Autor Wątek: Falowanie na wolnych obrotach.  (Przeczytany 1028 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rihat

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 23
Falowanie na wolnych obrotach.
« dnia: 19 Luty 2023, 18:28:02 »
Witam, czy u was też tak jest że falują wolne obroty gdy jest klimatyzacja załączona? Jeśli ja wyłączę to falowanie obrotów ustępuje. Czy to jest normalne zjawisko, jeśli nie to się zgłoszę na serwis.
Pozdrawiam.

Offline piotri

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 67
Odp: Falowanie na wolnych obrotach.
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Luty 2023, 10:42:48 »

Offline Cliper

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Falowanie na wolnych obrotach.
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Czerwiec 2023, 20:28:15 »
Witam, czy u was też tak jest że falują wolne obroty gdy jest klimatyzacja załączona? Jeśli ja wyłączę to falowanie obrotów ustępuje.

Ale co nazywasz falowaniem? Jakiego rzędu  wielkości zmiana obrotow?Ja dopiero po trzech latach zauważyłem że czasem (bo nie za każdym razem) po wysprzegleniu biegu przy większej prędkości obroty zmieniają się od 2000 do 1000.Jesli zredukuje na niższe przełożenie i wysprzegle przy minimalnej prędkości obroty są stale.

Offline Andreas

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 53
Odp: Falowanie na wolnych obrotach.
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Czerwiec 2023, 12:15:18 »
jalowe obroty to 800 do 850 a z tego wynika najmniesza moc silnika .przy takich obrotach obciazeniem jest alternator i kompresor klimy a on stanowi duze obciazenie przez co wymusza spadek
obrotow wtedy gdy pod ociazeniem spadajom obroty ponizej 800 to komp dodajem gazu by utrzyma zadane obroty i stad te falowanie

Offline Cliper

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Falowanie na wolnych obrotach.
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Czerwiec 2023, 19:29:57 »
jalowe obroty to 800 do 850 a z tego wynika najmniesza moc silnika .przy takich obrotach obciazeniem jest alternator i kompresor klimy a on stanowi duze obciazenie przez co wymusza spadek
obrotow wtedy gdy pod ociazeniem spadajom obroty ponizej 800 to komp dodajem gazu by utrzyma zadane obroty i stad te falowanie

Twierdzisz ze to normalne?  Tez tak masz ?

Offline Andreas

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 53
Odp: Falowanie na wolnych obrotach.
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Czerwiec 2023, 06:59:10 »
to jest normalny objaw gdy oprocz klimy jest wlaczony duzy pobor produ a wtedy altenator stawia wiekszy opor co pociaga za sobom przy niskich obrotach ( jalowe obroty ) duze obciazenie silnika
a tp powoduje dlawienie silnika i zmusza komp do wyrownywaniu  obratow jalowych czyli 800  efektem tego jest falowanie obrotow
to jest normalne . uwazam temat za wyczerpany

piejar

  • Gość
Odp: Falowanie na wolnych obrotach.
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Czerwiec 2023, 07:51:47 »
Rihat wrzuć jakiś filmik bo nie wiadomo o jakim zjawisku tu mowa.. To że obroty zafaluja to żadna tragedia. Układ utrzymywania obrotów biegu jałowego jest w każdym aucie ale różne czynniki mogą mieć wpływ np właśnie kompensacja od włączonej klimy, kompensacja od obciążenia alternatora (w nowszych autach) , czasem nawet wyłącznik położenia sprzęgła może mieć wpływ dlatego są pewne nieoczywiste przyczyny. Pytanie tylko o jakiej skali problemu mowa

Offline Rihat

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Falowanie na wolnych obrotach.
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Czerwiec 2023, 22:27:42 »
Jestem na urlopie aktualnie. Wrócę to spróbuję dodać film.

Offline Rihat

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Falowanie na wolnych obrotach.
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Lipiec 2023, 13:15:32 »
Jestem na urlopie aktualnie. Wrócę to spróbuję dodać film.
Wróciłem po urlopie i oczywiście samochód nie chce falować, teraz obroty stoją dęba.