na biegu jałowym. Ja mam też Kię z D4EA więc mogę to i owo sprawdzić u siebie.
W tym wątku było coś w podobny deseń. Wrzucałem tam "fotki" kilku parametrów na postoju przy różnych obrotach. Użyj też wykresów/trendów do obserwacji zmian w czasie - programy mają różne możliwości. Ja używam car scanner pro na androida

http://hyundaiklub.pl/index.php/topic,15438.msg143174.html#msg143174
« Ostatnia zmiana: 19 Marzec 2023, 06:33:31 przez piejar »

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1443
Odp: Gaśnie na biegu jałowym, drgania na pedale gazu [D4EA - 2.0 CRDi 140 KM]
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Marzec 2023, 09:19:16 »
Dawniej tu na forum często ludzie pisali, że w dieslach hyundaia w zbiorniku zalepia się sitko od jakiejś mazi i są cyrki z silnikiem. Warto zobaczyć zbiornik bo paliwa też mamy różne.

piejar

  • Gość
Odp: Gaśnie na biegu jałowym, drgania na pedale gazu [D4EA - 2.0 CRDi 140 KM]
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Marzec 2023, 11:37:03 »
Nawet niedawno na forum Sportage gość takie sitko miał brudne i po czyszczeniu ponoć ma lepiej. Ja nie do końca w to wierzę ponieważ sitko ograniczałoby przepływ przy dużym zapotrzebowaniu - przy wysokich obrotach, dużym przepływie paliwa. A na biegu jałowym zapotrzebowanie jest minimalne. Stąd moje wątpliwości. Ale to jest jedna z najłatwiejszych rzeczy do oceny organoleptycznej
http://www.mojasportage.pl/viewtopic.php?f=60&t=8243&p=92960#p92958

Offline Nuna

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 69
Odp: Gaśnie na biegu jałowym, drgania na pedale gazu [D4EA - 2.0 CRDi 140 KM]
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Marzec 2023, 12:04:55 »
Jak zatkane jest sitko w pompce paliwa w baku, to słychać takie buczenie, pisk czy jak to inaczej nazwać.
Może przyczyną jest zacinający się EGR?

Offline Jarek_Tucson

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Odp: Gaśnie na biegu jałowym, drgania na pedale gazu [D4EA - 2.0 CRDi 140 KM]
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Marzec 2023, 19:55:30 »
Drodzy piejar,  robaszek127 i Nuna bardzo dziękuję, za Wasze odpowiedzi. Wydaje mi się, że parametry u mnie są takie jak w linku, który podałeś piejar (też używam tego samego programu). To przerywanie pracy zdarzało mi się tylko na biegu jałowym, nie wiem czy w czasie jazdy to nie występuje, czy po prostu jest nieodczuwalne przy wyższych obrotach. Od dwóch dni jakoś się to uspokoiło, to co zrobiłem  to dotankowałem paliwo do pełnego baku (było jakoś poniżej połowy) i zresetowałem błędy (chociaż ich nie było). Jakoś wątpię, że to rozwiązało sprawę dlatego profilaktycznie wyczyszczę EGR i może przy okazji przepustnice. W przepustnicy 4 lata temu wymieniałem zębatkę, zobaczę w jakim to jest stanie.


piejar

  • Gość
Odp: Gaśnie na biegu jałowym, drgania na pedale gazu [D4EA - 2.0 CRDi 140 KM]
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Marzec 2023, 10:20:47 »
Pytanie w jakiej przepustnicy wymieniałes zębatki - może w klapie gaszącej? Ona zasadniczo powinna być otwarta o zamyka się na chwilę w momencie gaszenia silnika. A może jest nie do końca otwarta?

Offline Jarek_Tucson

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Odp: Gaśnie na biegu jałowym, drgania na pedale gazu [D4EA - 2.0 CRDi 140 KM]
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Marzec 2023, 15:13:44 »
To był zestaw naprawczy do mechanizmu regulującego przepływem. Wtedy objawy były zupełnie inne: przy wyższych obrotach zaświecał się check engine i był błąd dotyczący przepustnicy.
Dziś dużo jeździłem, nic nie grzebałem w aucie i jak na razie wszystko ok. Dziwne trochę, może to jednak paliwo.

Offline Zibi.S68

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 268
Odp: Gaśnie na biegu jałowym, drgania na pedale gazu [D4EA - 2.0 CRDi 140 KM]
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Marzec 2023, 20:48:58 »
W baku wytrąca się parafina, a nie żadna maź należy przy tankowaniu dolewać tylko dodatek  do paliwa i tyle. Sitko jak jest zatkane lub zostanie przytkane to regulator paliwa oraz czujnik ciśnienia paliwa na listwie nie są wstanie ustawić odpowiedniego ciśnienia paliwa. Jak sitko zatka się zupełnie to wywali w końcu błąd 'check' w dalszym etapie komputer zgasi silnik aby nie uległ uszkodzeniu.  Miałem tak w swoim na początku niewinnie go dławiło raz na jakiś czas, a później gasł po kilku kilometrach, a na końcu po kilku metrach. Podczas jazdy przyspieszał  niby nic wszystko ok.  ale jednak . Najprościej jest zobaczyć do baku a nie szukać nie wiadomo czego. Najbardziej podobało mi się stwierdzenie skasowałem błędy których nie było Pozdrawiam.

piejar

  • Gość
Odp: Gaśnie na biegu jałowym, drgania na pedale gazu [D4EA - 2.0 CRDi 140 KM]
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Marzec 2023, 15:53:19 »
Parafina to się wydziela w niskich temperaturach więc to nie jest droga.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1443
Odp: Gaśnie na biegu jałowym, drgania na pedale gazu [D4EA - 2.0 CRDi 140 KM]
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Marzec 2023, 19:03:57 »
Pisali o syfie czarnym na sitku i nie o parafinie. Do tego wtedy było dodane, że w innych autach ludzie nie mięli tego problemu tylko w hyundaiach. Zbiornik warto sprawdzić na pierwszym miejscu i dopiero poźniej szukać dalej.

Offline Jarek_Tucson

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Odp: Gaśnie na biegu jałowym, drgania na pedale gazu [D4EA - 2.0 CRDi 140 KM]
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Kwiecień 2023, 22:09:58 »
Kilka dni przed Świętami silnik zgasł na światłach i po uruchomieniu, które było możliwe dopiero po ok. 5 minutach pojawił się błąd czujnika położenia wału korbowego. Czujnik został wymieniony i jak na razie nie mam żadnych problemów, które wcześniej opisywałem.

Dziękuję za pomoc :)

PS: Jeśli ktoś będzie potrzebował wymienić ten czujnik to na YT jest film gdzie go znaleźć